Vesely'nin yolu açık olsun da / GÖKHAN TÜRE
22.06.2022 - 19:16

Fenerbahçe Beko’nun efsane kadrosundaki yabancı oyuncuların en önemli halkalarından biri, hatta “sonuncusu” olan Jan Vesely de yuvadan uçtu.

Coach Obradovic’le başlayıp Bogdanovic, Datome, Dixon, Sloukas, Udoh, Kalinic’le zirveye çıkan ve “Sarı Miras’ı” oluşturan o görkemli dönemin son temsilcisi de Fenerbahçe tarihinin altın sayfalarında eklenmiş oldu.

Sarı-Lacivertli taraftarların adına şarkı uyarladığı, Euroleague şampiyonluğu başta olmak üzere birçok başarıda pay sahibi olan bir figürdü Vesely… Elbette yerinin doldurulup doldurulamayacağını zaman gösterecek. Hele ki de “şu ana kadar gidenlerin hiçbirinin yerinin dolmadığını (!)” da hesap edersek, bunun hiç de kolay olmayacağı ortada… İşin “duygusal” boyutunda böylesi bir birlikteliğin özellikle de taraftarlar üzerinde yarattığı yıkımı da anlamak mümkün…

Bu bakımdan, bu ayrılığa, “romantizmi bir kenara bırakarak” biraz da taraftarların yüreğindeki yaraya su serpeceğini düşündüğüm “gerçekçi” bir açıdan bakmayı daha uygun buluyorum.

YENİ SAYFA AÇILIYOR

Öncelikle, Obradovic’in ayrılığından bu yana, Kokoskov’lu ve Djordjevic’li dönemlerle “eski yapının üzerine” inşa edilen kadroların ardından bu sezon Dimitris Itoudis’le ilk kez “yeniden” yapılanıyor Fenerbahçe Beko… Kadroda da buna paralel olarak yine ilk kez köklü değişimler yaşanıyor… Dolayısıyla Sarı-Lacivertli cephede artık yepyeni bir sayfa açılıyor…

Vesely, efsane kadro mevcutken de, dağıldıktan sonra da takımın “en pahalı oyuncusu” olma özelliğini koruyordu (yıllık 2,2 milyon dolar)… Ta ki Nando De Colo gelene kadar (yıllık 2,4 milyon dolar)… Şu anki yapıda ve mevcut ekonomik koşullarda bunun “sürdürülebilirliği” pek de mümkün değildi… (Bu arada De Colo’nun da yeni yapı içinde kalmasını beklemiyorum). Vesely’nin maliyet&verim denkleminde Fenerbahçe’ye “kattığı ve katamadığı” çok şey var… Bunun kapsamlı analizine bu satırlar yetmez. Artıları için, O’nun döneminde müzeye girmiş kupalara bakmak yeterli… Ne varki “müzenin kapısından dönen kupalarda” da direk ya da dolaylı olarak payı yok değil!.. Mesela 2016’da Berlin’deki Final-Four’da, finalde 1/11 serbest atış isabetiyle kupanın F.Bahçe’nin ellerinin arasından kayıp gitmesinin en önemli sebebiydi… Bir yıl sonra İstanbul’da kupayı kaldırdıktan sonra 2018’de “en güçlü şampiyonluk adayı” olarak gittiği Belgrad başta olmak üzere ve sonrasındaki birçok kritik dönemeçte Vesely hep ya uzun ya da kısa vadeli sakatlıklarla, “en kritik anlarda” devre dışıydı!.. Obradovic’le perde arkasında yaşadığı tartışmalar “kol kırılır, yen içinde kalır” diyerek hasıraltı edilmiş, Sırp coach O’nun hırçın ve disiplinsiz tavırlarını bir nebze olsun dizginlemeyi başarmıştı. Ancak Kokoskov ve ardından da Djordjevic döneminde Vesely, disiplinsizliği “lakayıtlık” boyutuna da taşıyarak takımına zarar da vermişti çoğu zaman… Ve son olarak, Fenerbahçe’nin, geçtiğimiz sezon Euroleague’de Play-Off için en kritik maçları oynadığı süreçte bu kez De Colo ile birlikte yine “kronik sorunu olan” sakatlıkla boğuşuyordu Çek yıldız!.. İyileşip takıma katıldığında iş işten geçmişti… Barcelona ile anlaştığı aylar öncesinden netleşince, Fenerbahçe’ye olan vefa borcunu, veda etmeden önce, Türkiye Süper Ligi finalinde elinden gelenin en iyisini yaparak ödemeye çalıştı 2.13’lük dev oyuncu… En azından taraftarın gözünde “hoş bir seda” bırakarak veda etti Sarı-Lacivert renklere…

Kısacası maliyet&verim anlamında Vesely’nin kazandığı paranın hakkını verebildiğini düşünmüyorum. En azından daha fazlasını verebilirdi... Başka spor dalları ile kıyasladığınızda, özellikle de futbolda bu tezi onlarca, yüzlerce “kötü örnekle” çürütebilirsiniz tabii… Ancak Vesely, sahip olduğu, geliştirdiği (şut ve serbest atış) yetenekleriyle çok daha fazlasını verebilirdi. Tabii bence…

Şimdi O’nun için 8 yıl alıştığı düzenden çok farklı bir yapıda yeni bir macera başlıyor… Obradovic gibi bir efsane ile dahi kriz yaşayan, Kokoskov ile Djordjevic’teki “otorite boşluğunu” fırsata dönüştüren (!) Vesely’nin, Jasikevicius gibi “kontrol düşkünü” ve artık demode kaçtığını düşündüğüm “oyuncu azarlama meraklısı” bir coachla neler yaşayabileceğini çok merak ediyorum… Yolu da bahtı da açık olsun.

