Uyum ve savunma belirleyici olacak / İsmail Durlanık
06.10.2021 - 19:07

Geçtiğimiz yılı unutturmak isteyen Los Angeles Lakers, Lebron James, Anthony Davis ve Talen Horton Tucker dışında bütün takımı yeniledi. Gidenlerden Kentavious Caldwell Pope ve Alex Caruso’nun savunma katkısı dışında gidenlerin yeri doldu diyebilirim. Takıma 3. yıldız olarak katılan sezonun flaş transferi Russell Westbrook’un sisteme nasıl adapte edileceği ise en çok tartışılan ve sezon içinde de tartışılmaya devam edilecek konu.

Lakers GM’i Rob Pelinka’nın transferde ana hedefi normal sezonda Lebron James’in daha az yıpranacağı bir takım kurmak oldu ve bu hedefe fazlasıyla ulaşıldığını söyleyebilirim.  Lebron’un yanına top yönlendirici olarak Russell Westbrook ve Rajon Rondo eklendi. Ayrıca birebir skor üretebilecek Kendrick Nunn ve Carmelo Anthony de takıma katıldı. Lebron maç içinde aktif dinlenebilir hatta çoğu maçta oynamayabilir. Bu durum Lakers’ın normal sezonu Batı lideri olarak kapatmasına engel değil. Normal sezon için Lebron James olmadan da kazanacak bir yapı oluştu. Lakers geniş, alternatifli ve farklı oyun oynayabilecek bir kadro kurdu. Bu kadronun normal sezonda sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Ancak play-offlar için savunma, takım kimyası çözüm bekleyen sorunlar. Lakers normal sezon için elit bir takım ama şampiyonun belli olacağı play-off macerası için soru işaretleri barındırıyor. 

Lakers’ın gard rotasyonu ligin en iyilerinden. Russell Westbrook deliciliği ve top yönlendirmesiyle Lebron James’in yükünü hafifletecek. Diğer oyun kurucular Kendrick Nunn atletizmi ve birebir skor üretme yeteneğiyle, Rajon Rondo ise hücum organizasyonu ve 3 sayılarıyla deneyimli ve alternatifli bir oyun kurucu rotasyonu oluşturuyor. Bu üçlünün ana sıkıntısı savunmada etkisiz kalmaları.

Skorer gard olarak iki etkili şutör; Wayne Ellington ve Malik Monk var. 3 sayılarla Westbrook, Lebron James ve Anthony Davis’in boyalı alana penetre etmesini kolaylaştırma görevi bu ikilide. Ellington kariyeri boyu elit bir dış şutör oldu. Geçen seneki 3 sayı yüzdesi % 40. Malik Monk atletizmi ile hızlı hücumlarda da iş yapacak bir isim. Talen Horton Tucker hem 2 hem 3 numarayı yedekleyecek savunmacı joker. 

Kanat forvette ligin en iyisi Lebron James, arkasında savunmada ve 3 sayılarda kilit rol oynayacak Kent Bazemore ve Talen Horton Tucker var. Bazemore yüzde olarak iyi ama deneme olarak düşük 3 sayı kullanıyor. Bu sene biraz daha fazla teşebbüste bulunabilir.

Uzun forvette ise ligin en iyisi Anthony Davis ve yedeğinde iki deneyimli isim Trevor Ariza ve Carmelo Anthony var. Davis’in zaman zaman 5 numara oynayacağını düşünüyorum. O durumda Lebron belli süreler 4 numaraya kayabilir. Davis’in olduğu denklemde 4 numarada gerek hücum gerek savunmada sorun görünmüyor. Olmadığı denklemde ise Ariza ve Carmelo dış şutlarda etkili olur. Savunma kısmında Ariza artık gardlar karşısında duramıyor ama uzun forvetler karşısında savunmada hala etkili. Carmelo ise savunmada rakibin hedef alacağı isimlerden biri. Bu ikili yaşları itibariyle 20 dakikadan fazla oyunda kalamaz. Belli aralıklarla dinlendirilmeleri gerekir. Lebron ve Davis’in varlığıyla bu durum sorun yaratmaz.

Pivot pozisyonunda ise Anthony Davis, Dwight Howard ve De Andre Jordan var. Davis 5 numara oynamak istemiyor ama oynadığında ligin en iyisi. Çemberi savunuyor, kısaların karşısında duruyor. Hücumda zaten sırtı dönük oyununu durdurabilecek en fazla 1-2 oyuncu var. Öte yandan Davis’in sürekli 5 oynaması demek fazla yıpranması demek. Sakatlanınca Lakers’ın ne duruma düştüğünü geçen sene gördük. Rakibe göre belli maçlarda Howard, Jordan ikilisi 5 numarayı götürmeli. Howard artık kısaların karşısında duramıyor ama Jokic, Ayton, Embiid gibi kalıplı pivotlara karşı hala etkili savunmacı. Howard varken artık savunmada da gerileyen De Andre Jordan’ın alınmasını yadırgadım ama Rob Pelinka’nın fazla seçeneği de yoktu. Lakers sene içinde şut atan veya atlet bir uzun imkanı olursa bir hamle yapar. 

Mor-sarılıların başarılı olması 3 yıldızın elinde. Egolar rafa kalkacak, fedakarlık yapılacak. Lebron zaman zaman nokta şutör gibi oynayacak ve dümeni Westbrook’a bırakacak, Westbrook daha fazla savunma yapmaya, istatistiklerinden taviz vermeye ve dönem dönem kenardan gelerek 20 dakika civarı oynamaya razı olacak. Ayrıca asistlerini rakibin hamlesine göre son anda değil, sistem içinde kalacak şekilde yapmalı. Westbrook’un unutmaması gereken en önemli konu; Lakers’da onun alıştığı oyunu oynamasına uygun bir yapı yok. Daha çok o takıma uymaya çalışmalı. Anthony Davis’le oynarken onunla ikili oynamalı. Yedeklerle oynarken “önce atarım olmadı pas veririm” moduna girerek bir süre için alıştığımız tarzda oynayabilir. En önemli görev de Davis’e düşüyor. Bu seneki Lakers iyi bir savunma takımı değil. Ortalama üstü olması Davis’in elinde. Tek başına savunmayı üstlenmek zorunda. Daha fazla boyalı alanda boğuşması gerek. Bunları yaparlarsa şampiyonluk şansları olur. Aksi durumda sezon hüsranla biter. Bu üçlü kendi oyununu oynamaya kalkarsa aralarında uyum olma ihtimali yok. Kendi konfor alanlarından çıkmaları gerek. Lebron, Miami döneminde beraber oynadığı Dwyane Wade’le arasındaki uyum sorununu karşılıklı geri adım atarak aşmışlardı. Egolar rafa kalktı, kim günündeyse o ön plana çıktı. Westbrook’la benzer bir yaklaşım başarı için ilk adım olur. Zaten Westbrook’un takasına karar vermenin netleşmesi Lebron James’in evinde Davis ve Westbrook’un birlikte yaptıkları toplantı sonucu karar verilmişti. Muhtemelen bu konular konuşulmuştur. Ancak sahaya ne oranda başarıyla yansıyacağı konusunda emin değilim. Lakers başarılı olmak için büyük potansiyele ama çok büyük de soru işaretlerine sahip. Bakalım potansiyel mi sahaya yansıyacak yoksa sorunlar sezonun çöp olmasına mı yol açacak?

Lakers’ın bir diğer sorunu savunma. Kısalar arasında iyi savunmacı yok. Biraz Bazemore ve Talen Tucker. Diğer isimler; Ellington ve Monk kötü, Nunn ve Westbrook takım takımın hedef alacağı kadar yetersiz savunmacı. Koç Frank Vogel savunmayı en azından orta düzeye çıkartacak bir formül bulmalı. 

Koç Vogel’ın elinde gayet yetenekli ve alternatifli bir kadro var. Bununla beraber saha içinde olduğu kadar saha dışı konularda da kendini göstermesi gerekecek. Çok kaliteli ama uyum sorunu yaşama ihtimali çok yüksek bir takımı yönetecek. Ego, savunma ve takım kimyası Koç Frank Vogel’in çözüm bulması gereken sorunlar.

Los Angeles Lakers normal sezonda katı savunma yapılmadığı için bu konuda sorun yaşamaz. Nets, Bucks, Suns gibi maçlarda Lakers’ın takım kimyası ve savunması hakkında daha sağlıklı fikir edinebiliriz. Mor-sarılıların sezonu Batı Lideri olarak bitirmesini yüksek olasılık görüyorum. Ancak play-off için çok başka bir ortam bekliyor olacak onları. Lakers, kimya ve savunma sorununu aşar ve olası bir Nets-Lakers finali izlersek Kobe’li Lakers ve Garnett’li Celtics finali gibi büyük çekişme ve hikayesi olacak bir final bekliyorum. Lakers’ın sorunlarını çözemediği durumda ise Malone, Payton, Kobe, Shaq ve Nash, Howard, Gasol Kobe’li kadroların yaşadığı hayal kırıklığına benzer bir sonla karşılaşırız. Bakalım hangisi olacak? 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz