Çiftetelli / GÖKHAN TÜRE
17.12.2021 - 12:48

Euroleague’deki iki temsilcimiz de çift maçlı haftayı 2’şer galibiyetle kaparken, geleceğe dair “umut veren” basketbol kalitesiyle de göz kamaştırdılar…

Fenerbahçe BEKO, evinde Maccabi Playtika’nın ardından Bitci Baskonia’yı da “kusursuza yakın” bir savunma direnciyle beklenenden daha kolay yendi. Savunmaya böylesine enerji harcarken, hücumda hata yapmamak da olası değil… Sarı-Lacivertliler, bu yüzden maçı çok daha erken koparabilecekleri oyunda zaman zaman ele geçirdikleri fırsatları cömertçe harcadılar. Ancak buna rağmen, savunmada bir an olsun geri adım atmadan, nefes aldırmadan, Baskonia’yı neredeyse 40 dakika boğucu bir baskıyla hataya zorladılar.

Vesely’yi, Pierre’i, Henry’yi, Şehmuz’u savunmada böylesine agresif görmeye alışkınız… Ancak De Colo’nun kariyerinde savunma yönüyle böylesine sivrilebildiği bir maç daha olduğunu hatırlamıyorum!..

Fransız şutör, tam 6 top çaldı oyunda kaldığı 23 dakika boyunca!.. Bunun yanında maçı tek top kaybıyla tamamladı. İşin hücum kısmında da, çoğu “muhteşem” 7 asistle takım arkadaşlarını besleyip, 17 sayıyla da pastanın üzerine kremayı koydu.

Booker sakatlanıp kenara geldikten sonra Polonara da müthiş bir enerjiyle O’nun bıraktığı yerden devam edince bu sıkıntıyı hissetmedi Sarı-Lacivertliler… Pierre bu takımın “jokeri”… O’na hem savunma hem de hücumda her kıyafeti giydirebilme lüksüne sahip Kanarya… Djordjevic de birkaç maçtır iyi yaptığı şeyi yapıp, rotasyonu daraltıp, “kazanması gereken” maçlara daha iyi odaklanınca dört maçlık galibiyet serisi de beraberinde geldi.

Hala eksik yok mu; elbette var… Guduric’in bir an önce ritmini bulması, Shayok’la ilgili kararın bir an önce netleşmesi, kısacası “nokta atıcı” konusundaki eksikliğin giderilmesi, uzun vade planları için olmazsa olmaz…

Shane Larkin - Anadolu Efes Istanbul - EB21

TEL AVİV’DE KUSURSUZ FIRTINA

Anadolu Efes, Maccabi deplasmanında “kusursuz pas trafiğinin” karşılığını çok kritik bir galibiyetle aldı. Micic gibi geçen yılın MVP’si olan yıldız isminin yayın gerisinden 0/6 isabette kaldığı gecede Menora Mivtachim Arena’daki 11 bin seyirciye hayal kırıklığını yaşatan isim Shane Larkin’di… Büyük maçları büyük oynamayı seven müthiş bir yetenek Larkin… İkinci çeyrekten itibaren oyunun tüm seyrini değiştiren ABD asıllı milli guard, hem oynadı hem oynattı… Rakibin, O’nu durdurmak için uyguladığı tüm savunma hamlelerini boşa çıkardı yıldız oyuncu… Oyuna akıl koyma konusunda neredeyse hiç hata yapmadan, pas trafiğini bir “orkestra şefi” gibi yönetti tecrübeli guard…  Sadece Maccabi’ye karşı değil, hemen tüm rakiplerine karşı “birbiriyle oynamaya alışkın” olmanın artısına sahip Lacivert-Beyazlılar… Bunu da dün olabildiğince avantaja dönüştürdüler. Fark yaratan bir diğer isim Tibor Pleiss’tı. İki gün önce Baskonia’ya karşı Efes’in zayıf karnı pivot pozisyonundan azami katkı sağlayan Alman oyuncu, dün de özellikle hücum kısmında bu açığı fazlasıyla kapayınca, takım arkadaşlarının ve coach Ergin Ataman’ın elini rahatlattı.

Larkin’in 6/7 3 sayı isabetiyle 26 sayı ürettiği, 6 ribaund, 6 asist, 2 top çalmanın yanında 1 de blok yaparak kendini aştığı, 37 verimlilik puanına ulaştığı mücadelede takımca üretilen 26 asist de paylaşımın ne boyutta olduğunun göstergesiydi.

Sonuçta iki temsilcimiz de çift maç haftasını mükemmel bir biçimde noktaladılar. Darısı gelecek haftalara…

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın