Memphis: Adım adım şampiyonluğa / İSMAİL DURLANIK
13.01.2023 - 11:54

Memphis Grizzlies NBA'in kendine özgü takımlarından biri. Çok gençler. 93'lü Steven Adams ve birkaç 96 doğumlu oyuncunun dışındakiler 99 ve sonrası doğumlu. Takımın iki yıldızı Ja Morant ve Jaren Jackson JR 99 doğumlu. Gene Steven Adams ve John Konchar dışında kalan tüm oyuncular Memphis tarafından draft edildi. Boz ayılar, kendi oluşturdukları genç çekirdekle başarı kovalıyor. Genç olan sadece kadro değil. Koç Taylor Jenkins 38 yaşında, GM Zach Kleiman ise 34 yaşında. Grizzlies, savunmadan güç alan bir takım. Hücum istatistiklerine sonlardalar. Genel şut yüzdesi ve üç sayı yüzdesinde 20., yarı saha hücumunda 23. sıradalar. Buna rağmen Batı’da zirve mücadelesi veriyor olmaları savunmanın seviyesini anlamamız açısından önemli gösterge. Memphis ligin en iyi ribaunt alan takımı. Hücum ribaundunda da iyiler. Geçiş hücumunu elit seviyede başarıyla uyguluyorlar. Süratli oynayan bir takıma göre top kayıpları makul düzeyde.

Resim

Sisteme adapte olan yıldız

Memphis yıldızın etrafına kurulmuş bir takım değil. Aksine sistemin yarattığı  yıldıza sahip. Ja Morant topun ve takımın patronu. Ligin en iyi delici gardlarından. Şutunu da geliştirdi.  Yüzdesi düşük ama kariyerinin ilk yıllarındaki gibi dış şutunu riske edemiyor rakip savunmalar. Maç başına 1.8 üç sayı isabeti var. Morant dışında Desmond Bane, Dillon Brooks ve Jaren Jackson JR hücumda öne çıkan isimler. Ligdeki 3. sezonunu geçiren Bane sürekli gelişim halinde. Takımın en güvenilir dış sutörü. % 40’la 3.2 üç sayı isabetine sahip. Bu sene asist yönünü de geliştirdi. İkinci bir top yönlendirici gibi oynamaya başladı. Savunmada da iyi. Jaren Jackson JR sadece takımın değil ligin en iyi uzun savunmacılarından. Çemberi savunabilen, kısaların karşısında durabilen, üçlük savunup, blok yapabilen çok yönlü bir savunmacı. Pota altından olduğu kadar üç sayılardan da skor üretebiliyor. Dillon Brooks takımın yaramaz çocuğu. Kendini olduğundan daha büyük bir skorer zannetmesi zaman zaman hücumda hata yapmasına neden oluyor. Zannettiği kadar iyi skorer değil ama sanılandan daha iyi savunmacı. Steven Adams artık iyice yavaşlayan ayaklarının yarattığı savunma defosunu temaslı oyundaki etkisi, oyun bilgisi ve Jackson JR’in çabukluğuyla kapatıyor. Yedek oyun kurucu Tyus Jones savunma katkısıyla, Santi Aldama ve Brandon Ckarke ofansif katkıyla dikkat çekiyor. Clarke yetenekli olması yanında istikrarsız. John Konchar dış şut ve savunma görevini ortalama düzeyde yapan bir isim.   

Kanatlar dışında her şey yolunda

Memphis’in en çok sorun yaşadığı pozisyon kanatlar. Ziaira Williams topla dripling yapabiliyor ama dış şutunu geliştirmeli. Bu sene gibi kabus yüzdeyle atıyor. Henüz ikinci NBA sezonunda ama beklenen gelişimi gösteremedi. Çaylak kanatlar Jake LaRavia ve David Roddy henüz beklentiyi karşılayamadı. Ancak bu üç isim de çok genç. Umutlar tükenmiş değil. Sadece şimdilik işler yolunda değil.

Geniş rotasyon

Koç Taylor Jenkins geniş rotasyon kullanmayı ve ana plana sadık kalmayı seviyor. 13 oyuncusuna 10 dakika ve üzerinde süre veriyor. Sadece 3 oyuncu 30 dakika üzeri süre alıyor. 32.5 dakikayla Ja Morant en uzun süre oyunda kalan oyuncu. Grizzlies savunma temelli bir oyun anlayışına sahip olduğu, hızlı ve eforlu oynadığı için geniş rotasyon ve dakika ayarlamasını doğru buluyorum. Benzer tarzda oynayan Toronto’nun 35 dakika üzeri süre verdiği oyuncuların fiziksel ve mental çöküş yaşaması koçun tavrının doğru olduğunun göstergesi.

Geçtiğimiz sezon 2. turda elenen Grizzlies bu sene daha ileri gidebilir. Bir Konferans Finali’ni olası görüyorum. Şampiyonluk için Doğu’dan Boston Celtics, Milwaukee Bucks , Brooklyn Nets veya Philadelphia Sixers’dan hangisi gelecekse onların daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Ancak gelecek yıllar için farklı görüşteyim. Grizzlies çekirdek kadroyu koruması halinde NBA Finali hatta yüzük için şansı yüksek. Doğu’da Boston Celtics, Batı’da Memphis Grizzlies ve bir ihtimal New Orleans Pelicans, genç ve geniş kadrolarını koruyabilirse, önümüzdeki 5, 6 yıla damga vurabilir.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz