MVP adayı çok ama favoriler belli / İSMAİL DURLANIK
11.03.2022 - 12:43

Yıldızların normal sezonu bu kadar üstün performansla geçirdiği bir başka sezon hatırlamıyorum. Süper star sınıfının geneli çok iyi sezon geçiriyor. Öyle ki normal bir sezonda MVP ödülü alacak çoğu performans bu sene ödülün yakınında bile geçemeyecek.

Sezonun ilk iki ayında Kevin Durant ve Stephen Curry bir adım öne çıkmıştı. Ancak sezonun ilerleyen dönemi her ikisi için aynı geçmedi. Durant sakatlıktan dolayı 27 maç kaçırdı. Form düşüklüğü yaşayan Stephen Curry ise sayıda 29.5’dan 25.7’ye, üç sayı yüzdesinde % 42’den % 38’e düştü. Asistteki 6.5 ortalamayı koruyan Curry, ribauntta ise 6.1’den 5.3’e geriledi. Aslında rakamlardaki bu düşüş normal karşılanabilir. Ama Curry oyun olarak da geriledi. Kötü demiyorum. Gene çok iyi performans sergiliyor. Sadece ödülü alacak kadar iyi değil. 

Bu sene Brooklyn Nets’i adeta tek başına sırtlayan Kevin Durant’ın 29.3 sayı 7.3 ribaunt ve 5.7 asist ve % 52 gerçek şut yüzdelik muhteşem performansı şanssız bir sakatlıkla sekteye uğradı. 27 maç kaçıran Durant sakatlıktan döndüğü ilk Miami Heat maçında 31 sayı attı. İyi de oynadı ama üç sayı yüzdesi kötüydü. Durant’ın play-off’ları düşünerek MVP olma uğruna kendini fazla riske etmek istemeyeceğini düşünüyorum. Mevcut şartlar Durant’ın MVP olmasına engel.

Nikola Jokic, MVP ödülünü almayı en çok hak eden ancak gerek geçen sene almış olması gerekse yıllardır performansı göz ardı edilen bir isim olması nedeniyle ödülü alacağını düşünmediğim bir isim. Sırp pivot, atletizmi yetersiz, estetik yeteneği sınırlı, patlayıcı özelliği olmayan bir oyuncunun da ligin en iyisi olabileceğini yıllardır bize gösteriyor. Maç başına 25.4 sayı, 13. 8 ribaunt ve 7.9 asist ortalamalarıyla Denver Nuggets’ın her şeyi durumunda. Kötü oynadığı maç neredeyse yok. Hatta yıllardır kötü maçı yok diyebilirim. Jamal Murray ve Michael Porter JR’dan yoksun Denver Nuggets doğrudan play-off yapmayı neredeyse garantilemişse bunda en büyük pay Nikola Jokic’e ait. Skoru sırtlanıyor, oyun kuruyor, bu sene iyi de savunma yapıyor. Üstelik bütün bunları rakip savunmalardan adeta dayak yercesine sert müdahalelerine rağmen yapıyor. Kalıplı bir oyuncu olduğu için Jokiç’e yapılan sert hareketlerin çoğuna faul bile çalınmıyor. Hakemlerin saygı göstermediği bir yıldız.

Giannis Antetokounmpo MVP için en şanslı gördüğüm isim. Çok iyi bir sezon geçiriyor. Hücum ve savunmayı beraber değerlendirdiğimde ligin açık ara en iyisi. Üstündeki şampiyonluk baskısını attıktan sonra çok daha verimli oynuyor. Brook Lopez sakatlandığı için sezonun büyük kısmını pivot oynadı. Boyalı alanı adeta tek başına savunmasından kaynaklı defansta çok yıpranmasına rağmen istatistiklerinde düşüş olmadı. 29.4 sayı, 11.6 ribaunt ve 6 asistle boyalı alanda terör estirmeye devam ediyor. Basketbolun temel prensiplerinin üç sayı ve şut üzerinden kurgulandığı günümüz basketbolunda iki MVP ödülü ve bir şampiyonluk kazanan Antetokounmpo, bu tezi çürütürcesine hala iyi yüzdeyle üç sayı atamıyor ama üçüncü bir MVP ödülüne çok yakın.  

DeMar DeRozan bu sene olumlu olarak beni en çok şaşırtan oyuncu oldu. Ana skorer olduğu günlerin geride kaldığını düşünüyordum. Ancak gösterdiği performans inanılır gibi değil. 28.1 sayıyla kariyerinin en skorer sezonunu geçiriyor. 5.3 ribaunt, 5.1 asist ve % 51 gerçek şut yüzdesiyle orta mesafeden bulduğu isabetlerle Bulls hücumunu sırtlanıyor. Maç sonlarını çok iyi oynuyor. DeRozan’ın son anlarda sorumluk alarak Bulls’a kazandırdığı en az 4-5 maç var. 1.98’lik basketbolcu bütün bunları maçın belli bölümlerini uzun forvet oynayarak, 36 dakika sahada kalarak ve rakip savunmaların bütün konsantrasyonu üzerindeyken yaptığını göz önüne aldığımızda ‘neden MVP olmasın’ diyoruz ama daha iyi performanslar olduğu için şansı çok az.

Lakers çok kötü bir sezon geçirdiği için yeterince fark edilmiyor ama 37 yaşında ve 18. NBA sezonunu geçiren Lebron James yıllara meydan okurcasına muhteşem maçlar oynuyor. Maç başına kaydettiği 29.4 sayı ortalaması Kral’ın kariyerindeki 4. en yüksek skor ortalaması. Bu skorerliğin yanına 8.1 ribaunt ve 6.2 asisti eklediğimizde katkının büyüklüğünü görüyoruz. Lebron takımın ihtiyacı doğrultusunda oyununu çeşitlendirdi. Örneğin Westbrook ve Anthony Davis daha iyi pota altına kat edebilsin diye bir dış şutöre dönüştü. % 35 yüzdeyle maç başına 2.8 üç sayı isabeti kaydediyor. Bu rakam 2.06’lık basketbolcunun kariyerindeki en yüksek üç sayı isabeti. Kral, sadece belli özelliklerini geliştirmekle kalmadı Anthony Davis’in ilk sakatlık döneminde daha önce hiç oynamadığı pivot pozisyonunda oynadı. Savunma yaptı, boyalı alanda boğuştu, point pivot olarak faul çizgisi etrafından oyun kurdu. Hâlâ maçların belli bölümlerinde pivot oynuyor. Golden State maçında 56 sayı attı. 37 yaşında ligin en iyi savunmalarından birine 56 sayı atmak! İnanılır gibi değil. Aslında bu performans MVP ödülünü hak ediyor ama Jokic ve Antetokounmpo’nun daha iyi performansları ve Lakers’ın takım halinde çok kötü olması Kral’ın şansını azaltıyor.

Ben Simmons’ın takaslanmasına kadar geçen uzun periyotta Philadelphia Sixers zirveden kopmadıysa bundaki en büyük pay Joel Embiid’e ait. Kamerunlu pivot oynadığı maçların genelinde ligin en iyi savunmacılarına karşı boyalı alanı domine etti. Lakers maçlında Anthony Davis’in savunmasında 26 sayı, Phoenix maçında De Andre Ayton’u 10 sayıda tutarken 34 sayı attı. Ligin en iyi boyalı alan savunmasını yapan oyuncuları Jarrett Allen ve Evan Mobley karşısında 40 sayı atarken Mobley-Allen ikilisi toplamda 27 sayıda kaldı. Embiid ofansif açıdan en verimli sezonunu yaşıyor. James Harden’ın gelişiyle üstündeki baskı da azaldı. İkili gayet uyumlu göründü. Daha fazla ikili oyun oynayacaklarını düşünüyorum. Embiid’in MVP ödülü için ciddi aday.

Bu isimlerin dışında Ja Morant başarılı bir sezon geçiriyor. 27.5 sayı, 5.8 ribaunt ve 6.7 asist ortalamalarıyla Memphis Grizzlies’in Batı Konferansı ikincisi olmasındaki en büyük etken. Morant bu sene sadece alıştığımız şekilde sadece deliciliğiyle skor bulmuyor. En büyük eksiği olan üç sayıda da önemli gelişim gösterdi. % 35 maç başına 1.6 üç sayı isabeti var.

Sezona fazla kiloları nedeniyle yavaş giren Luka Doncic son iki ayda muhteşem oynuyor. 28 sayı, 9.3 ribaunt ve 8.8 asist katkısıyla Dallas Mavericks’i Batı ilk 5 arasına sokmayı başardı.

Morant ve Doncic’in şansının çok az olduğunu düşünüyorum. MVP yarışı büyük bir aksilik olmazsa Giannis Antetokounmpo ve Nikola Jokic arasında geçer.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın