Uzun adamın itirazı / İSMAİL DURLANIK
19.12.2022 - 11:19

Basketbol git gide kısaların oyununa dönüştü. Üç sayı hücumun temelini oluşturuyor. Topa baskı yapan garda sahip takım savunmada bir adım öne geçiyor. Uzunlardan beklenen savunma, perdeleme, biraz da şut sokması. Kısaların başrol oynadığı filmde, uzunları bekleyen yardımcı oyunculu olmaları. Ancak bu duruma itiraz eden uzun adamlar var. 

Joel Embiid/Hedefe konsantre

Bu sene için MVP adayım Embiid. Kamerunlu pivot hücumda tek başına Sixers'ı sırtlıyor. James Harden'ın 14, iki üç hafta sonra oynaması beklenen Tyrese Mexey'in 13 maç kaçırmasına, PJ Tucker'ın hücumda yokları oynamasına ve Sixers'ın yedeklerden en az verim alan üç takımdan biri olmasına rağmen Philadelphia Doğu'nun 5. sırasındaysa bunu 2.13'lük deve borçlu. 35.6 dakika oyunda kalan Embiid, bu sürede 33.3 sayı, 10 ribaunt, 4.7 ribaunt katkısı yaptı. Ağırlıklı olarak boyalı alandan skor üreten Embiid %34'le üç sayı atmayı ihmal etmedi. Oyunda kalma süresi, sayı ve asist olarak kariyerinin en iyi sezonunu yaşıyor. Rakibin bütün savunma konsantrasyonunun üstünde olduğunu belirtmeliyim. Kamerunlu oyuncu her maç boyalı alanda savaş veriyor. Embiid bu sene başarıya konsantre olmuş durumda. Maksimumunu veriyor. Daha olgun, daha verimli oynuyor. Gereksiz zorlamalardan kaçınıyor. Asist rakamlarının artışı bunun göstergesi. Savunmadan zaman zaman kaytarması ve 4.2'lik top kaybı dışında kusursuz oynuyor diyebilirim. Harden ve Mexey'le beraber oynadığında daha az top kaybı yapacağını düşünüyorum. Savunma katkısı da artacaktır. Zaten ligin en iyi boyalı alan savunan uzunlarından..Harden başta olmak üzere Sixers oyuncuları Embiid'e destek olmak zorunda. En az bir konferans finali olmazsa Embiid'in gazabı onları bekliyor olacak. O kadar hedefe konsantre.

Image

Anthony Davis/Kaybolan yıllar

208'lik boyu, uzun kolları, ayak çabukluğu, garda yakın top hakimiyeti, atletizmi, kalıplı uzunlar ve atlet kısaları savunabilmesiyle eşsiz bir oyuncu olan Anthony Davis kariyeri boyu pivot oynamaktan kaçındı. Oysa sahip olduğu özellikler onu çift yönlü oynayabilen ligin iyi pivotu yapabilirdi. Sakatlıklara karşı aşırı tedirgin olmasından kaynaklı olsa gerek, temastan kaçarak potadan uzak oynadı Davis. Ta ki bu seneye kadar. Biraz mecburiyetten biraz zoraki pivot oynamaya başladığında ise olanlar oldu. 33 dakikada 27.4 sayı, 12.1 ribaunt, 2.6 asistle oynayan Davis ligin en kötü rotasyon oyuncularından kurulu Los Angeles Lakers'ın play-in umudu taşımasının temel nedeni. Oyunun iki yönünde tek başına mücadele ediyor. LeBron James vasatın altında oynarken ve çoğu takımda 15. oyuncu olmaktan öteye geçemeyecek oyuncularla oynamasına rağmen Davis tek başına direniyor. Wenyen Gabriel ve Troy Brown gibi oyuncular, normal şartlarda Davis'in yanına imza almak için gelebilir anca ama 20 dakika süreyle onlarla oynamak zorunda. Anthony Davis'in durumunu bir tür başkaldırı olarak görüyorum. Çok fazla eleştirilmeye başlanmıştı. Sakat ve verimsiz yorumlarıyla beraber Lakers'ın üçe beşe bakmadan onu göndermesi gerektiğini söyleyenlerin sayısı gitgide artıyordu. Öyle ki Gobert'in 5 draft ettiği ortamda Davis için 2 draft hakkı çok sesleri yükselmeye başlamıştı. Davis'in performansı sonrası sonrası bu yorumlar kesildi. Davis'i beleşe almak isteyenlerin hevesi kursağında kaldı. 30 yaşındaki pivot yaşadıklarını unutmamalı ve bunu bir motivasyon aracı olarak kullanmalı. Hak ettiği saygıyı görmek istiyorsa daha fazla hırslı olmalı, sorumluluk almalı ve lider karakter sergilemeli. Lakers'ın patronu olmak istiyorsa buna mecbur. Bu arada Davis, sakatlık dosyasını açtı. Şükür ki ayrılık kısa süreli. Bir ay sonra oynayabilecek. Darvin Ham da bazı maçlarda onu dinlendirmeli veya süresini kısmalı. Çok fazla yıprandı. Play-off'a sağlıklı girme adına ufak bir tedbir fena olmaz.

Davis tüm olumsuz şartlara rağmen sahada yaptıklarına bakıldığında pivot oynamayarak kendisine ve bize haksızlık yapmış. Daha iyisini yapabileceği yılları heba etmiş. Lakers ortalama savunma ve vasata yakın hücum ediyorsa bunu Davis'e borçlu. Denklemden Davis'i çıkardığımızda geriye 'hiç' kalıyor. Lakers'ın yeteneksizler ordusu Davis olmadan ne hücum ne de savunma yapabilir.

Zion Willimson/Gürbüz çocuğun sisteme uyumu

New Orleans onca sakat ve formsuza rağmen Batı lideri olduysa bunu Zion Williamson'a borçlu. Zion yaklaşık 2 senelik sakatlıktan hem oyun hem mental açıdan iyi döndü. Çok daha verimli oynuyor. Önceki yıllardaki gibi sistemin kendisi olmaya çalışmadı, yokluğunda oluşan yapıya saygı gösterdi. Sistem içinde yıldızlaşmaya çalışıyor. Kolej yıllarında LeBron James ile kıyaslanıyordu. Bu sene biraz Antetokounmpo gibi oynuyor. Bence ikisi de olmayacak. Arası olacak. Sakatlıktan bir miktar kilo vermiş olarak dönse de hala şişman. 33 dakikada 25.3 sayı, 7.3 ribaunt ve 4.4 asistlik rakamlar Zion için olağan. Ancak önceki yılların aksine çok daha verimli oynuyor. Tamamen fizikal mücadele ediyor. İkili veya üçlü savunulmasına rağmen boyalı alanda bitiriyor. Gereksiz zorlamalardan kaçınıyor. Sakat olduğu dönemde fizikal ve mental hazırlığın yanısıra eksikler üzerine de çalışmış. Daha iyi faul atıyor. Temaslı oynayan bir oyuncu için akılcı hamle. Üç sayı çizgisinin gerisinden hala kötü ama böyle deldiği sürece sorun değil. Öte yandan Pelicans şut koçu Fred Vinson, NBA'in en iyilerinden biri. Üç sayı tehdidi olacağı günleri de görürüz. Yeter ki böyle çalışkan ve disiplinli olsun. Başarı için gerekli yetenek zaten fazlasıyla mevcut.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz