Eurobasket 2022'nin geliri 270 milyon euro
23.03.2023 - 15:10

FIBA EuroBasket 2022'nin ev sahibi şehirler üzerindeki toplam finansal etkisi 270 milyon euro olarak hesaplanırken bu, üç farklı kategoriye ayrıldı: ekonomik, medya ve sosyal.

Toplam ev sahibi şehir etkisinin en büyük kısmı olan 227 milyon avro katılımcıların ve etkinlik organizatörünün harcamalarından kaynaklanan ekonomik etkiden oluşurken, ev sahibi şehirler için TV, internet yayını, çevrimiçi ve sosyal medya kapsamı tarafından oluşturulan medya etkisi 39 milyon avro olarak değerlendirilmiştir.

Aynı zamanda, beş şehrin tamamı bu kategorilerin her birinden yararlandığından, artan fiziksel aktivite seviyeleri ve gönüllülerin becerilerinin artırılması yoluyla değerlendirilen sosyal etki ise 4 milyon avro olarak hesaplandı.

FIBA EuroBasket 2022’nin final aşamasına ev sahipliği yapan Berlin, 83 milyon avro ile ev sahibi şehir etkisinin üçte birini oluşturdu. Grup aşamasına ev sahipliği yapan şehirler de ekonomik katkıdan yararlandı: Köln 63 milyon avro ile ikinci en yüksek gelire sahip oldu, Prag 54 milyon avro, Milan 45 milyon avro ve Tiflis 25 milyon avro gelir sağladı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın