Anadolu Efes geç açıldı / Gökhan Türe
07.10.2022 - 23:43

Anadolu Efes, üst üste iki kez şampiyonluk ipini göğüslediği Euroleague’de yeni sezona Kızılyıldız galibiyetiyle girerken, ikinci yarıdaki savunma hamlesiyle rakibinin direncini kırmayı başardı.

Efes’in geçmiş yıllarda sezon başlangıçlarında kırılmalar yaşayabildiğini, takımca ritm bulmasının zaman aldığını görmüştük. İstanbul’a Nedovic ve Dobric gibi iki önemli isminden yoksun gelen rakibine karşı ilk yarıdaki durağanlığı da bu anlamda “dejavu” yaşattı. Kızılyıldız’ın ilk yarıdaki ribaund üstünlüğü, Efes’in geçiş oyunlarının önünü keserken, Sırp ekibinin Bentil ve Lazic’le çizgi gerisinden bulduğu basketlerle de oyuna tutunmasını, maçın içinde kalmasını sağladı.

Üçüncü periyotta Efes savunma sertliğini arttırıp, Kızılyıldız’ın ilk yarıda Bentil ve Hassan’la etkili olduğu boyalı alanı Dunston’la kapattı. Tecrübeli pivot, bu süreçte savunmanın ana unsuru olurken, agresifliğini hücuma da taşıyıp, Efes’in ihtiyaç duyduğu katkıyı kenardan gelerek verdi. O’nun aldığı ribaundlar, Efes’in ilk yarıda bulamadığı tempoyu da yakalamasını ve bu sayede hızlı hücum sayılarını bulmasına da olanak sağladı. Bu çeyreğin sonundan itibaren de ele geçirdiği momentumu bir daha rakibine bırakmadı Lacivert-Beyazlılar… Larkin’in yokluğunda Micic ve Beaubois’nın yön verdiği Efes hücumlarında Clyburn’ün yaratıcılığı ve bitiriciliği de ev sahibinin bu sezon kriz anlarında başvuracağı en önemli silah olacak. Dün de bunu çoğu zaman kullandı ve hem Efes’in ilk yarıda kontrolü elinde tutmasında hem de ikinci yarıda maçın kopmasında Micic ile birlikte başrolü oynadı.

Sonuçta Efes, son iki sezonun şampiyonu unvanıyla girdiği dev ligde sezona galibiyetle başladı. Larkin’in de dönüşüyle birlikte hücumda Lacivert-Beyazlılar’ın eli çok daha güçlenecek. Ve savunmayı da yanına koyduklarında görünen o ki bu sezon da zirvenin en güçlü adaylarından biri olmaya devam edecekler.

Gökhan TÜRE

Yorumlar


Şutiç Efes de fazla A sınıfı oyuncu var yani bir nevi subay asker sayısı az dün bu görevi Dunston yaptı ama ilerde sorun olabilir. Yoksa takım fazla iyi bu sene F4 rahat yaparlar
08-10-2022 08:37

Yorum Yazın