Çözmemiz Gereken Sorunlar
19.09.2017 - 12:43

Avrupa Şampiyonası sporcu analizine ara verip Avrupa Şampiyonası ve sonrası yazmak istedim. 
 
Son senelerde evimizde oynadığımız Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda ilk defa ilk dört dışında kaldık. 
 
İlk dört dışında kalmamızın ana nedeni  NBA oyuncularımız Ersan İlyasova ve Ömer Aşık'ın gelmeyişi ile son dakikada Bobby Dixon'ın sakatlığı olduğunu düşünüyorum. 
 
Kadro seçimi tabii ki Ufuk Sarıca ve teknik ekibin tercihidir. Ancak Tofaş'ın başarılı oyun kurucusu, ligimizde 29 maç-26,8 dakika-8,7 sayı-2,2 ribaund-5,1 asist ile oynayan Barış Ermiş bu kadroya davet edilebilirdi. 
 
Avrupa Şampiyonası'nda Rusya, Sırbistan, Letonya'ya yenilip, Belçika ve Büyük Britanya'yı yenerek grubumuzdan 4. olarak çıktık. Çeyrek final maçında İspanya'ya yenilerek şampiyonaya veda ettik. 
 
Oynadığımız basketbol mücadele ve istek olarak hepimizi tamin etti.
 
Aldığımız sonucu ve oynadığımız basketbolu iyi analiz etmemiz ve gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Analizi iyi yapabilmek için sorunları masaya yatırmamız gerekiyor. 
 
Gelelim ivedilikle çözülmesi gereken sorunlara:
 
1 - 2010 yılında Dünya ikinciliğinden sonra Turgay Demirel bazı kulüp başkanlarını baskısı ile yabancı oyuncu sayısını arttırması Türk oyuncuların sürelerinin azalmasının nedeninin çözümü. 
 
2- Bizim oyuncularımız yüksek transfer ücretleri alarak kenarda veya saha dışında  oturmayı,  çalışıp yabancı oyuncularla rekabet etmeye tercih etmelerinin önüne geçilmesi. 
 
3- Senelerdir NBA'de forma giyen bazı oyuncularımıza  Ay - Yıldızlı formayı giymenin şerefini anlatamamış olmamızın tedbiri.
 
4- Avrupa'nın en iyi liglerinden  kabul edilen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde yaşanan mali problemlerin çözümü.
 
5- Federasyonumuza ait tesis sayısının çoğaltılması. 
 
Hidayet Türkoğlu, Federasyon Başkanlığı yanında sporu çok seven Cumhurbaşkanımızın danışmanı olması yukardaki sorunları çözmek için büyük bir şans. 
 
Ayrıca  Hüseyin  Beşok, Ömer Onan, Haluk Yıldırım ve Kerem Tunceri ile beraber sahada ter dökmüş arkadaşları ile beraber çalışması ona bu sorunların çözümünde güç verecektir. 
 
Hiç vakit kaybetmeden üç dört yıllık bir süreç belirleyerek gerekli tedbirleri almak ve  hedefleri ortaya koyabilmek Hidayet Türkoğlu'nun önceliği olmalı. 
 
Bunun için tüm şartların  müsait olduğunu düşünüyorum. 
 
Dünya Kupası eleme maçlarının sezon içinde yapılacak olması, Euroleague ve NBA'de oynayan oyuncularımızın bu eleme maçlarında forma giyemeyecek  olması endişelerimi daha da derinleştiriyor.
 
Avrupa Şampiyonası kadrosundan Sinan Güler, Melih Mahmutoğlu, Barış Hersek, Cedi Osman, Furkan Korkmaz yok. Eğer şu anda takımı olmayan Semih Erden de bu iki organizasyonda yer alan takımlardan birini tercih ederse o da bu eleme maçlarında oynayamayacak. 
 
Şampiyona organinasyonu müziği hariç her zamanki gibi mükemmeldi.
 
Basketbol dolu günler dileklerimle...

Yorumlar


max007 Verilen mesaj açık " TABLO GERÇEKLER ORTADA İKEN BAŞINIZI İKİ ELİNİZİN ARASINA ALIP DÜŞÜNMENİZ GEREKLİ " diyor.... Verilen mesajı başka noktalara çekip dikkat dağıtmaya çalışmakla ne gibi amaçlar hedefleniyor acaba?
22-09-2017 19:25
Efes Fan Peki yabancı sınırlaması varken ki başarısızlığımız????? Alt yapıya hoca yetiştiremiyoruz cocuklarımızı egitemiyoruz diyemediginden ve turk menejerler de para kazansın diyemediginden olmasın bu başagrın. Siz gibiler artık Türk Basketbolundan çekilmeli cunku yeni çağda ispanya, yunanistan vs gibilerle yarışmak çok zor hepsinde de yabancı sınırı yok! :)
22-09-2017 08:40
Yerlici Recai Bence bu ülkede yabancı sayısı 0'a indirilmeli ve ülkeye yabancı sporcu girişi amaç turistik seyahat dahi olsa yasaklanmalıdır. Hatta ülkemizde yabancı dil eğitimi de ivedilikle durdurulmalı ve kıyıda köşede gizlice İngilizce vb. diller konuşan herkes aleni biçimde ayıplanmalı ve kınanmalıdır. Bu sayede 3 bilemedin 5 yıla fabrikada üretime geçilmişçesine yerli ve milli sporcular yetiştirebileceğimize yürekten inanmaktayım. Ek olarak yerli genç basketbolcularımız için bir taban bonservis fiyatı belirlenmelidir. Bu taban fiyat en az 1,5-2 milyon euro dolaylarında sabitlenmelidir. Gerçi euro milli para birimimiz değil ama olsun o kadar kusur kadı kızında da olur. Evet eğer milli takım adına başarı istiyorsak bunlar olmazsa olmaz reformlardır kanaatindeyim efendim.
19-09-2017 18:30
semih Klupler/koclar Bizim oyuncularımıza hem yüksek transfer ücretleri verip hemde neden kenarda veya saha dışında  oturturlar?  Neden çalıştirıp yabancı oyuncularla rekabet ettirmezler? benim fikrimi(gotuuur) biliyorsunuz, sizin fikriniz nedir acaba?
19-09-2017 15:25
Tavernacı Kirkor Peki 1. ve 2. maddenin birbiriyle çakışmasının önüne nasıl geçilecek? Yani hem yabancı sınırını aşağı çekip hem de bu sınırla oluşan yeni ortamda yerli oyuncuların nasıl olsa yerim garanti ücretim şişkin algısıyla yoğrulmasını engellemenin, bu bağlamda rekabet ortamını da işbu algı dahilinde üst düzey tutabilmenin en etkin yolu ne olacak? Ben açıkcası en çok Sn. Hakyemez'in bu konudaki fikirlerini merak ettim.
19-09-2017 13:50

Yorum Yazın


Tweetlerimiz