Dettmann'dan Euroleague'e sert eleştiri
27.02.2018 - 13:10

Fİnlandiya Milli Takımı Başantrenörü Henrik Dettmann, EuroLeague maçı nedeniyle Petteri Koponen'i milli takıma göndermeyen Barcelona Kulübü ve takvimini milli takım takvimine uygun hale getirmeyi reddeden EuroLeague'i eleştirdi.

Bir dönem Türkiye'de Beşiktaş'ı da çalıştıran Henrik Detmann, FIBA Dünya Kupası Elemeleri 2019'da Bulgaristan karşısında aldıkları 75-70'lik galibiyet sonrasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dettmann, Barcelona'nın Sasha Vezenkov'u Bulgaristan Milli Takımı'na gönderip Petteri Koponen'i Finlandiya Milli Takımına göndermemesi üzerine Barcelona Kulübü'nü eleştirirken, EuroLeague'i milli takımlara saygı göstermemekle suçladı.

Dettmann, EuroLeague'in kendi maç takvimini, FIBA Dünya Kupası Elemeleri maçları ile çakışacak şekilde hazırlayarak takvim çatışması yarattığını ve böylece milli takımlarını temsil etmek isteyen oyuncularla kulüplerini zor durumda bıraktığını belirtti.

Barcelona Kulübü'nün yaptığının sportmenlikten çok uzak bir hareket olduğunu ifade eden Dettmann, "İspanya kanunlarına göre aslında oyuncuların milli takımlarına gitmesi gerekiyor. Bu durum maalesef sporun ruhuna dair hiç iyi bir imaj çizmiyor. EuroLeague'in takvimi ve Barcelona'nın bu kararı yüzünden hareketi yüzünden ilk 5'te yer alan oyun kurucu ve şutörümüz yoktu. Son pencerede CSKA Moskova Rus oyuncularının milli takımlarına gitmesine izin verirken, Nando de Colo'nun Fransa için oynamasına izin vermedi. Bu iyi bir şey değil. EuroLeague, sadece Avrupa basketbolu için değil, genel olarak spora zarar veriyor. Bazıları FIBA'nın sistemi değiştirmesi gerektiğini söylüyor, ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. EuroLeague birkaç elit kulüp tarafından yönetiliyor ve kalan kulüpler için bir kazanç teşkil etmiyor. EuroLeague, son yarım yılda yaptıklarına devam ederse kendi ayaklarına sıkacak" dedi.

 

Yorumlar


LeblebiSeverimUlebi ULEB bugün var yarın yokmuş ? Çok güldüm buna ! Bu 60'lı yıllarda NBA bügün var yarın yok diyen birinin saflığına denk bir iddia...
28-02-2018 08:55
Salih Tavacı Fiba yı savunanlar inandırıcı değiller.Karşıyaka taraftarı olarak Eurolig izlemeyi fiba şampiyonlar liginden daha çok seviyorum. Her zaman reytingi olan yaşar olmayan biter. Fiba milli takım değerlerini düşünüyorsa avrupanın elit oyuncuları NBA da ozaman NBA nın oyuncu kadrosu geniş takımlarda her takımda en fazla 1 Avrupalı var oda bazılarında.NBA daki oyuncuları milli takım menfaatleri kulüplerden önce gelir değerleri önemlidir diyebiliyormu? Avrupalılarmı kurtarıyor NBA da takımlarını? Fiba eğer Amerika direk katılım hakkı olmasa sezon içi maçlarını koyamazdı. Milli takım değerleriniden atıp tutanlarda samimi değilsiniz.Ülkelerin en iyi oyuncuları NBA da iken milli takımda NBA dan çağrılmayınca fiba ve federasyonlarca ozaman değerler unutuluyor ne iş?.Hiç inandırıcı değil. İlginçtir bir yazarlarda NBA da eniyi oyuncularımız var milli takım herşeyden önde gelir onlarda gelmeli diyeni duymuyoruz. Nasıl bir değerse milli takım NBA dan sonra geliyor her halde onlar için.
27-02-2018 23:34
Hakan Buraya Fiba yı ve detmanı savunan zeki şeyler. Hiç samimi değilsiniz ya fibanın şampiyonlar ligi performansını görüyoruz yerlerde. Buraya fiba ve bu tip söylemeleri savunanlar bence kıskanıyorlar Euroligde olamamayı kendi takımlarının fıba organizasyonunda kaldırıcakları kupanın eurolig seviyesine denk olmayacağını ve o ligin kalitesizliğini bildiklerinden sıkıntıları bu. Ne zaman samimi bulunur bu söylemler derseniz bu yorumcular ve bu hoca ve fiba ne zaman NBA da oynayan milli takım oyuncuları milli takımda sezon arasıda olsa çağrılmalı der arkasında dururlarsa ozaman inandırıcı olursunuz. Geri kalan tüm söylemleriniz fasa fiso ve inandırıcı ve dikkate alınır değil. Fıbanın toplam bütçesinden fazla gelire sahip bir Eurolig var uzun vadede kaybeden tabikide fiba olucak kimse onların kalitesiz organizasyonunda olmak istemiyor. Burada fiba goy goyu yapanlarında son milli takım maçlarında milli takımımıza hakemlerin yaptıkları en büyük cevap siz takılın fiba ve hakemleri ile
27-02-2018 23:18
canti Detmann doğru söyledi, euroleage avrupa basketboluna inanılmaz zarar veriyor. Basketbolu sadece 3 ülkenin 5 kulübüne hapsedip avrupa basketbolunun gelişiminin önüne geçiyor. FİBA doğru olanı yapıyor, basketbolu tüm avrupaya yaymaya calısıyor lakin Euroleage maalesef inanılmaz şekilde kendi kurumsal yapısından başka bir şey düşünmüyor.
27-02-2018 21:43
Sertmama Dettmann gibi bir adamın herhangi bir Milli Takımın koçluğunu yapabilmesi çok ilginçtir. Beşiktaş'ı yönettiği sezon takımın canına okumuştu.
27-02-2018 17:54
mgunes79 kendi ayağına sıkan asıl fiba.. ne zaman NBA oyuncularını yılın bu zamanında maça getirebilirlerse euroleague oyuncuları da gelir..
27-02-2018 17:18
Nurdan Subaşı Peki NBA milli takımlara saygı gösteriyormu? Bunu dile getirebiliyormu.? Aynı basın toplantısında NBA da oynayan Lauri Markkanen hakkındaki milli takım yerine yaz ligine katılmasını kulübünün istediğini bunun hakkında düşüncesi sorulduğunda acaba cevabı oldumu :)) Milli takıma saygı işimize gelince olmuyor NBA ya gelince çıt yok Eurolige gelince saldır. Yemezler hiçbiri samimi değil fıba NBA nın eli kolu ve NBA nın enbüyük rakibi ciddi basketbol oynanan tek lig eurolig buda canını sıkıyor birilerinin pastadan pay vermek birilerinin büyümesi birilerini rahatsız ediyor ve eli kolu gibi gördüğü yerlerle bu markayı yıpratmayı hedefliyorlar. Samimiyet işimize gelince olmaz sırp uzunu yazın milli takımda sakat diye yollamadı NBA takımı sırplar gönderin biz kontrol etmek istiyoruz dediler gönderilmedi sonuç kimseden tık yok. Milli takım herşeyin üstünde ise ozaman NBA ya da ses çıkarıcaksınız ozaman inandırıcı olursunuz.
27-02-2018 14:38
Ekrem Aydın Tam aksine bunu yapmaya devam ederse EuroLeague dahada büyüyecek ve FIBA den garip yönetim ve sistem çökecek. Kazançları maç kaliteleri iki ligin kalitesi ortada. Fıbanın milli maçlarda hakem kalitesi organizasyon kalitesinin durumuda ortada. Dolayısı ile hiç mantıklı değil söylenenler. Kendisi bence iyi bir takımda artık görev yapamamanın ve oynattığı takımlarda yaşadığı sorunların acısını çıkarmaya çalışmış.
27-02-2018 14:21
Fibacı Ragıp Evet ULEB'e isyan giderek büyüyor. Hep söyledik, yine söyleyelim: Federasyonumuz bu gibi durumlarda her daim FIBA'nın yanında durmalı ve Euroleague'de oynamayı tercih eden yerlileri gerekirse yaptırıma tabi tutmalıdır. Sonucta ULEB bugün var yarın yok. FIBA'nın varlığı ise bakidir o yüzden günü kurtarma adına yarını tehlikeye atmamak daha optimal bir tavır olacaktır.
27-02-2018 14:01

Yorum Yazın