Z kuşağı Show Time Lakers’la tanışacak / İSMAİL DURLANIK
17.12.2021 - 11:01

80’li yıllar NBA basketbolu açısından bir dönüm noktasıdır. Bugünkü rekabetçi yapının oluşmasını, global çapta bilinir ve izlenir olmasını, gelirlerin günümüzdeki devasa boyutlara ulaşmasını NBA Başkan’ı David Stern’in 80’li yıllarda yaptığı draft sisteminin değiştirilmesi, maaş sınırı ve pazarlama hamlelere borçludur. O yılların bir başka özelliği Los Angeles Lakers’ın Koç Pat Riley yönetiminde Show time olarak adlandırılan atletizmi estetikle birleştiren bir oyunla NBA’e damga vurmasıdır. 80’li yıllarda 8 NBA finali oynayan Lakers 5 defa şampiyon oldu. Organizasyondaki doğru hamlelere paralel olarak Lakers’ın oyuna kattığı estetik NBA basketbolunun tüm dünyada ilgi görmesine önemli katkı yapmıştır.

Amerikan HBO kanalı, işte o yılları, Show time ve perde arkasında yaşananları anlatan bir dizi çekti. Yeni yılda gösterilmesi beklenen dizide Dr. Jerry Buss, Pat Riley, Kareem Abdul Jabbar, Magic Johnson, Norm Nixon, Jerry West, Michael Cooper gibi NBA ve Lakers’ın ikon isimleri yer alacak. Senaristler ne kadar cesur işleyecek bilemiyorum ama bu isimler saha içinde oldukları kadar saha dışında da bolca malzeme veren karakterler. Örneğin çapkınlıkları ve poker tutkusuyla Başkan Jerry Buss. Şayet o günlerde sosyal medya ve bugünkü gibi yaygın kitle iletişim araçları olsaydı herkesin konuştuğu isim olurdu. Onlar olmaksızın magazin basınında yazılanlarla bile epey malzeme oldu. Öte yandan Başkan Buss, oyuncularıyla yakından ilgilenen, bir anlamda baba-oğul yakınlığı çerçevesinde onlarla ilişki kuran bir yapıdaydı. Öyle ki Jerry Buss’ın kızı ve Lakers’ın günümüzdeki başkanı Jeannie Buss, Magic Johnson için ailemizden biri tanımını yapar. O kadar yakındılar. Aile bağı sadece başkan ve oyuncular arasında değildi. Oyuncular arasında da aidiyet sağlanmıştı. İstediği başarıları elde edemediği için içine kapanan hatta uyuşturucu bile kullanmaya başlayan Kareem Abdul Jabbar, Magic Johnson’la kurduğu yakın ilişki daha açıkçası onun mentörlüğünde yeniden süper yıldız olduğunu hatırladı. Uyuşturucu illetinden de kurtuldu. Magic Johnson sadece saha içinde değil, saha dışında da takıma liderlik ediyordu. Daima gülen yüzü ve birbirinden estetik paslarıyla Show time’ın kilit ismiydi. Onun da aşil topuğu çapkınlıklarıydı. AIDS olup basketbolu erken bırakmasına da kadınlara olan ilgisi neden olacaktı. Briyantinli saçları, şampiyonluk sonrası içtiği purosu, karizmatik yapısı ve medyayla kurduğu yakın ilişkiyle bir koçun sadece teknik-taktik bilgiden ibaret olmadığını halkla ilişkileri de iyi bilmesi gerektiğini ispat eden komple bir pazarlama aracı olan Pat Riley. Magic Johnson’u ikna ederek Koç Paul Westhead’in bir anlamda altını oyarak asistanlıktan baş antrenörlüğe geçen Riley, 1982 yılında yaptığı bu hamleyle Show time’ı da başlatmış oldu. Riley, NBA literatürüne geçen üç kere üst üste şampiyonluk için kullanılan “three-peat/üçleme” sözünün de sahibidir. Diğer karakterler kadar magazinel olmayan ama Show time ve sonrasının mimarı GM Jerry West. Bay Logo lakabıyla bilinen West, kariyeri düşüşe geçen yıldızları göndererek aldığı draft haklarını doğru kullanarak Lakers’ın şampiyonluk sayısında adım adım Boston Celtics’i yakalamasını sağlayan isim. Çok sayıda başarılı takas yaparak Lakers’ın kaliteli kadroyla devam etmesini sağladı. Örneğin kariyeri düşüşe geçen yıldızı Norm Nixon’ı Clippers’a göndererek çaylak Byron Scott’ı alması bunlardan biridir. Dizide Norm Nixon karakterine yer verildiği için bu takas ve perde arkasında yaşananların detaylı işleneceğini  düşünüyorum.

Dizi Jeff Pearlman’ın Showtime: Magic, Kareem, Riley and the Los Angeles Lakers Dynasty of the 1980s adlı kitabından uyarlanma. Pat Riley’i yakından tanıdığımız aktör Adrien Brody canlandıracak. John C. Reilly, 1979 yılında L.A. Lakers’ı satın alarak NBA tarihini değiştirecek hamleler yapan Jerry Buss rolüyle karşımıza çıkacak. Quincy Isaiah, Earvin “Magic” Johnson’ı, Jason Clarke, GM Jerry West’i, Solomon Hughes, Kareem Abdul-Jabbar’ı, Kirk Bovil, Los Angeles Clippers’ın eski sahibi Donald Sterling’i , Delante Desouza, Michael Cooper’ı, Sally Field, Jerry Buss’ın annesi Jessie Buss’ı, Michael Chiklis, Boston Celtics’in efsanevi koçu ve yöneticisi Red Auerbach’ı, Molly Gordon, kıvrak zekâsıyla Forum’un ofisinde bir pozisyon elde eden daha sonra da L.A. Lakers’lı Kurt Rambis’le evlenen, yeni başkan Jeannie Buss’la arkadaşlığı sayesinde günümüzde de Lakers üzerinde büyük etkisi olan Linda Zafrani’yi, Rob Morgan, Earvin “Magic” Johnson’ın babası Earvin Johnson Sr’ı, Spencer Garrett, Lakers maçlarının efsanevi spikeri Chick Hearn’ı, Tamera Tomakili Magic Johnson’ın o yıllarda kız arkadaşı, daha sonraki yıllarda eşi olan Earletha “Cookie” Kelly’yi, Joey Brooks Magic Johnson’ın menajeri Lon Rosen’ı canlandıracak. Dizinin yapım ekibi, biraz düşen performansı biraz da Magic’le yaşadığı rekabet nedeniyle takımdan ayrılmak zorunda kalan Norm Nixon’a bir hoşluk yapmış. Nixon’ı oğlu DeVaughn Nixon oynuyor.

Game of Thrones, The Sopranos, Sex and the City gibi çok sayıda başarılı projeye imza atan HBO yapımı bu diziyi izlemenizi öneriyorum. İçinde barındırdığı hikayelerle eşiniz veya kız arkadaşınızdan fırça yemeden hatta onlarla beraber izleyebileceğiniz bir dizi.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın