ÖZEL-Mahmuti: Kariyerimin en sıkıntılı dönemi
09.02.2016 - 18:20

Darüşşafaka Doğuş coachu Oktay Mahmuti, dün gündeme oturan basın toplantısının ardından sorularımızı yanıtladı.

- Dünkü basın toplantısında kariyerinizin en sıkıntılı sezonu olduğunu söylediniz?

OKTAY MAHMUTİ: Evet doğru.

- Bunun nedeni nedir?

OKTAY MAHMUTİ: Aslında bu konular hakkında hiçbir zaman konuşmadım. Ama gerçeği yansıtmayan ve hakarete varan yorumlar nedeniyle bu sorunuza cevap vereceğim.

Sezon başında çok sıkıntılı bir transfer döneminden sonra eklenen oyuncuların sayısı bizi kalabalık ama derin olmayan bir kadro haline getirdi. 18 kişilik bir kadroda 9 uzunun olması hiçbir antrenörün tercih edeceği bir durum değil. Bu kalabalık kadronun takımın sinerjisine de etki ettiği bir gerçek. Herkes bizim çok büyük bir bütçe ile varolduğumuzu düşünüyor. Ama bu bütçenin önemli bir kısmının, fiziksel olarak sahada yer alması mümkün değil. Birçok oyuncuyla yapılan başarısız girişimlerin ardından Eylül ayında Slaughter, Dünya Kupası sonrasında Semih ve ardından Furkan transfer edildi. Bu kadar kalabalık kadro olmasına rağmen forvet pozisyonunda istediğimiz katkıyı alamıyoruz.. Transfer sezonu başındaki kurguda Türk pasaportlu Erwin Dudley kadromuzdaydı. Transfer döneminin sonunda Emir Preldzic’in kadroya ilave olması takım kurgusunda farklı bir yön çizmemize sebep oldu.

- Ancak Fenerbahçe’den gelen oyuncular önemli transferler olarak göründü. Bu isimlerden beklediğiniz katkıyı aldınız mı?

OKTAY MAHMUTİ: Fenerbahçe tutmak isteseydi zaten biz bu isimleri alamazdık. Esas bu durum bu oyuncuların kendilerini tekrar göstermesi için büyük bir fırsattı. Hepsi için diyemem ama ne yazık ki birçoğu bu fırsatın ne kadar önemli olduğunu idrak etmiş bile değil.

- Bu kalabalık kadro sizi yansıtıyor mu? Yoksa onayınız dışında transferler mi gerçekleşti?

OKTAY MAHMUTİ: Kulübün içindeki oyun kurallarını ben koymuyorum. Kulüp içi dinamikleri yargılamayı ve bir profesyonel olarak bunu yorumlamayı doğru bulmuyorum.

- Geriye baktığınız zaman kendinizi başarılı görüyor musunuz ?

OKTAY MAHMUTİ: Bunun takdirini başkalarına bırakmak isterdim ama madem sordunuz; 1.5 yıl önce 1. lige çıkmaya çalışan bir takım, ilk sezonunda ligi 4. sırada bitirdi ve Euroleague hakkını elde etti. Euroleague’deki ilk yılında bu takım TOP 16′ya girdi. Basketbolun içinde olan herkes bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu biliyordur. Muhakkak ki bu sonuç kulübün içinde tüm bireyleriyle elde edilmiş bir başarıdır. Ama az da olsa orada benim de bir payım vardır.

- Kulüp radikal kararlar almalı demiştiniz. Siz radikal kararlar dahil olmak üzere gelecek sezonla ilgili planlamalara başladınız mı?

OKTAY MAHMUTİ: Bu sezon kontratım bitiyor. Kontratım süresince özellikle bu yıl sıkıntılı ve zor dönemler geçirsem de en iyi şekilde hizmet etmeye çalıştım, çalışacağım. Antrenörlük kariyerimde gelecekle ilgili uzun vadeli planlar yapmamayı öğrendim. Umarım Darüşşafaka Doğuş benle veya bensiz daha aklı selim kararlar alır.

RÖPORTAJ: CAN İŞBAKAN

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz