Draymond olmadan asla / İSMAİL DURLANIK
18.11.2022 - 11:49

Son şampiyon Golden State sezona kabus gibi başladı. 6 galibiyet 9 mağlubiyetle play in potasının bile altında 12. sıradalar. Deplasmanda oynadıkları 8 maçı da kaybettiler. Üstelik Stephen Curry çok iyi oynarken böyle kötüler. Son oynanan Phoenix maçında Curry 50 sayı attı ama maçı Suns kazandı. Kötü gidişin pek çok sebebi var. As oyuncular yaşlı, Klay Thompson tanınmayacak halde. Yeniler uyum sağlamadı. Gençlerden James Wiseman gelecekte çok iyi bir oyuncu olacak ama bu, Golden State'te olmayacak gibi. Oyun bilgisi sınırlı bir genç için 'çabuk düşün ve uygula' sistemi ağır geliyor. Bütün bunlar yan etken. Asıl sorun Golden State savunma yapamıyor. Ofansif olarak çok iyiler. Sayı, genel şut, üçlük yüzdesinde  ve asistte ligin ilk üç sırasındalar. Ancak savunma verilerinde 25 ve altı. Ribaunt alamıyorlar, fazla top kaybı yapıp az top çalıyorlar. Ne boyalı alanı ne de dış şut savunamıyorlar.

Geçen sene ligin en iyi savunmasından defansta dibe vurmanın altında Draymond Green'in isteksiz tavrı var. Gary Payton'un topa baskısını arıyorlar, boyalı alanda Looney yalnız kaldı gibi yan faktörler de var ama asıl sorun Green.

Yönetim onu dışladı

Golden State, Andrew Wiggins ve Jordan Poole'la kontrat uzattı ama Draymond Green'le görüşme bile yapmadı. İstediği parayı vermeleri zor. Çünkü zaten lüks vergi sınırının çok üstündeler ve son iki sözleşmeyle önümüzdeki sezon 250 milyon dolara yakın lüks vergisi ödeyecekler. Warriors kendi açısından haklı ama Green de tercih edilmemesinin maliyetini gösteriyor. Hücumda sorumluluk alıyor, savunmada ise sadece görünüyor. Geçtiğimiz yıllardaki gibi pota altında uzunlarla, perimetrede kısalarla boğuşmuyor. Takım arkadaşlarını uyararak savunmayı toparlaması ise tarih olmuş. Draymond bir anlamda "arkanızı toplamasam attığınız sayılar bir işe yaramaz" mesajı veriyor. Bu çekişmenin Warriors'a faturası ligin en iyi savunmasından 25. sıraya inmek oldu.

Resim

Steve Kerr, önemli olduğunu hissettirmeli

Savaşçılar, yüklü bir kontrattan çıkmadan Green'e kontrat veremez. O kontratta Klay Thompson. Sakatlık sonrası onu değerli kılan ayak çabukluğunu kaybetmiş durumda. Savunmada eksi yazıyor. Ancak hala elit şutör. Kolaylıkla takaslanabilir. Buna rağmen organizasyonda yeri büyük, ayrıca Golden State vefayı önemseyen bir kulüp. Onu gönderip Draymond'a kontrat verme tezi bu nedenle çöker. Tek çare Steve Kerr'ün Green'i sahip olduğu savunma potansiyelini sergilemeye ikna etmesi. İlk olarak Draymond'a önemli olduğunu hissettirmeli. Savaşçılar kontrat sürecinde ona hak ettigi saygıyı göstermedi. Onu yok saydı. Kerr, bu hatayı onarmalı. Motive olmuş bir Green parkede fırtına gibi eser. Ayrıca savunmadaki etkisini göstermek, Golden State olmasa da bir başka takımdan maksimum kontrat kapmasını sağlayabilir. Sonuçta serbest oyuncu. Takımın olduğu kadar Green'in de başarılı olmaya ihtiyacı var. Her şartta Golden State sahip olduğu ofansif güçle toparlanır. Hatta ilk 6 arasında tamamlar ligi. Ancak şampiyonluk yolu Green'den geçiyor.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın