Anadolu Efes çizgiye takıldı / GÖKHAN TÜRE
13.10.2022 - 23:45

Anadolu Efes, Monaco deplasmanında maçın büyük bölümünde “zor olanı yapmayı başarırken”, uzatmada “kolay olanda tekleyince” sezonun ilk yenilgisini ikinci maçında aldı.

Son iki sezonun şampiyonu Anadolu Efes için hem kadrosuna yaptığı takviyelerle gücüne güç katan hem de sezona iyi başlayan Monaco, zor deplasmandı. Aslında iyi de başlamış, çizgi gerisinden Clyburn&Micic ikilisine içeriden de Zizic’in eşlik etmesiyle 5.31’de 15-6 öne de geçmişti Lacivert-Beyazlılar… 20-12 önde kapadıkları bu periyodun ardından ikinci çeyreğin başında Monaco’nun baskılı savunmasına karşı hücum etmekte zorlanırken, 5 dakika 2 sayıda takılmış, 15-2’lik seriyle bir anda 5 sayı geriye dahi düşmüşlerdi. Ancak bu kez de Pleiss ile boyalı alandan üretip, oyuna dengeyi getirmeyi başarmış, Efes’i sırtına almış taşıyan Clyburn’e zaman zaman Beaubois ve MBaye’nin de destek atmasıyla yine oyunun içindeydiler. İkinci yarının da büyük bölümü bu kovalamaca şeklinde geçti hep… Monaco’nun maçı kazanmak için yaptığı her hamleye ya Clyburn ya da Micic’le yanıt verdi Efes… İki yıldızın yaratıcılığı, bireysel becerisi ve tabii buna paralel olağanüstü bitiriciliği sayesinde maça tutundu lacivert-beyazlılar… Bu sayede maçı uzatmaya da götürdüler.

Ancak uzatmalarda kaderi belirleyen “kaçan” serbest atışlar oldu. Normal sürede onca zor atışta isabet bulmayı başaran yıldızların, basketbolda sayıya giden en basit yolda, serbest atışta MBaye ve Micic’le 8’de 3 isabette kalması, Efes’in kaybetmesindeki en büyük faktör oldu.

Efes için bu sezon daha zorlu geçecek kuşkusuz… Son 2 sezonun şampiyonunu yenmek her takım için “ekstra” bir motivasyon kaynağı ve “özgüven tazeleme” anlamına geleceğinden herkes Efes’i yenmeyi kovalayacak. Geçen yıl da benzer bir senaryo vardı ama bu sezon bu baskıyı daha ağır hissedecek Efes… Sezon içinde bu yüzden inişler-çıkışlar olacaktır. Larkin’in dönmesi de Micic&Clyburn ikilisinin üzerine binen yükü hafifletmeye yetmeyecek. Onun da forma girmesi zaman alacak. Ancak sezon uzun ve her türlü kaybı telafi etmek için Anadolu Efes’in ihtiyaç duyduğu “zaman” fazlasıyla var.

Yorumlar


Şutiç Takımda yıldız oyuncu egosu patlaması var böyle devam ederse ilerde sorun yaratır. Clyburn 'ün desteklenmesi gerekiyor ekmeğini taştan çıkartıyor.
15-10-2022 13:44
emirt challenge hakkını Mbaye nin pota altında benden çıkmadı top dediği poziyonda kullanmıştık maalesef.
14-10-2022 13:37
can Challenge ı Micic de kullanmadık bari uzatmada Brown ın Mbaye ye çelme takarak yaptığı faulde kullansaydık sportmenlik dışını alırdık bence.adam futbolcu gibi iki metre uzaktan taban giriyo - çelme takıyo.birde ilk yarı bitimine yakın pozisyonda topu Monaco ya verip süreyi 23 saniyeye getirdiler sonrasında basket yedik. braynt topla dışarı çıkmış olsa bile top hakimiyetinde değildi
14-10-2022 04:05
canankara Normal sürenin sonunda Micic in attığı üçlükten sonra john Brown nerdeyse Micic in ayağını kıracaktı. Futbolda bile olsa Brown kırmızı kart görüp oyun dışı kalırdı. Hakemler süreye baktı. Bizim kenar yönetim itiraz edip faul için challenge isteyemez miydi.
14-10-2022 03:34

Yorum Yazın