Ahmet Çakı'dan hakem çıkışı: Abdi İpekçi'deki standartlar yoktu
07.06.2016 - 20:40

Anadolu Efes koçu Ahmet Çakı, Fenerbahçe maçını değerlendirdi.

Genç koç, "ilk yarıda kullanılan 21 faulun hepsinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu bizi etkiledi. Bence yanlış kanallar var. Serinin Abdi İpekçi'deki standartta yönetilmesinin etkili olacağını söylemiştim. Burada standartlar uygulanmadı. Bu durum Fenerbahçe'nin iyi olmasını engellemez. Jason, Derrick ve Alex'in iyi gününde olmaması hücumumuzu etkiledi. İkinci maç bizim için çok güzel bir örnek. Sadece Thomas'ın üzerinden oynarsak şampiyonluk şansımız yok. Umarım Abdi İpekçi standardı devam eder. Fenerbahçe'nin ortamını lekelemek istemiyorum. Eşit standardı bekliyorum" dedi.

 

Yorumlar


Vom Eren anlamadığın şey basketbol sanırım kalinicin poziyonunda düdükten sonra heurtelin elindeki topa vurduğu için teknik aldı eğer heurtele temas etseydi dirakt olarak granger gibi oda sportmenlik dışı olurdu. Anlatmaya çalıştığım ahmet çakının bahsettiği gibi hakemlik bir şey yoktu sonucu belirleyen efesin normal olan şut yüzdesinde kalmasıydı. Serinin 2. Maçında muazzam yüzdeli oynamışlardı.yine aynı yüzdeyle oynasalardı aynı hakemlerle yine kazanırlardı.
08-06-2016 21:03
Yaşasın Damir Javor Cska Moskova maçındaki hakemleri buradan tekrar tebrik ediyorum. Özellikle Damir Javor'u tebrik ediyorum. fenere gereken dersi verdi.
08-06-2016 18:56
eren @oktay hakem değilim. Zaten dikkatli okursan Granger'ın hakereti kasti değildi demedim. Benzer iki pozisyonda (düdük çaldıktan sonra rakibe müdahale etme) biri diğerinden daha ağır cezalandırılıyor. (Kalinic'e teknik faul, Granger'a sportmenlik dışı faul çalınıyor.) Eğer aynı pozsiyonun yaptırımı takımlara farklı uygulanıyorsa ortada bir standart farkı vardır.
08-06-2016 18:33
KingJames38 Bizim bir marş vardır Fenerbahçeli olmak ne Güzel Şey diye, ben bunu değiştiriyorum gs li olmak ne güzel bir şey , eleniyorsun, hemen laciverti giyiyorsun, bordo mavi oluyorsun, siyah beyaz oluyorsun.. Yani bu yetenek bir tek x-men'deki hanım kızımız Raven'da var.. birde sizlerde.. İzlememiş yorum yapıyorsunuz diyene diyorumki salondaydım öyle kameraya bağlı izlemiyordum. Obra King'te abartılı itiraz etti, ancak Ahmet Hoca abartmıştı resmen zorla aldı. Zafa Raven arkadaşım, kumpası diyorsun hani bir iki başarı için içki sofralarında üç kağıtcı uefa müfettişleri ile başlattığınız ,bilumum cemiyeti, teşkilatı kullanıdğınız işi diyorsun. Para sayma görüntülüri var , durum çok vahim.. dikkat et kendine.
08-06-2016 15:47
bohemian Hakemler inceden inceden Fb lehine katlediyor maçı neden bahsediyorsunuz siz? Daha ortadaki topu Efesli oyuncu alır almaz paylaşılamayan top kararı verip Fbnin hücuma devam etmesini sağlayan vb birçok pozisyonda da benzer şeyleri yapan hakemler var nerenizle izliyorsunuz maçları. Noldu EL finalistiyiz biz ayaklarına? Hakemler ve Federasyon adil olsun da öyle görelim sizleri.
08-06-2016 14:49
oktay ne kadar fanatiklik var arkadaş.. bende fenerliyim hakem hataları olacaktır.. şu böyleydi bu böyleydi demek yanlış bırakında seinin keyfini sürün hayret ya..
08-06-2016 13:54
oktay eren denilen arkadaş basket hakemimisin.. soruyorum .. unutmaki düdük çaldıktan sonra yapılan kasti hareketler centilmenlik dışı kabul edilir..bilmiyorsan öğren ok..her iki pozisyonda düdük çaldıktan sonra yapılan kasti haraketlerdi..
08-06-2016 13:46
zafa hakem hataları sadece fenere yapılır yoksa fenerliler sütten çıkma ak kaşıktır cas uefa cezaları da bilmem ne yapının ürünüdür
08-06-2016 13:34
zafer Bence Efes, Ahmet Çakı yönetiminde Fener'e karşı 3 maçtır gayet iyi mücadele etti. Ahmet Çakı'nın da dediği gibi dünkü oyunda Granger ve Derrick Brown katkı verseydi işin rengi değişirdi. Efes'in sıkıntısı oyunu açabilecek, top hakimiyetine sahip forvetlerinin olmayışı. Ne Birkan ne Cedi (ki Türkiye'de şu ara en iyi olarak gösterilenlerin başında olmasına rağmen) kendi pozisyonlarını Bogdanovic ya da Datome gibi yaratamıyorlar. Ama bunun yerine canla, başla mücadele ediyorlar. Bir Efes'li olarakta bu görüntü bana yeter. Önemli olan Efes'in Efes gibi sert ve mücadeleci oynaması. Gerisi zaten bir iki lave ile kendiliğinden gelecektir.
08-06-2016 13:06
Ertan Ürkmez Efes Pilsen ekolünün bir devamı olarak Anadolu Efes yaptıklarıyla Türk basketbolunun olmazsa olmazlarından birisidir. Ve olmaya da devam edecektir. Fakat yorumlarda mide bulandırıcı bir nokta var. Sarı-lacivert alerjisi psikolojisiyle klavyeye giden ellerin birçoğunda sarı-kırmızı bileklik olduğuna eminim. İlk iki maçtaki tribün görüntüleri de bunu kanıtlar gibi. Fenerbahçe iyi oynasın, hak ederek kazansın fark etmiyor. Hemen hakem fenerasyon bilmem ne; yazılıp çiziliyor. Umarım serinin geri kalan maçlarını da hakem hatalarıyla kazanır Fenerbahçe, fenerasyon desteği ile şampiyon olur. Hatta hakem desteği ile euroleague alır. Nasıl olsa öyle de böyle de yazacaksınız, yazdıklarınıza değer bari. Javorlar Davorlar çatlasın hasedinden...
08-06-2016 11:38
eren Bazı arkadaşlar Granger-Kalinic pozisyonundan girmiş, standart farklılığını o pozisyondan bile görebiliriz işte. Kalinic o pozisyonda sahanın bir tarafında faulü yaptıktan sonra sahanın diğer tarafına bilinçli olarak koşup Heurtel’in elindeki topa vuruyor. Bu oyuncu kendi ağzıyla da itiraf etti ki oyun içinde takımını ateşlemek için böyle ufak gerginlikleri bilerek yaratıyor. Granger’ın pozisyonunda Granger 1-2 metre ötesinde olan pozisyonun devamında potaya doğru koşan oyuncuyu tutuyor. Aradaki farka bakalım, Kalinic’e teknik, Granger’a sportmenlik dışı faul çalındı. Ve o sekansta 60-70 saniye boyunca Fenerbahçe hücumda kaldı.
08-06-2016 11:21
eren Hem haberde Çakı'nın söyledikleri eksik yazıyor hem insanlar okumadan yorum yapıyorlar. Röportajın aslında hem Fenerbahçe'nin oyununu, hem Ülker Arena’da yaratılan ortamı bol bol övdü. Seride Fener’in kazandığı 2 maçta da faul ve serbest atış sayılarında FB lehine dramatic bir fark var, aynı fark Efes lehine olsa Obradovic’in farklı şeyler söyleyeceğine inanıyor musunuz cidden? Bu sene iki takım arasındaki ilk maç, FB yine daha çok faul alıp daha fazla SA kullanmış ama içeriden kötü hücum ederek kaybetmiş. Obradovic’in maç sonrası ilk sözü hakemler, inanmayan açıp bakabilir. O zaman da kendi hocanıza “ağlama, emzik bul” dediniz mi? Kaldı ki Çakı standart konusunda haklı, ha bence ev sahibi değişnce standartın değişmesi doğal ama şöyle de bir şey var, FB’nin ilk yarıda kullandığı SA sayısı 21, Efes’in bütün maç kullandığıyla aynı.
08-06-2016 11:21
jackie brown ahmet hoca bir kere kendi oyuncularının emeğine saygısızlık etmiş. Serinin genelinde zaten neredeyse futbol sertliğinde oyun oynanıyor. Rakip sahada bu sertliği devam ettirirsen ilk yarıdan 21 faulu yersin tabi. tıpkı fenerbahce'nın abdi ipekçide yediği gibi. Ahmet hoca açıklamasında herşeyi anlatmış aslında 3 oyuncumuz gununde değildi. sadece huertel'in eline baktık topu dolastırmamız gerekiyordu diye. Zaten senin kaybetme sebebin bunlar. hakem ne alaka ? rakibin maçın basından sonuna kadar senden oyun olarak üstündü duyan maçı senden aldılar fenere verdiler zannedecek. Standart demişken euroleague'de yabancı hakemlerle içeride veya dısarıda en son ne zaman fenerbahce'yi yenebildiğini de sormak lazım kendisine.
08-06-2016 10:48
Arkady Renko Ahmet Çakı yeni nesil Ergin Ataman.
08-06-2016 10:45
rattlehead sayın ahmet çakı hakemler bizi doğradı dememiş. abdi ipekçi'deki standartlar yoktu demiş. anlıyoruz ki dövüşerek oynamaya iyi alışmışlar, burada da aynısını yaparak kazanmayı bekliyorlardı. günaydın ahmet bey, sabah oldu.
08-06-2016 10:21
Cemil Bilcan Glide, fanatiklikten gözün kör olmuş senin :) Real'den sonra gördüğüm en sahtekar basketbolu oynayan takımla oynadık. Sen izlediğin filmleri de gerçek sanıyorsundur kesin...
08-06-2016 09:13
koro Sayın Ahmet Çakıya hem sempati hem de saygı duyuyoruz ancak söylemlerinde biraz daha dikkatli olmalı. Dünkü yenilgiyi hakeme bağlamak FB ye büyük haksızlık olur. Efes olarak gerçekten özellikle 2. maç olmak üzere son derece sert oynuyorsunuz ve hakemlerde buna tolerans gösteriyorlar. Bence hakemlerden bahsetmek gereksiz.
08-06-2016 08:48
Selçuk Şu yorumları okuyunca CSKA Moskova-fener maçının hakemlerini bir kez daha takdir ettim doğrusu. Çok iyi yapmışlar. O zaman sizin emziğiniz neredeydi??
08-06-2016 08:44
Serdar Topaloğlu Bir antrenörün daha gerçekçi olmasını beklerdim. Bu bir basketbol maçı, sokak kavgası değil. Efes tüm planlarını sert savunma üzerine kurmuş. Öncelik attırmama. Hücum varyasyonları hep dış atıcılara bakıyor. Şutlar girmeyince, sorun başlıyor. FB ise pota altı-dış atış dengesinde Efes'e göre daha dengeli. Savunma sertliğinde (örneğin Bogdanoviç'in yüzüne tokat atan ve kasti faul alması gereken Sariç'e ses çıkarılmaması...) hakemlerin ölçüyü Efes lehine kaçırması, şüphesiz Efes'e maçı kazanmak için ekstra pozisyonlar sağlıyor. Bu pozisyonları değerlendiremediği için sahasında ve deplasmanda 2 maç kaybetti. FB oyuncularının sabırlı olması ve sadece kendi oyunlarına bakmaları gerekiyor. Hakemlerle oynamadan işlerini yapmalılar. Efes sertlik kozunu, gerilimi arttırma yönünde kullanarak, ritm bozmak istiyor. Aradaki farkı bu şekilde kapatmak istiyorlar.
08-06-2016 08:35
Özgüreda Recep Ankaralı ismini Recep Fenerbahçeli olark değiştirse yeridir.Tapelerde Mahmut Usluyla vıcık vıcık konuşmalarını unutmadık. Obradoviç hakem kararını beğenmeyince bir saat ondan seminer dinliyor, Ahmet Çakı kendince haklı olduğu konuyu dile getirirken çocuk azarlar gibi otur yerine teknik faul çalarım diyor. Sanırım bu sezon hakemliğe veda ediyormuş geç bile kaldı tapeler ortaya çıkınca istifasını vermeliydi.
08-06-2016 08:34
ÖMER Hocam sonuna kadar haklısın. Fenerbahçeliler kendi yapınca ses çıkarmazlar, başkası onlara yapınca ülkeyi ayağa kaldırırlar. Kupa Efes'in inşallah, senin koca yüreğin yeter..
08-06-2016 08:31
semih1 Bazıları yine maç seyretmeden yorum yazmaya başlamış.Anlıyorum tarafını tuttuğunuz takımı seviyorsunuz ama aynı hatalar size yapılsa tepkiniz ne olur acaba?Geçen sene Karşıyaka şampiyon yapılmak istendi ve yapıldı. Anlaşılan bu sene FB şampiyon yapılmak isteniyor.Ey Federasyon geçen sene hakemlerin hatalı olduğunu Karşıyaka şampiyon yapıldıktan 1 hafta sonra itiraf ettiniz. Şimdi de mi aynısı olacak. Dünkü hakemler gece rahat yatabildiniz mi acaba?Çoluğunuz çocuğunuz var.Doğan Hakyemez burda da yazsana lekeli şampiyonluk gelecek diye.Hakeden kazansın. Bırakın artık kul hakkı yemeyi. Vicdanınızla yönetin maçı sayın hakemler.FB nin şampiyon olması için hakemlere mi ihtiyacı var?Efes sadece sahada 5 kişi ile mücadele etmiyor. Aynı zamanda taraflı düdük çalan hakemlerle de mücadele ediyor. 2 haftadır İspanya basketbol play-off maçlarını seyrediyorum. 1 tane taraflı düdük çalınmadı.Düdükler hep standart.seyirci taşkınlık yapmıyor.ADALETİ UYGULAYIN.
08-06-2016 08:28
petsy Hakemlere kesinlikle laf yok arkadaşlar. Henüz ilk yarıda iki pozisyonda da tereddüt edip ekrandan izleyerek karar veren, Daçka maçında karar veremeyip ne şiş yansın ne kebap diyerek hava atışına karar veren Recep Ankaralı'ya hiç laf etmeyin çünkü hakem değildir kendisi çoktaaaaaaaaaan ununu eleyip eleğini asmış vatandaştır.
08-06-2016 08:27
Kafka Bu kadar sert bir maçta sadece Efes aleyhinde fauller, kolayca çalınan sportmenlik dışı fauller maalesef Fenerbahçe'nin başarısını gölgeledi. Hakemler resmen bu maçın galibi belli, boşuna çabalamayın mesajı verdi. Hal böyle olunca Efes'in yapacak birşeyi yoktu. Umarım 4. Maçta doğru düzgün bir hakem yönetimi olur ve adil bir maçla galip belirlenir.
08-06-2016 08:02
Vom Kendisinin itirazdan teknik faul aldığı pozisyon net fauldü sariç sağ koluyla vesely'nin sol omzuna bastırıyordu. İtiraz anlamsızdı ama hakemleri etkileme psikolojisine girmiş kendisi, grangera sportmenlik dışı faul verilen pozisyonda abdi ipekçideki maçta kalinice verilene cok benziyordu zira ikiside düdük sonrasında rakiplerine müdahalede bulundular. Aklıma gelmeyenler vardır fb ye yanlı çalınan düdüklerde olabilir fakat 3çeyreğin sonunda farkı kapatıp öne geçmişsin ve 4. Çeyrekte yine çifthaneli fark yemişsin burada şunu kaçırıyorsun abdi ipekçideki şut oranlarını yakalaman kolay değil şut oranların normalde kalınca en kolayı hakemler demek
08-06-2016 03:31
Emre Bakıyorum FB alerjisi olanlar hemen damlamış buraya. Basketboldan zerre anlamayan ne yapsam da FB'ye çaksam diyen hazımsız tipler. Çakı'ya gelince; Genç yaşta suçu hakemlere atmaya başlamış. Ben de maçı seyrettim o kadar sert savunma yapılan bir maçta çalınan fauller bence gayet normal. NBA finallerinden daha sert bir savunma vardı maçta.
08-06-2016 02:48
stelmahers bull yasin kac abisi 13? 14?
08-06-2016 01:07
Radikal Emre ve glide nick li yorum sahipleri , sizi Nasıl bir nefret böyle bir algı yetmezliğine getirmiş anlamıyorum. Fenerbahçe nin elinde kalan tek dal buysa , hersene böyle olsun bizler razıyız.Türkiye kupa şampiyonuyuz , EL finalistiyiz TBL de de final oynuyoruz. Standart tan bahsedenler var ,ne olsun istiyorsunuz daha fazla, pota altında kim vurduya adam mı gitsin. Son olarakta , Ahmet Çakı Efes'e gelmeden önce de beğendiğim bir Coach ve Efes te yaptığı değişimi çok değerli buluyorum ama maalesef bizden biri , bu da kariyerinin önünde en büyük engel. Ergin abisi gibi kaybettiği maçtan sonra ne yazık ki parkede kalamıyor.Olağan şüphelide her zamanki gibi hakemler...Obra üç senedir burda ağzından bunları hiç duydunuz mu ??? Rakibe saygı , rakibe saygı , rakibe saygı
08-06-2016 00:56
Zehir Ben bu izlediğime basketbol maçı diyemem.Fenerbahçe nin serbest atış atmasını izleme filmi derim.Hakemlerde Efes'e müdahale etmezsek bu maçı Efes'in almasından korkarcasına maç yönettiler.Çok bariz belli ettiler.Çok güzel bir maç seyredecektik.Ama hakemler Efes'in kazanmasından korktuklar için maça resmen müdahale ettiler...Yazık çok yazık...Bu şekilde basketbolun ülkemizde gelişmesine imkan yok...Dayan Efes dayan...Perşembe günü Recep Ankaralı ve ekibi olmayacak...
08-06-2016 00:43
Hosgeldin Sayın emre ve benzerleri, al sana euroleague kupası ne demektir ? Euroleague finalisti ilk Türk takımı ile başarısından dolayı dalga geçmek için amip kadar zihin gerek, onu da basketbola harcama, yazık .
08-06-2016 00:18
Hosgeldin Ergin Ataman çakması
08-06-2016 00:12
Yaşasın Damir Javor yine bir ülker arena, yine hakem hatalarına kurban giden rakip takım.. bunun acısı avrupada çıkıyor işte. buradan Damir Javor'u tekrar tebrik ediyorum.
08-06-2016 00:11
basketsever Bi gs olark sunu demek istiyorum ve sunu farkettim efes yenince hakemden bahsetmiyi ama yenilince efesliler hemen hakemden bahsediyor bnce fb hakkiyla yendi efes unutma fb senden epey fazla mac yapti ve dar rotasyonla sen 10-11 kisi ile oynuyon
07-06-2016 23:23
DrFeneriusComplexus Burada hakem konuşan herkes aslında şunu söylüyor; ben seni yenemiyorum, son çarem eski usul hakem. YERSE. Ama YEMİYORUZ. Ya bu ülkede efendice yenilecek bir takım yok mu? Recep daha hava atışını dunston'un eline yolluyor, ben de çüş diyorum...
07-06-2016 23:21
Ertan Ürkmez Orada Cedi'nin uzun eşek oynamasına, Doğuş'un cirit atmasına izin verilmez. Sert oynayan sert karşılık görür. Gözse göz, dişse diş, kemik sesiyse kemik sesi. Geçen maçı sert oynadınız ve hak ederek kazandınız. Yalnız ağzında düdük teknik faul çalmaya hazır bekleyen hakemlere de aynı tepkiyi vermenizi beklerdik. Hakkınızdan sakallı gelsin ki geldi zaten son çeyrekte.
07-06-2016 23:14
basketsever Bi gs olark sunu demek istiyorum ve sunu farkettim efes yenince hakemden bahsetmiyi ama yenilince efesliler hemen hakemden bahsediyor bnce fb hakkiyla yendi efes unutma fb senden epey fazla mac yapti ve dar rotasyonla sen 10-11 kisi ile oynuyon
07-06-2016 23:03
bull of kadıköy MESAJ ÖYLE VERİLMEZ BÖYLE VERİLİR....pazar günkü maç sonrası rakibe mesaj verdik diyen ahmet çakı bundan sonra boyundan büyük laflar etmemeyi öğrenir sanırım.Fenerbahçemiz çift sayı fark yapıp efese yakalanmasına rağmen savunmasıyle farkı yine çift sayılı rakama çıkararak çok rahat bir şekilde efesi evine elleri bomboş yolladı.Birde ahmet çakının ebeveynlerinden bir ricam var sayın çakı ailesi oğlunuzu maça yollarken lütfen emziğini kumanyasına koymayı unutmayın yoksa maçtan sonra çok ağlıyor,fenerbahçenin kudretini anlamakta zorluk çekiyor,zahmetleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
07-06-2016 22:57
glide ben hayatımda bu kadar yanlı ve bi tarafa bu kadar net "size basketbol oynatmayacağız burda" mesajı verilen bir maç daha hatırlamıyorum. fbnin elinde kalan tek dal olduğu için artık olanca güçleriyle buraya saldırıyorlar herhalde herhangi bi sürpriz olmamasını garanti altına alıyorlar.
07-06-2016 22:55
winslow Tabii bizi Euroleague finaline de Recep Ankaralı taşıdı zaten, hatta Euroleague'deki 20 mi ne olan iç saha galibiyet serimizi de ona borçluyuz. Kafaya gel! Bunun dışında Ahmet Hoca hakem sayıklamaya iyi bir dönemde başladı, 4. maç öncesi yerinde bir uyarı bir koç için. Ancak İpekçi'de Efes lehine olan "standart" konusunu da gündeme getirme inceliğinde bulunmasını beklerdim.
07-06-2016 22:40
Meltem Hangi standarlar onlar?Şu rakibe güreş müsabakası yapar gibi suta kalkan pota altı uzununun üstüne 4 kere bilinçli olarak düşülen ama sportmenlik dışı çıkmayan üstüne kenardan başlatılan standartmı bu?Acaba izlemişmi udohu hem itip hem üstüne düştüğü pozisyonları oyuncularının.Veya oyuncularının yaptığı hatalı yürümleri oyunun içindemi sayıyor?Ben standar göremedim ipekçide açıkçası hangi standarsa onlar anlatsın örneklerle inanalım.
07-06-2016 22:24
emre yok tabii orda recep amca varken fener maç kaybedermi..başkasına yap yap sonra cska yapınca vay hakemler oyy hakemlerr..al sanaaa euroleague kupası
07-06-2016 22:24

Yorum Yazın