GÖKHAN TÜRE yazdı: Larkin’in Plonjonu!
20.04.2022 - 11:14

Anadolu Efes, AX Armani Milano ile oynayacağı maç için dersine çok iyi çalışmış, sezon içinde rakibine kaybettiği iki maçta sahada nelerin eksik kaldığını çok iyi analiz etmiş…

Aslında Play-Off’un en ilginç eşleşmesiydi Milano-Efes buluşması… Ligin en az sayı yiyen (71,1)  ekibi Armani Milano ile en çok sayı üreten (82,9) takımı Anadolu Efes’ten hangisinin üstünlük kuracağı merak konusuydu. Sezon içinde Efes’in kaybettiği iki maça baktığımızda savunmayı daha iyi yapan tarafın kazandığını görüyorduk. Bu veri çok şey anlatıyordu. Özellikle de bu seviyede, Play-Off’ta savunmayı ikinci plana atarak kazanmak olanaksız gibiydi.

İşte tam da bu yüzden, Anadolu Efes’in, iki maçı kaybetmiş olsa da aslında kalite olarak rakibinden daha iyi bir takım olduğu gerçeğini açığa çıkarması ancak savunma ile mümkün olabilirdi. Ve Efes, serinin ilk maçında bunu yaptı.

Larkin’in, üçüncü periyodun başlarında ortaya düşen topa “balıklama” atlayıp, topu müthiş bir çabayla son anda Micic’in önüne itmesi, Micic’in de turnike ile bitirmesi bence maçın özetiydi… ABD’li guardın “takımın yıldızı” olarak arkadaşlarına “fedakarlık” konusunda da liderlik yapacağını göstermesi çok önemli bir detaydı.

Efes, takımca sahaya çok emek koymanın, mücadele etmenin, en önemlisi de “savunma düzeyini normal sezonun üzerine çıkarmanın” kaçınılmaz olduğunun farkındaydı.

Bu farkındalık elbette oyuncuların da gördüğü, kendi içinde kritiğini yaptığı bir detaydı. Ancak yine de coach Ergin Ataman ve yardımcılarının takımı bu yönde motive etmekte, F4’e, hatta şampiyonluğa giden yolun savunmadan geçeceğini (tıpkı geçen yıl olduğu gibi) oyuncuların kafalarına kazımakta ve tabii ki oyuna teknik dokunuşlarla bu zemini hazırlamadaki başarısı göz ardı edilemez… Anderson’ın Shields’ın savunmasındaki başarısı, uzunla eşleştiğinde yenilmemesi, Micic, Larkin, Bryant’ın kısa savunmasındaki gayretleri Armani’nin elindeki “savunma silahının namlusunu burnuna çevirmesini” sağlayan faktörlerdi. Efes, ligin en skoreri olarak başladığı maçta rakibini 48 sayıda tutup, Play-Off’ta en az sayı yiyen takım olmayı başararak bitirdi!..

Perşembe günkü rövanşta moral bozukluğunun yanında stres de Milano’nun yanında olacak. Efes’in bu sezon “gevşeme” kaynaklı birçok kaybı olduğunu, bu noktada da “aşılı” olduklarını göz önüne aldığımızda maçı aynı ciddiyet ve savunma sertliğiyle oynayacaklarını ve seriyi 2-0’a getireceklerini düşünüyorum.

 

Yorumlar


Mehmet Gökhan bey Efes icin yapmayin lütfen... Eskisi gibi size Fenerbahce yorumlari yakisir...
20-04-2022 20:10

Yorum Yazın