AHMET KURT yazdı: ​Kuyuya Taş!
30.04.2020 - 16:41

Haydi bakalım, kolay gelsin: Basketbol Ailesi'nin gediklilerinden Nedim Karakaş kuyuya bir taş attı, biz diğer 'deli' lere de onu kuyudan çıkartmak düştü.

Olay şöyle başladı: Beşiktaş'lı sevgili Seyhan bir liste yayımlamış. Adı 'Beşiktaş basketbolunda en uzun süre forma giyenler.' 14 yılla Hurşit Baytok'u listenin başında yer almış. Buraya kadar sorun yok. Gerçekten Hurşit'in rekoru tartışmasızdı ama ilk On’a girenlerden Fehmi Sadıkoğlu şarladı: ‘Benimkinde yanlışlık var!’ Ardından ben de su koyuverdim: Dedim ki ' Askerlik süremde uluslararası karşılaşmalarda Beşiktaş forması giydim ben. Her ne kadar lig listesinde adım Silahlı Kuvvetler Gücü'nde görünse bile eğer sezon ve forma giyme hesabı yapılıyorsa, o sezonlar hesaba katılmalıdır' filan derken esas bombayı Nedim Karakaş patlattı: 'Adı kulüpleri ile anılan basketbolcular kimler?' diye All Star Gurubuna bir yazı yazdı.

Buyurun işte! Sayısal değil bambaşka bir soruydu bu. Adı kulüpleriyle anılan basketbolcular kimlerdi? Ya da...Tersine çevirelim soruyu: 'Kulüplerimizin adıyla anılan sporcuların ilk 15 ismi kimlerdi?'

Biz oturup araştırmaya başladık. İçinden çıkamayacağımızı anlayınca Basket Dergisi olarak bir sınırlama koymaya karar verdik. Araştırmamızın adı şu: 'Adı kulüpleri ile anılan 1960 doğumludan yukarı basketbolcular kimlerdir?' Bu, bir anlamda bugüne kadar yapamadığımız Hall of Fame'in ilk ayağı olacağı için ciddiyetle yapılması gereken bir araştırmaydı. Zordu ama bir yerinden başlamalıydık bu işe. Ve... Basket Dergisi olarak başlattık bu çalışmayı.

Bu işler görüldüğü kadar kolay olmayacak elbette. Tartışmasız isimleri bulmak o kadar zor değil ama kendilerinin bile yanıt veremeyeceği sorular çıkacak karşımıza. Örneğin. Efe Aydan! Efe 7 yıl Eczacıbaşı ile şampiyonluklar yaşamış, Galatasaray , Karşıyaka, Fenerbahçe ve Tofaş formaları giymiş her listeye girebilecek bir basketbolcu. Sokaktan geçen birine sorsanız ona 'Milli takım kaptanı' diyebileceği bir süper star.  Eeee? Ne olacak şimdi?  Nasıl yerleştireceğiz Efe’ yi herhangi bir takımın 'adı kulübüyle birlikte anılan basketbolcular 'listesine? Bana göre o Eczacıbaşı'lı Efe'dir ama aynı Efe basketbol yaşamının son yıllarında Tofaş'ta derin izler bırakmıştır. Orada sporculuk, yöneticilik ve hatta uzun yıllar kulüp başkanlığı yapmıştır...

Neyse!  Belki de en zor sorulardan biriyle başladık. Rahmetli Doğan Hakyemez'i ve diğer birkaç renkli ismi kategorize etmekte zorlanacağız diye bu işten vazgeçmek niyetinde değiliz. Nedim Karakaş'ın kuyuya attığı taşı çıkartmak için hep birlikte dalacağız derin sulara. Tartışacağız, konuşacağız, yanılacağız, düzelteceğiz ama sonunda 'Adı kulüpleri ile anılan Basketbolcular' ilk 15'ini çıkartacağız. Unutmayın: Yalnızca 1960 doğumlu ve daha eskiler için yapacağız bu sıralamayı. Bu işten alnımızın akı ile çıkarsak 1970 lere, 1980 lere ve diğerlerine de sıra gelecek.

Vaktimiz bol. Adım adım, kulüp kulüp yayımlayacağız listeleri.Hadi bakalım! Kolay gelsin hepimize...

AHMET KURT

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın