İşte ‘Real’ Efes! / GÖKHAN TÜRE
21.04.2021 - 11:28

Anadolu Efes, Real Madrid karşısında kusursuz bir ikinci yarı performansıyla 27 sayı farkla kazanarak Play-Off’a mükemmel bir başlangıç yaptı.

Real Madrid’in 8-0’la girdiği oyunda iki dakikalık krizin ardından savunma sertliğini Play-Off kıvamına taşıyan Lacivert-Beyazlılar, kalan 38 dakikada da maça dikte eden taraftı. 6.31’de Simon’un üçlüğüyle ilk kez öne geçtikten sonra da bir daha ardına bakmadı. İkinci çeyrekte Beaubois’nın 10 sayılık katkısı, Simon’un oyunun iki yönünde de sahaya yine Efes adına “akıl koyan adam” rolünü üstlenmesi, Sertaç’ın da Tavares’in savunmasında gösterdiği gayret, çizgi gerisinden isabet yüzdesi beklenenin altında kalsa da devre sonunda Efes’in soyunma odasına küçük de olsa avantajla gitmesini sağlayan faktörlerdi.

İlk yarıda Sertaç dışında uzun pozisyonundan skor çıkaramayan (Singleton&Moerman 0 sayı) Efes, ikinci yarıda bu soruna da çözüm getirip, savunmanın da dozunu arttırınca, rakibini 20 dakika 23 sayıda tuttu. Sertaç’ın, çizgi gerisinden de etkili oluşu, Tavares’in da O’nu savunmak için boyalı alanı terk etmesi, Efes kısalarına penetre yolunu açtı. Sertaç, adeta arı gibi çalıştı dün… Üçüncü periyotta farkın açıldığı sürece de hem hücum hem de savunmada takımına hayat verdi… Larkin’i ve Beaubois’yı savunmakta çaresiz kalan Real’e karşı, Moerman’ın da devreye girmesiyle Efes, son periyoda 14 sayılık avantajla girdi.

Son çeyrekte, kenardan gelen Dunston’ın da Sertaç’ın kaldığı yerden devam etmesi, Real’in direncini tamamıyla kırdı, fark daha da açıldı ve Efes, bundan birkaç hafta önce Madrid’de 25 sayı farkla yendiği Real’i bu kez de 27 sayı farkla devirip, seride ilk yumruğu hem de “en sağlamından” vuran taraf oldu.

Fark 27 olsa da Efes seride henüz sadece bir adım önde… Bu galibiyet elbette çok ama çok kritikti… Açık farklı skor özgüven açısından Efes için önemli bir artı, Real Madrid için ise tam tersi söz konusu… Ancak dün geceki ilk 2 dakika hariç 38 dakika gösterilen kararlılık ve oyun disiplinini yarınki mücadelede de tekrar etmek şart… Seriyi 2-0’a getirmek yolun yarısının da ötesine geçmek demek… Bu bakımdan aynı savunma direnci ve kararlılığı elden bırakmadan Madrid’e 2-0’la gitmek çok önemli…

Yorumlar


bleda Tamam işte Ünal Bey. Kral Efes :)
22-04-2021 11:03
ünal özüak Sevgili Gökhan başlıkta (real) kelimesini gerçek anlamında kullanmışsın. Çokta güzel olmuş ama Real Madrid kulübündeki REAL sözcüğü kraliyet anlamına gelir...
22-04-2021 01:49

Yorum Yazın


Tweetlerimiz