GÖKHAN TÜRE

Yorumlar


Erddem Artıları eksikleriyle tüm yönleriyle objektif olarak veriler üzerinden yazılmış gerçek bir gazeteci yazısı olmuş. Vesely spectacular bir oyuncuydu, evet olduğunda da iyiydi ama sakatlık zamanları, kaçan faul atışları kupaların kaçmasına büyük etken oldu mu, oldu evet. Malum faul atışı pratik meselesi, işini ciddiye alıp düzenli çalıştıktan sonra olmaması gibi bir durum yok. Zaten sonrasında çalıştı faul hatta orta mesafe şunları bile atmaya başladı ama bize bir euroleague kupası kaybettirmesi gerekiyormuş o çalışmayı yapması için. Kulüp için de onun için de bu değişimin zamanı gelmişti bence. Maliyet fayda olarak bu şekilde fakat maçları yürekten oynaması koyduğu enerji fb taraftarıyla olan uyumu ki o enerjiyi başka yerde bulamayacak harikaydı. Yazarın da yazdığı gibi altın kadro içinde yerini aldı, her zaman onu güzel hatırlayacağız. İki taraf için de hayırlı olur umarım.
24-06-2022 18:38
Gungor Gokhan beyin tespitleri doğru ancak Vesely nin katkı veremediği sezonların ve maçların sorumlusu da FB nin kendisidir. Udoh gittikten sonra pota altında yükü biraz omuzlayacak oyuncu bulunamadı bir türlü. Bu konuda Gerardini ve Obra nın da oyuncu seçiminde eksik kaldığını düşünüyorum. Öyle ki bir yerden sonra Kalinic ve Datome gibi oyuncular da pota altında kullanıldıkları için sakatlanmaya başladılar. Jason Tomphson, Lauvergne kariyerleri inişe geçmiş oyunculardı, özellikle Lauvergne in müzmin sakat oldugu geldikten sonra anlaşıldı. Bugün Vesely 25 dak kullanılırsa Avrupa nın en iyi uzunu, FB onu 40 dak kullanıp fiziksel olarak koruyamadıgı için bunlar oldu. Barthell, Floyd, Turk olarak Ahmed varken Vesely oyundan cıkınca oyun duruyor. 2 senedir kadro baştan yenileniyor. Transferde bu kadar mı yanlış tercih olur.
24-06-2022 16:01
Serdar Topaloğlu Sayın Türe, yazınız taraftarın yüreğindeki yaraya su serpmemiş. Kayıp büyük. Hakkıyla 5 numara oynayabilen, atletik, son yıllarda şutunu geliştirerek hücum yetenegini geliştirmiş iyi bir profesyonelin yerinin doldurulması zor. Eleştirebilirsiniz sakatlık problemini, ancak bu derece kendini vererek temaslı oynayan bütün basketbolcuların kaderidir. Şımarık bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Obra sert bir koçtu, o ayrıldıktan sonra gelen ekiplerle sorunlar yaşamış olması sadece onun kabahati değil. Udoh ayrıldıktan sonra pota altı savunma ve hücumu sadece onun omuzlarına kaldı. Yanında Melli haricinde dişe dokunur bir destek bulamadı. Ve gittikçe daha vasat oyuncular transfer edilirken haliyle kulübün geleceği ve standartlarından şüphe eder hale geldi. Vesely'i ayakta alkışlıyorum. Ülkemizin gördüğü en iyi pivotlardan biri olarak tarihe altın harflerle adını yazdırdı. Udoh ve Vesely seviyesinde bir 5 numaranın FB kulübüne mevcut yönetim döneminde gelebilme ihtimali yoktur.
23-06-2022 13:20
Sidü Partizan'ın F4'teki kadrosunda 18 yaşındaki hızlı, uzun ve yetenekli oyuncunun adını öğrendiğimde şaşırmıştım; Sırp ismi değildi. Sezon içinde ismini çeşitli vesilelerle duymuştum ama canlı izleyince Avrupa Basketbolunun 10-15 yılına damga vuracağına kani olmuştum. NBA'de hem fiziksel, hem de oyun olarak çok serpilmiş bir şekilde Avrupa'ya döndü ve Zeljko'nun kanatları altına girdi. Geçen gün hayatının en güzel ve önemli günlerini İstanbul'da yaşadığını söylemiş; bence kariyerinin önüne koymuş, iyi de etmiş. FB taraftarına güven ve gurur vermiştir. Tabii FB de onu şekillendirdi, bir takım kötü alışkanlıklar edindi, iyi ki Marcus Haislip'e denk gelmedi..
23-06-2022 10:18
Turgay Aksoy Çok güzel ve gerçekçi bir yazı. Elinize sağlık. Vesely' nin potansiyeli ve kattıkları arasında önemli bir mesafe var. Bahsettiğiniz disiplin, sakatlık ve performans problemleri en az 1 Euorleauge kupasına mal olmuştur. Özellikle son yıllarda adı var kendi yok durumundaydı. Taraftarın higlight videolarına bakıp kızması yanlış. Verimliliği 0-40 civarındaydı. Yolu açık olsun.
23-06-2022 09:23

Yorum Yazın