Bitti denen yerden başlamak / İSMAİL DURLANIK
21.01.2022 - 12:57

İlk turda seçilme umuduyla 2016 yılında NC State’le NCAA’ye adım atan Ömer Faruk Yurtseven, sakatlık, ardından drafttan çekilme, bir sene kaybetme pahasına Georgetown tercihi, katıldığı draftta seçilemesi sonrasında Oklahoma City Thunder’la garantisi olmayan bir kontratla oynamadan geçen bir sezonun ardından Miami Heat kadrosunda yer bulmanın devamında Bam Adebayo’nun sakatlığında altı yıllık büyük mücadelenin sonunda bulduğu şansı çok iyi değerlendirdi.

98 doğumlu basketbolcumuz 21 maçta 15 dakika ve üzeri oyunda kaldı ve 10.4 sayı, 10.5 ribaunt ortalaması tutturdu. Oynadığı ilk Indiana maçından itibaren her maçta üstüne koyarak ilerledi. Kendine güveni geldikçe daha verimli oynamaya başladı. Maç başına ortalama 34 ribaunt alan Miami’ye 10 ribauntluk çok önemli bir katkı yaptı. Ligin elit pivotlarına karşı iyi oynadı. Phoenix maçında De Andre Ayton’ı 12 sayıda tutarken, 7 sayı, 8 asist, 16 ribauntluk performansı Phoenix Koçu Monty Williams tarafından övgü aldı. Philadelphia Sixers maçında Joel Embiid’i savunmada gösterdiği çaba Shaquille O’Neal’in dikkatini çekti. Bam Adebayo’nun ve bazı maçlarda Jimmy Butler’ın oynamadığı 21 maçlık bu zorlu periyodu Miami az kayıpla geçip Doğu Konferansı 2. sırasına tutunmuşsa bunda Ömer Faruk Yurtseven’n katkısı çok büyük. Basketbolcumuzun ilk beşte başladığı 10 maçta Miami 7 galibiyet 3 mağlubiyet aldı. Kısaca Ömer Faruk Yurtseven bir kapalı kutuydu, şans bulduğunda etkili bir oyuncu olduğunu hepimize gösterdi. Bam Adebayo’nun takıma döndüğü ilk maç olan Toronto Raptors maçında Koç Eric Spoelstra Ömer’e süre vermedi. Bir sonraki Portland maçında oyunun koptuğu son anlarda 7 dakika süre verdi. Spoelstra bu maçlarda Adeboyo’yu 31 dakika oyunda tutarken kalan 17 dakikayı Dewayne Dedmon’a verdi. Bu durum milli oyuncumuz için üzücü olsa da bana göre şaşırtıcı değil. Çünkü Miami 2. sırada ve şampiyonluk şansı olan bir takım. Koçun garantili bir seçim yapması normal. Toronto maçının ardından Spoelstra’nın “Ömer’i maç içinde kullanmayı düşündüğüm birçok an oldu. Çalışacak ve bir sonraki fırsat için hazır olacak” sözü, basketbolcumuzun koçun kafasını karıştırmayı başardığını gösteriyor. Dewayne Dedmon hala Ömer’in önünde ama çok az bir farkla. Öte yandan Dedmon daha iyi basketbolcu olduğu için değil, daha tecrübeli, 18 dakikalık kısıtlı role daha uygun olduğu için ve şimdilik kaydıyla oynuyor.

Ömer Faruk’un bundan sonra yapması gereken tıpkı koçunun dediği gibi oynamamayı dert etmeden çalışmaya devam ederek yeniden şans gelmesini beklemek olacak. 21.3’lük basketbolcumuz bugünlere çok çalışarak geldi. Bundan sonra çalışmaya devam edeceğine kuşkum yok. Oyuncumuz bilinmez bir oyuncudan iyi ribaunt alan, temastan kaçmayan, rekabetçi bir oyuncu olduğunu gösterdi. Ömer sezonun kalan kısmında yeniden oynar ama Bam Adebayo bir sakatlık yaşamadığı takdirde bu şans öyle 30 dakikalar ve kesintisiz yirmili maçlar şeklinde olmaz.

Ömer’in geçen sene hiç süre alamadığı Oklahoma City Thunder ve öncesindeki NCAA dönemi dahil olmak üzere Amerika serüvenine baktığımızda hedefe kitlenmiş ve ne yapması gerektiğini biliyor olduğunu görüyoruz. Basketbolcumuz eksik yönlerini geliştirmek için fazladan çalışmaktan hiç vazgeçmedi. NCAA döneminde bir yıl kaybetmeyi göze alarak NBA tarihinin en dominant pivotlarından biri olan Patrick Ewing’in çalıştırdığı Georgetown’a gitti. Ewing’den sırtı dönük oynamayı öğrendi. Miami Heat kadrosuna katıldıktan sonra antrenmanlardan sonra takım arkadaşı Udonis Haslem ve asistan koç Malik Allen’la birebir özel antrenmanlar yapıyor. Her ikisi de NBA’in en sert oyuncularındandı. Şans bulduğu maçlarda De Andre Ayton, Joel Embiid gibi NBA’in en kalıplı ve dominant pivotlarını savunurken geri adım atmaması bu çalışmaların eseri.

Basketbolcumuzun ne yapıp yapamayacağı aşağı yukarı belli. Ömer kısa savunabilecek ayak çabukluğuna sahip değil. Ancak iyi bir çember savunucusu olabilir. Zaten bu yönde çalışıyor. Ofansif açıdan belli bir potansiyeli var ama bunları bir hücum silahına dönüştürmüş değil. Dış şutunu mutlaka geliştirmek zorunda. Bu konuda çok da zorlanacağını düşünmüyorum. Hem altyapılarda oynarken üç sayı atabiliyordu hem de bilekleri yumuşak. Yeterli pratik yapması halinde üç sayı çizgisinin dışından isabetli şutlar atabilir. 

Ömer Faruk Yurtseven için önümüzdeki sene çok daha önemli. Heat’le 1.7 milyon dolarlık kontratı var. Miami, basketbolcumuzun 20 maçlık performansından sonra bu kontratı aktif eder. Dewayne Dedmon’un ise kontratı seneye bitiyor. Dedmon’ın kaldığı senaryoda dahi Ömer’in seneye 2. pivot olacağını düşünüyorum. Çünkü Dedmon’a oranla çok daha iyi basketbolcu. Dedmon savunmada biraz daha iyi ve tecrübeli. Ömer ise çok daha iyi ribauntçu, daha iyi pasör, boyalı alanda itiş kakıştan kaçınmıyor. Gayretli ve ofansif anlamda daha etkili. Dedmon hücumda sorumluluk almayan alsa dahi potansiyeli olmayan statik bir uzun. Ömer’in yapması gereken kısa bir yaz tatilinin ardından salona kapanıp günde 1000 civarı üç sayı atmak. Orhun Ene Milli Takım’a çağırmazsa Ömer, Türkiye’ye bile gelmemeli. Ene, milli takıma çağırırsa bu Ömer için Mehmet Okur’la birebir çalışma şansı anlamına geleceği için harika olur. Mehmet Okur, 98 doğumlu basketbolcumuzun ulaşmak istediği seviyenin NBA’deki en başarılı temsilcilerinden. Ömer’in oyununa katkısı büyük olacaktır. Basketbolcumuzun yapması gereken bir diğer hamle de mental açıdan kendini eleştirilere hazırlamak. NBA’deki ilk sezonunda yaptıklarından dolayı takdir topladı ama artık potansiyeli biliniyor. Yeniden şans bulduğunda hele hele kesintisiz oynamaya başladığında yaptıklarıyla övgü alan oyuncumuz yapamadıklarıyla eleştiri alır. O nedenle mutlaka eksik yönlerini geliştirmeli ve oyununa kattıklarını sahaya yansıtmalı.    

Ömer 2023-24 sezonunda sınırsız serbest kalacak. Bu uzun süreli ve kalıcı kontrat için büyük fırsat. Önümüzdeki sene savunmasını biraz toparlar ve şut tehdidi olan bir oyuncuya dönüşürse Miami Heat veya bir başka takımdan 3 yıl 20 milyon dolarlık kontrat bulabilir. Bugüne kadar tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Biraz daha çabayla yılların emeğinin maddi karşılığını alması hiç de zor değil.

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın