Süperstarlar ne ister? / İSMAİL DURLANIK
19.04.2021 - 12:47

İstisnaları olmakla beraber başarılı sporcuların daima ulaşmaları gereken bir hedef vardır. Birine ulaşsalar bir diğerini kovalamaya başlarlar. Onları en iyi yapan etkenler arasında bu hırs ve bitmek bilmeyen hedefe ulaşma çabası önemli rol oynar. Faal süpertarlar ve ulaşmak istedikleri en yakın hedef:

Lebron James: Goat olmak

Lebron James pek çok alanda NBA’in en iyisi. Sıradışı yeteneğine rağmen çok çalışmaktan vazgeçmemesi, oyununa sürekli eklemeler yapması, liderlik vasfı, kazanma azmi, kariyeri boyu fizik olarak en üst düzeyde olması ile NBA tarihinin en iyileri arasına adını yazdırdı. Kariyeri boyunca 10 kez NBA finali oynayan, 4 şampiyonluk, 4 normal sezon 4 de finaller MVP’si olan Lebron James milyar doları bulan bir servetin sahibi. Ancak 36 yaşındaki yıldız için bunlar yeterli değil. Kazanmak ona yetmiyor. Tüm zamanların en iyisi “goat” olarak anılmak istiyor. Lakers’la 2023 yılına kadar sözleşmesi bulunan James bu sürede en az iki şampiyonluk daha kazanmak böylece ‘Jordan mı, Kobe mi, Lebron mu?’ tartışmasına son vermek istiyor. Bu hedefe ulaşmak için herkesten daha çok çalışıyor. 36 yaşında olmasına rağmen 20’li yaşlardaki gibi güçlü bir fiziğe sahip. Üstüne yıllar boyu aşama aşama gelişerek neredeyse Jason Kidd düzeyine ulaştığı saha görüşünü ekleyerek takım arkadaşlarını verimli kullanıp, tıpkı geçen sene olduğu gibi yeni şampiyonluklar kazanarak zirvede tek kalmak istiyor. Bunun yanında 2024 yılında NBA draftına katılacak yaşa gelecek oğlu Lebron James JR’la aynı takımda oynayarak oğluyla beraber aynı takımda oynayan ilk NBA oyuncusu olmak Lebron’un bir diğer hedefi olabilir. Basketbolu bırakmanın ardından bir NBA takımı almak Lebron James’in planları arasında. Kral James bu hedeflerden hangisine ulaşacak bilemeyiz ama hedefleri arasında bir köşede oturup emekliliğin tadını çıkarmak olmadığı kesin.

Kawhi Leonard: Lebron’u yenip, ligin en iyisi olmak.

Ligin en iyi kanat oyuncusu olan Kawhi Leonard, Spurs ve Raptors’la 2 şampiyonluk kazandı, MVP oldu. Ancak bu ona yetmedi. Büyük bir pazarda olmak, başrolünde olacağı şampiyonluk hikâyeleri yazmak, ligin en iyisi olmak istiyor. Bu isteği nedeniyle Lebron’un Lakers için yaptığı daveti kabul etmedi. Şayet kabul etseydi Lebron ve Anthony Davis’le beraber kolayca şampiyonluk kazanırdı ancak Lebron’un gölgesinde kalırdı. Daha zor olan yolu seçti ve Paul George’la beraber Clippers’a giderek Lebron James’i yenmeyi denedi ancak ilk senesinde başarılı olamadı. Kawhi Leonard henüz 29 yaşında hayalini kurduğu parıltılı şampiyonluklar yaşamak için zamanı var. Ancak bu yolda kendisine engel olan bir eksiği var. O da geçen seneki Denver Nuggets serisinde olduğu gibi kriz anlarında ortadan kaybolmaması. En büyük olmak istiyorsa gemi dalgalarla sarsıldığında dümene geçip, hedefine ulaştırmalı, ortadan kaybolmamalı.

James Harden ve Giannis Antetokounmpo: Şampiyonluk

Bireysel olarak büyük başarılar elde eden, sayı kralı olan, MVP olan James Harden, NBA tarihinin en büyük skorerlerinden biri olmasına rağmen şampiyonluk kazanamadı, kariyerinin başında Oklahoma City Thunder’la oynadığı NBA finali oyunculuk kariyerinde takımıyla ulaştığı zirve noktası. 32 yaşındaki basketbolcu bir şampiyonluk ümidiyle geldiği Brookyn Nets’in kendisi için son şans olduğunun farkında. Bir şampiyonluk yüzüğü için fedakârlık yapmaktan çekinmeyeceğini göstermek için takımın diğer süperstarları Kyrie Irving ve Kevin Durant’ın gerisinde kalmayı, daha çok asist ve savunma yapmayı da kabul etti. Ancak yolu zorlu. Antetekounmpo’yu, Joel Embiid’i, 2011 finalinde mağlup olduğu Lebron James’i yenmesi gerekecek.

Giannis Antetokoumpo tıpkı James Harden gibi bir şampiyonluk kazanarak üzerindeki baskıyı atmak istiyor. Bugünkü konumuna gelmek için çok çalışması, çok şey ispat etmesi gerekti. Pek çok süperstarın aksine süper yetenek olarak gelmedi NBA’ye. Güçlü, müthiş atlet ancak yeteneği soru işareti bir potansiyel olarak 15. sıradan seçildi. Oyunun her iki tarafında sürekli gelişmesiyle şüpheleri gideren Antekounmpo artık 2 MVP ödülü sahibi elit bir yıldız. Bu sene oyununa 3 sayı isabetini de ekledi. Artık sıra geldi şampiyonluğa. Ancak Bucks kadrosu ve koçuyla işi rakiplerine oranla biraz daha zor. Ancak Giannis 96 doğumlu ve önünde yüzük alabileceği uzun seneler var. Bucks’ta olmasa bile  bir başka takımda bu hedefe ulaşabilir.

Jayson Tatum: Kaliteli kadro

Henüz 22 yaşında olan Jayson Tatum için süperstar demek için henüz erken olabilir ama o en fazla bir adım uzağında. Celtics tarihinin en başarılı draft seçimlerinden biri olan Tatum 4 yılda takımın yıldızı olmayı başardı. Takım arkadaşı Jaylon Brown’la beraber ligin en iyi kanat ikililerinden birini oluşturuyorlar. Verim açısından Paul George, Kawhi Leonard ikilisiyle kıyaslanacak düzeyde iyi oynuyorlar. Brad Stevens gibi ligin en iyi koçlarından biriyle çalışıyorlar. Buraya kadarki hikâyenin güzel kısmı. Kötü kısmı ise takımın geri kalanı ya genç deneyimsiz ya da yetersiz isimlerden kurulu. Bırakın bir şampiyonluğu iddialı olmanın bile uzağında, vasata doğru gidiyor takım. Çünkü GM Danny Ainge ne cesur bir takas hamlesine girişiyor ne de lüks vergisi ödemek istiyor. Haliyle takım da bir sıkışmışlık yaşıyor. Oysa Celtics Tatum, Brown ikilisine sahip olmasıyla şampiyonluğun bir adım gerisinde. Sadece gereğinde sorumluluk alabilecek uyumlu eklemelere ihtiyaç var.    

Stephen Curry: Kariyerini Warrior olarak tamamlamak

‘Şef Curry, bebek yüzlü katil, sniper’ başta olmak üzere çok sayıda lakabı, 5 NBA finali, 3 şampiyonluk yüzüğü, 2 MVP ödülü olan Stephen Curry’in bir başka özelliği de takımı Golden State Warriors’a olan gönülden bağlılığı. Curry diğer süperstarlardan çok farklı bir karakter. NBA tarihinin en büyük şutörlerinden biri olmasına hatta oyunu değiştiren isim olmasına mütevaziliği elden bırakmıyor. İlgi üzerinde olsun, herkes ondan bahsetsin diye çabalamıyor. Bulunduğu konumdan memnun. Stephen Curry 33 yaşına geldi, sakatlıklar ve ayrılan isimler nedeniyle eski günlerin uzağında kalan Golden State artık şampiyon olmanın uzağında. Çoğu yıldız çoktan iddialı bir takıma takasını istemişti ama Curry hiç değilse takımı play-off yapabilsin diye adeta tek başına mücadele ediyor. Bununla da yetinmeyen Stephen Curry, önümüzdeki sezon bitecek sözleşmesini uzatmak istediğini açıkladı. Tıpkı Tim Duncan, Kobe Bryant, Larry Bird, Magic Johnson, James Worhy, David Robinson gibi sadece bir takımın formasını giyen yıldızlar arasına adını yazdırmak istiyor. Bakalım bu isteği Golden State Warriors yönetiminden bir karşılık bulup, son bir sözleşme teklifi alabilecek mi?

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz