Alışmış kudurmuştan beterdir! / GÖKHAN TÜRE
08.08.2022 - 08:01

İspanya, var olan yeteneklerini daha fazla sahaya yansıtan ve bu sayede de kupaya uzanan taraf oldu U18 Avrupa Şampiyonası finalinde…

Mücadeleye diyecek hiçbir sözümüz yok… Ay-Yıldızlı gençlerimiz, tıpkı kendilerini finale kadar getiren önceki maçlarda olduğu gibi dün İspanya karşısında da yine var gücüyle savaştı, sahaya her şeyini koydu.

Ancak oyuna akıl koyma, küçük detaylara daha fazla özen gösterme konusunda İspanya’nın gerisinde kaldık… Mücadele ederek, savaşarak finale kadar gelmiştik. İspanya gibi oyun disiplininin dışına taşmadan basit ama akılcı oynayan bir rakibe karşı “topun değerini daha iyi bilerek ve daha az hata yaparak” baş edebilirdik; olmadı.

Grup mücadelesinde kaybettiğimiz karşılaşmanın bir benzeri oldu dünkü 40 dakika… İspanya, sahip olduğu üst düzey yetenekleri, Villar, Almansa, Garuba ve Cebrian’ı son derece efektif biçimde kullanırken, Ay-Yıldızlı cephede Berke, Karahan, Arda ve Samet standartlarının altında kaldılar. Bunda İspanya’nın ikili oyunlarda kolay kolay yenilmemesinin payı büyüktü. Berke’nin, bitirici birebirleri oyunun sonuna bırakması, Arda’nın da boş olduğu anlarda dahi 3 sayı çizgisinin gerisinden potaya bakmaması da dikkat çekiciydi. Samet’i de daha fazla topla buluşturup verim almayı başaramadık.

Ribaundlarda 41-27 gerideydik. Bunun da ötesinde İspanya’ya 17 hücum ribaundu ile ikinci şans toplarından fazlasıyla sayı imkanı verdik. Bu açığı top kayıplarını asgaride tutarak dengeleyebilirdik belki ama orada da İspanya’nın 20 top kaybına karşılık eksi hanemizde 21 top kaybı vardı.

Sonuç olarak 2004 ve 2019’dan sonra İspanya’ya finalde üçüncü kez kaybettik. Bunun için üzülmemek elde değil… Ne varki gurur duymak için de en az bir o kadar sebebimiz var… 2004’teki ilk finalinden bu yana, dünkü gümüş madalya ile beraber tam 8 kez kürsüye çıktık U18 kategorisinde… 2013 ve 2014’te üst üste gelen 2 altın madalyanın yanında 4 kez gümüş, 2 kez de bronz madalyanın sahibi olduk. Dün şampiyon olan İspanya, 2004’ten bu yana 7 kez kürsüye çıkma başarısı göstermiş. Sırbistan’la birlikte madalya kürsüsünde en çok boy gösteren ülke olmak da büyük saygı duyulması gereken bir başarı… Bunun bizler üzerinde yarattığı “alışkanlık” duygusu ise doğal olarak daha fazlasını beklememize, istememize yol açıyor; bu da çok normal…

Elbette kupayı kazanmak, bu büyük başarıyı taçlandırmak çok özel… Ancak hep zirveye oynamak hep buralarda olmak, bu heyecanı ve başarıyı yaşamak da güzel… Elinize sağlık çocuklar… Gümüş madalya ile bizlere büyük gurur yaşattınız… Seneye 2023 Dünya Kupası’nda da sizlerden yine çok şey bekliyor olacağız… Boşuna dememişler, “alışmış, kudurmuştan beterdir!..”

Yorumlar


Eyüp Özkaya Önce kapasitesi yüksek bir havuz oluşturacaksın sonra da bu havuzdaki oyuncuların dünya karşısındaki seviyesine bakacaksın. En iyilerden biriysen başarılısındır zaten. Bu noktadan sonra en iyi 3-4 ülkeden biriyken kürsüye çıktım diye sevinemezsin! Sen zatan başarını favori konumunu alarak kazanmışsın. Artık favori konumunun hakkını veremezsen başarıdan söz edemezsin. Her takım / sporcu kendi kapasitesinin üstüne çıktığı kadar başarılıdır.
09-08-2022 10:06
Eyüp Özkaya Baştan sona yanlış bir bakış açısı. Bu takımların varlık amacı şampiyonluklar dereceler değil. A Takım seviyelerine ne kadar oyuncu çıkardığımız mesele. Bahsettiğiniz 2013-2014 seneleri civarında oynayan oyuncular halen kariyerlerini ya oturtamadı ya da vadettiklerinin altında kaldılar. Altyapılarda iyi organizasyon kurup gelen dereceler federasyonlara yazar ama sonrası gelmiyorsa da yine türk basketbolunun beceriksizliğidir. Bu turnuva özelinde zaten evsahibi de olmuşken bizden başka İspanya, Fransa ve Litvanya'dan başka iyi takım yokken ne bekliyorduk da "başarı"yı alkışlıyoruz. Bu oyuncuların yetişmesinde emeği geçenleri başta kendileri olmak üzere tebrik edelim çünkü bizi favori konumuna getiren de bu. Ama favori olduktan sonra şampiyonluk dışında bir şey bizi tatmin etmemeli. Benzer hülyaları kadın voleybolunda da yaşıyoruz ve aynı kafayla şampiyonluk dışında her şeye seviniyoruz. Türk sporunun genel olarak kapasitesini yerine getirme sorunu var.
09-08-2022 10:05
Serdar Topaloğlu Gökhan bey bu güzel analiziniz ve temennileriniz için teşekkür ediyorum. Final maçı olmasının baskısı oyuncularımızın üzerinde hissedilmekle birlikte skorda hep geride kalmak motivasyonu düşürdü. Salonu dolduran taraftarlarda bu nedenle oyuna bir türlü giremedi. Mücadele etmemize karşın hücum aklı olarak yetersiz kaldı millilerimiz. İspanya hem savunma hem de hücumda kendi doğrularını sahaya yansıttı. Hücum ribaundu çok fazla verdik ve ikinci şans toplarını iyi değerlendirdi İspanyol oyuncular. Güçlü rakiplere karşı oyun planına sadık kalmak, panik yapmamak ve dirençli olmak başarı getiriyor. Tüm ekibi tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
08-08-2022 11:24

Yorum Yazın