Ufuk Sarıca: Milli takım böyle olmalıdır
10.09.2017 - 21:31

EuroBasket 2017 TOP 16 İspanya mağlubiyetinden sonra konuşan milli takım antrenörü Ufuk Sarıca:

İspanya’ya ve Gasol’a duyduğum saygıyla başlamak istiyorum. Zor ve yorucu bir sezondan sonra 37 yaşında buraya gelmekle kalmıyor, takım arkadaşlarıyla beraber kazanmak için sonuna kadar mücadele ediyor. Saygı duyulacak ve örnek gösterilecek bir oyuncu. İspanya komple bir takım, sevinmeyi de oynamayı da iyi biliyorlar, tebrik ederim. Kendi takımı da tebrik ederim, bu maç sonuna kadar asla vazgeçmeden oynadık. Son 4 dakika kalaya kadar oyunun içindeydik ama son 2 dakika skorun da etkisiyle iyice düştük. Rodriguez’in üç sayılık basketi kırılma anlarından biriydi. Melih’in çemberin içinden kaçan üçlüğü de öyle.

Bir takım eksiklerimizin olduğu bir gerçek, hep kapatmaya çalıştık ama başaramadık. Bugün olmazsa yarın bunları yapacağız, yarınlara tecrübeyi aktarıp ilerleyen dönemlerde bir basketbol ülkesi olabiliriz. Tüm oyuncularımı beraberlelikleri için, davranışları için tebrik ediyorum. Milli takım böyle olmalıdır, tüm taraftarlarımıza da gelip bizi destekledikleri için teşekkür ederim. Oyunun bir bölümünde uzun rotasyonuna karşı önlemler almıştık ancak Rubio’nun üçlükleri canımızı acıttı. Maçtan önce bunu riske edeceğimizi söylemiştim ancak sahada bizi rahatsız etti. Rubio 4-5 yıl önce bunları hiç sokamıyordu ancak artık sokabiliyor, Kenan’a bu model olabilir mesela, bunu konuşabiliriz artık. Her takımda boş şutları sokmak durumundasın, sokamayan yok artık neredeyse.

Cedi ve Furkan için muazzam bir tecrübe. Bu kadar süre alıp sorumlulukla oynayabilmek büyük artı. Gruptaki üç önemli maç da büyük  deneyim. Gasol maçtan sonra mücadelemizi övdü, çok çabaladınız dedi. Bizi rahat bırakırlarsa neler olacaklarını biliyorlar geçmişten, bu saygıyı görmek de bence önemli bir olay.

Yorumlar


Ali Herkes aynısını demiş, biz de diyelim. Cedi, Furkan çok iyiydi, Melih formdaydı, Sinan beklentinin çok altında kaldı ama kadroda olması bence doğru karardı ama... Erkan iyi niyetli güzel basketbol oynuyor, iyi bir tamamlayıcı parça ama 34 yaşında oyuncuyu jenerasyon değişikliği sırasında ilk defa milli takıma alıyoruz. Erkan yerine Kerem Gönlüm bile olabilirdi (!) tecrübe istiyorsak takımda. Kenan-Furkan-Cedi üçlüsü dışında 25 yaş altı oyuncu yok takımda, sonra genciz güzeliz. Göksenin, Sertaç gibi 26-27 yaşında vasat oyuncular yerine Tolga, Egehan, Ömer Faruk oynayabilirdi. Mücadele harika, ekip harika, hakikaten gurur duyduk tamam da; bu jenerasyon değişikliği sanki olmadı be hocam. Sonuçta başlarında tecrübeli diyebileceğimiz bir Sinan bir de Semih vardı(+Melih diyelim). Kadronun kalan kısmı için daha keskin bir jenerasyon geçişi yapılabilirdi.
11-09-2017 22:39
jojo Sayın Ufuk Hocam; bu platform bazı tumturaklı söylemlerin ardına saklanarak, ülke öz değerlerine hakaret eden Amerikan, Alman, Fransız, İngiliz vs. mandacıları ile dolu. Bu ülkenin öz değerlerinden birisiniz siz. Melih de öyle, Kenan da. Cedi de öyle Furkan da ve diğerleri de. Milli takımımız tıpkı ülkemiz gibiydi; az yetenekli ama azimli, çılgınlık seviyesinde inançlı! Biz bunu arıyorduk ve sizde bulduk Ufuk Hocam. Her şeyi eleştiren kibirli basketdergisi yarıtanrılarının cırtlak seslerine inat! İyi ki varsınız.
11-09-2017 22:07
Serdar Topaloğlu Milli takımı verdikleri mücadeleden dolayı kutluyorum. Yapılacak en önemli eleştirinin hücum oyunununda yaşadığımız kısırlık ve özensizlik olduğunu düşünüyorum. Ufuk hocanın hücum konusunda takımını iyi hazırlayamamış olduğu net olarak görüldü. Genellikle iki pasın üzerinde top çevirmeden ve asist kısırlığı içinde bir hücum organizasyonu yapıyorsanız, sizden daha becerikli ve ekol takımlara karşı etkisiz kalırsınız. Biz de Baltık ekolüne, Yugoslav ekolüne ve İspanyol ekolüne kaybettik. Hazırlık maçlarında böyle olacağı zaten anlaşılmıştı ama süpriz bekledik boş yere. Streetball yaklaşımından daha ciddi bir hücum organizasyonu yapamadıkça, sadece mücadele ederek gelebileceğimiz yer maalesef budur. Kadronun hücum açısından P ile kullanıldığını görmek, ilerisi için umut vaadetmiyor.
11-09-2017 12:47
Yogi Kazım Isin ironik kismi arkadaslarin dedigi gibi hem takimin zannedildigi kadar genc olmamasi, hem de asil katkiyi daha ziyade genc oyunculardan almis olmamizdir. Yani diger genclere de kadroda yer vermedigi icin Ufuk Sarica'ya ekstradan kirginim. Soyle Tolga Gecimleri Muhammed Baygulleri Egehan Arnalari Omer Faruklari Yigit Aslanlari izleseydik. Sinanin Barisin Gokseninin Sertacin falan yetersizliklerinden daha yetersiz mi kalacaklardi sanki? Ek olarak milli tecrube de kazanirlardi ne guzel.
11-09-2017 09:40
Baris Aslinda milli takim bu kadar sinirliyken ilyasovanin tercihi elestirilebilir ama kimse kusura bakmasin ev sahiplerinin maclari disinda hic bir tribun yari yariya bile dolmuyor..nba bosver ncca maclari 20 bin ortalamayla hadi onuda gec wnba maclarina bakin...yaz ligi maclari bile su anki organizasyondan daha fazla seyirciye sahip...bu isin anahtari seyirci...
11-09-2017 01:05
Hayret Adam hala Kenan diyor !
10-09-2017 23:44
cagrideniz övmek tamam ama bence eleştiri de gerekli. Ufuk sarıca'nın takımları nasıl oynuyorsa bizde öyle oynadık. takım tam bir sarıca takımıydı. yetenek olarak kısıtlı ve bu eksikliğini şuursuzca mücadelesiyle kapatıyor. bakınız fener/bjk serisi. fener 4-0 almıştı ama 3-3 de olsa kimse şaşırmazdı. Fb nasıl o zaman bogdan, boby, kostas gibi son anlarda sakin kalabilen adamlarla tık tık aldıysa bütün maçları, bu turnuvada da sırplar/ruslar/ispanyollar aldı tecrübeleriyle. Ufuk sarıca sitili bir kez kupa kazandı karşıyakada yine kazanabilir ama bu yeteneksiz takımla olmaz. Turnuvadaki ispanya takımı ile türk takımının yaş ortalamaları birbirlerine oldukça yakın 28/27 olması lazım. yani kimseyi kandırmayalım biz genç br takım değildik ama muazzam tecrübesiz bir takımdık. Tecrübelenmeli ve en azından kerem tunçeri ayarında oynayabilecek bir oyun kurucu bulmalıyız.
10-09-2017 22:31
harun Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Letonya, Finlandiya... Bu ülkelerin ne nüfusu ne ellerindeki imkanlar bizimkinin yarısı kadar değil. Ama gel gör ki bizim olup olabileceğimizden birkaç kat daha iyi basketbol ülkeleri. Bu romantizm beni deli etti. Vatan millet Sakarya modunda oynamak zor bir şey değil ki mücadeleyi övelim? Gasol'ün karşısına anca Euroleague tecrübesini geçtim, Euroleague oynucularıyla antreman yapmışlığı bile olmayan Sertaç’ı koyabilmek bu ülke için utanç verici. Jenerasyon değişikliği, tecrübesizlik diyoruz ama en olgun oynayanlar 20-22 yaşındaki çocuklar, 30-35 yaşındaki tecrübesiz "abi"lerinin dağınıklığını toplamak için canla başla uğraştılar. Sahi jenerasyon değişiyorsa Erkan Veyseloğlu neden bu yaşta milli oldu? Emircan Koşut mu Erkan mı bu takımın geleceği? Turnuva boyunca kenarda Doğuş Balbay'dan fazla faul almayı başaran Sarıca'nın takım kurma ve yönetme başarısızlığını sırtını sıvazlayarak kutlayalım hadi. Sahi ülke dışında ne başarısı vardı bu adamın?
10-09-2017 22:22
semih cek cak, elendik hocam, neyin muhasebesini yapiyorsun, elendik, ilk gunden beri soyluyoruz , elenecegiz bu kafayla diye, birak anlamayi duymuyorsunuz bile, birak allasen ya...
10-09-2017 22:16

Yorum Yazın


Tweetlerimiz