Melih eleştirenleri utandırdı / DOĞAN HAKYEMEZ
14.09.2017 - 12:28

Milli takımımızın maçları bitti. Oyuncularımız arzulu,istekli bir yere kadar iyi mücadele ettiler. Evimizde ilk sekize giremememize rağmen kamuoyundan olumlu eleştiriler geldi. 
 
Daha da ötesi bu kadro üzerinde durulursa ümitli yorumlar geldi. 
 
Bu konuyu daha sonra değerlendireceğim
 
Bugünden itibaren oyuncularımızın Avrupa Şampiyonası performanslarını değerlendireceğim. 
 
İlk isim Melih Mahmutoğlu. 
 
Grupta ilk maçımız Rusya karşılaşması ardından Melih üzerine olumsuz bir çok yorum yapıldı. Kendi şutunu yaratamaz, pota altına giremez, turnike atamaz gibi anlamsız eleştiriler yapanlar, turnuva sonunda utanmışlardır. 
 
(Ufuk Sarıca Rusya maçında kritik üçlüğü kaçıran Melih'i ikinci maçımız B.Britanya karşılaşmasında ilk beş çıkarması bu oyuncumuzun turnuva performansını olumlu yönde etkilediğinide görmemiz gerekiyor.)
 
Melih bir sezon boyunca olduğu gibi Avrupa Şampiyonası'nda da ( Rusya maçı dışında ) oyuna her girdiğinde attığı isabetli şutlar, turnikeler ve yaptığı savunma ile Milli Takıma en faydalı oyuncular arasında yer aldı. 
 
Melih Mahmutoğlu istatistikleri:
Ligde 34 maç, 15,6 dakika, 6,2 sayı ile, Euroleague'de 20 maç, 10 dakika, 4 sayı ile oynamış. 
 
AVRUPA ŞAMPİYONASI: 6 maç - 26 dakika - 14 sayı.
 
Bu istatisliklere baktğımızda, Melih Mahmutoğlu'nun turnuva boyunca gösterdiği olağanüstü performansı ayakta alkışlıyorum.
 
 
 

Yorumlar


Sporsever Veli gibi yukardan sallayan bilgisiz çokbilmişlere kalsa Melih'i FB'ye Erdemir'den transfer eden yöneticiler salak, dripling bilmeyeni almışlar. Sporcunun dediğine bakanlar sporu bilmeyenlerdir. Sporcu sahada konuşur. Antremanı da dakika aldığında anlaşılır. Söyledikleri ise birşey ifade etmez, ergenler dinler - buraya kadar normal. Daha büyükleri de var alıntı yapıp "derin teorilerine" dayamaya çalışan. Yabancı fobisi diye diye memlekette ne basketbol milli takımı bıraktılar ne futbol ne bir başka branş ne spor ne sanat ne ekonomi ne banka ne sanayi...memlekete ipini koparan doldu, toplumca da onları besliyoruz. Türkiye Semih'le Oğuz'la Dünya ikincisi oldu ama yabancı koçlar onları çürüttü. Çıkarı olanlar alkışlıyor tabi ama cahil-cühela kesimi de alkışlıyor bu tımarhanelik durumu. Yabancı goygoyculuğu da "fobi" türünden sallamaların arkasına gizlenmeye çalışılsa da sırıtıyor. Bunların 35 yıldır "fobi" veya "paranoya" dedikleri ne varsa fazlasıyla gerçek çıktı.
18-09-2017 01:42
veli k. bak ben sana bos konusmus da olmayayim melih'in eurosport'taki roportajinda obra ile ilgili soylediklerini aktarayim:"Şunu çok açıklıkla söyleyebilirim ki, bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. İyi ki onunla çalışma şansı yakalamışım da, basketbolumla ilgili uyarılarını duyabiliyorum. Sürekli daha iyi nasıl olabilirim konusunda bana uyarılarda bulunuyor ve tecrübelerini aktarıyor. Bu nedenle saha içinde çok sert gibi görünse de, o fırçalar beni asla küstürmüyor, moralimi bozmuyor, tam tersine motive olmamı, hatalarımı anlamamı sağlıyor. Aslında coach herkese aynı davranıyor. Saha içinde sert uyarılar yapsa da, saha dışında çok eğlenceli, rahat birisi. Onunla çalışmak benim için şans." evet dedigin cok dogru. "sporsever" gorunumlu "spor cahilleri" kendilerini cok iyi ele veriyorlar :)
16-09-2017 13:43
veli k. sporsever sen belli ki bu tipte bir yorumu ya zenofobi yani yabanci fobisi olan birisi oldugun, ya da onunu alamadiin holiganlik duygularin neticesinde yazmissin. cahillik bilmemne diyip duruyorsun da, ortaya koydugun net bir bilgi mi var da senin yazdigin yoruma duayen yorumu diyelim? melih'i gecmis yillarda izlemedigin o kadar belli ki.. adamda ne dribbling yetenegi vardi, ne bir de egolu egolu cumlelerle duayenlik tasliyor beyzademiz. zaten bu ulkede gencleri sizin zihniyetinizdeki insanlar bu hale getiriyor. o cocuklari altyapi seviyesinde kendiniz gibi kuru egolarla sisirip bugunku calismayan ama calismadan oldum delisine donusen sepettopculara donusturuyorsunuz.
16-09-2017 13:40
Sporsever utanmasalar çocuğa yürümeyi-konuşmayı bile Sırp koçun öğrettiğini yazacaklar. Bir tek üçlük atarmış da GS'a sövdürürmüş de. Spor cahillerinin dedikleri aslında önemli değil, kendilerini ele veriyorlar. Öbür taraftan da aynı mantıkla onun iyi oyununun kulüpteki Sırp koça bağlı olduğuna inanan da var, Her iki bakış da aslında temelde aynı. O da Sırp koç gelmeden önce birbirimize karpuzdan başka bir şey atmayı bilmediğimizi düşünecek kadar zırcahil.
16-09-2017 00:40
Sporsever utanmasalar çocuğa yürümeyi-konuşmayı bile Sırp koçun öğrettiğini yazacaklar. Bir tek üçlük atarmış da GS'a sövdürürmüş de. Spor cahillerinin dedikleri aslında önemli değil, kendilerini ele veriyorlar. Öbür taraftan da aynı mantıkla onun iyi oyununun kulüpteki Sırp koça bağlı olduğuna inanan da var, Her iki bakış da aslında temelde aynı. O da Sırp koç gelmeden önce birbirimize karpuzdan başka bir şey atmayı bilmediğimizi düşünecek kadar zırcahil.
16-09-2017 00:39
ballokum Hakyemez'İn dokunulmazlığı mı var? Eleştirilerimiz neden yayımlanmıyor?. Neden koruyorsunuz ki boş yere; doğru dürüst analiz yapamıyor diye yazınca.
14-09-2017 21:10
veli k. melih'in hala cok fazla eksigi var. bilhassa savunma isin yonunde... ancak yapabildigi tek sey ucluk atmak iken, asist yapabilen, top surebilen bir kisaya donusmus durumda. bu da yeniden gosteriyor ki basketbolda ogrenmenin cidden yasi yoktur. melih obradovic ile calismanin kendisine sagladigi faydalarin ziyadesiyle farkinda. bunu her roportajinda tekrar tekrar dile getiriyor. ama bizim cok bilmis basketbol duayenlerine sorsan, obradovic melih'i curuten bir koc. bunu obra'yi gectim melih'e soyleseniz, o bile katila katila guler. egolu insanlar gerci durumu o zaman bile kabullenmezler o ayri mesele.
14-09-2017 19:32
serdar topaloğlu Ben de Melih'i tebrik ediyorum. Hücumda daha iyi organize olabilen bir milli takım görebilmeyi diliyorum.
14-09-2017 14:29
Sertmama Doğan Bey, utanmazları nasıl utandırabilirsin ki ? Yıllardır söylüyoruz Obradovic bir okuldur. Gelişmek için çok oynamak değil çok öğrenmek lazım, işte Melih bunu gösterdi...
14-09-2017 14:21
tansel ünsal Melih gitsin oynayacağı bir takıma...oynamadığı için eleştiriyoruz biz onu,süre almadığı için kızıyoruz,aldığı kısıtlı süreleri iyi değerlendiremiyor diye kızıyoruz.Elbette FB de oynamak havalı olabilir ama gitsin Büyükçekmece'ye maç başı 20-25 dk süre alsın, farklı bir Melih çıkar sene sonuna.Ayrıca kızıyoruz biz ona GS ye tüm salonu sövdürdüğü için,basına demeçleri yersiz olduğu için,polemik yaptığı için... yoksa başımızın üzerinde yeri var.Kimse basket atamıyor diye kızmıyordu yoksa.1 yılda atamadığı 3lüğü All Star 3lük yarışmasında attığı için de kızıyoruz doğru...
14-09-2017 13:02

Yorum Yazın


Tweetlerimiz