Son şampiyon huzurlu / İSMAİL DURLANIK
14.10.2021 - 10:05

Şampiyonluk Bucks camiasının derin bir “oh” çekmesine neden oldu. Koç Mike Budenholzer kovulma korkusunu attı üstüne 3 yıllık kontrat kaptı. Giannis Antetokounmpo play-offda başarılı olamıyor baskısından kurtuldu. GM Jon Horst, “Antetokounmpo’nun olası bir başarısızlık daha yaşanması halinde takasını istemesi” korkusunu üzerinden attı. Özetle Bucks bir bütün halinde mutlu mesut bir yaz geçirdi.

Transfere gelince; rotasyona yönelik az ama öz takviye yaptı Bucks. Bryan Forbes, Jeff Teague ve PJ Tucker ayrılırken George Hill, Grayson Allen, Rodney Hood ve Semi Ojedeyi kadroya katıldı. Forbes ve Teague yetersiz savunmaları nedeniyle zaten kısıtlı süre saha kalıyordu. Kayıp sayılmazlar. PJ Tucker’ın savunması ve 3-4-5 oynayıp savunabilmesini arayacak Bucks. George Hill oyun kurucu pozisyonuna çok kaliteli bir ekleme oldu. Normal sezonda Jrue Holiday’in yükünü hafifleteceği gibi play-off döneminde de güvenilecek bir oyuncu. Grayson Allen 2 numara için sağlam bir yedek olurken, Rodney Hood her ne kadar sakatlıklar nedeniyle gerilemiş olsa da 3 sayılık atışlardaki başarısıyla hem Middleton’a iyi bir alternatif hem de Antetokounmpo’yla uyumlu oynayacak bir isim oldu. Semi Oyedeji ise çok güçlü ama işin hücum kısmında sınırlı bir oyuncu. Milwaukee’nin PJ Tucker’ın boşluğunu tam olarak doldurduğunu söyleyemem.

Milwaukee Bucks 1 ve 2 numarada kaliteli ve alternatifli bir rotasyon oluşturdu. Ligin en savunmacı oyun kurucularından Jrue Holiday’in ve George Hill deneyimi ile Bucks oyun kurucu sıkıntısı çekmez. Hill ağırlıklı olarak yedekten gelecek ama gerektiğinde Holiday’le de oynayabilir. İki numarada geçen sene çok başarılı olan Pat Connaughton ve sakatlığı geçen Donte DiVincenzo’ya ilave Grayson Allen katıldı takıma. Oyunun her iki yönünde etkili olabilecek ve 3 sayı katkısı verecek bir kısa rotasyonu oluşturdu Bucks.

Forvet pozisyonu için Khris Middleton’u Rodney Hood yedekleyecek. 2.01’lik basketbolcu üst üste yaşadığı sakatlıklar olmasa önemli bir oyuncu olabilecek potansiyeli vardı. İyi bir dış şutör, Antetokonmpo ve Holiday’la etkili olabilir. Sakatlanmazsa yararlı bir yedek olur.

Uzun forvet pozisyonunda Giannis Antetokonmpo durdurulamaz bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Repertuarına 3 sayıyı da ekledi. Zaten olağanüstü bir savunmacı. Faul atışlarındaki düşük yüzdesiyle zaman zaman taktik faullere maruz kalsa da geri adım atmadı. Hem oyun hem de mental açıdan gelişim gösteriyor. Şampiyonluk baskısını da attı. Normal sezon için MVP adaylarım arasında. Yunan basketbolcu dinlenirken veya 5 numaraya kaydığında Semi Ojedeyi pek yeterli olmayabilir. 4 numarada PJ Tucker’ın eksikliği hissedilecek.

5 numarada Brook Lopez ve Bobby Portis iyi iş çıkarıyor. Portis’in asıl pozisyonu 4 numara olmasına karşın Antetokonmpo ile oynadığında savunmada da sırıtmıyor. Köşe şutlarıyla istikrarlı ofansif katkısı var.

Zaten ana kadrosu gayet iyi olan Bucks rotasyona da yapıya uygun eklemeler yaptı. İyi işleyen bir A planları var. Merkezinde Giannis Antetokonmpo’nun olduğu, çevresine onun ezici gücünü rahatça kullanmasına imkan tanıyacak şutörlerin olduğu sistemi uygulamaya devam edeceklerini düşünüyorum. Ligin en güçlü gardı Jrue Holiday’la oynamak Khris Middleton üzerindeki 2. adam baskısını hafifletti. Sorumluluğu Holiday’la paylaşınca belli anlarda sahne alıp çok daha verimli oynuyor. Holiday, DiVincenzo, Middleton, Antetokonmpo ve Brook Lopez 5’i uyumlu, oyunun her iki yönünde etkili.

Bucks diğer şampiyonluk adayları Nets ve Lakers’la kıyaslandığında belirgin bir zaafı olmayan tek takım. Oyunun her iki yönünde de çok iyiler. Tavanları diğer iki ekip kadar yüksek değil sadece. Koç Budenholzer play-off döneminde ana planı işlemediğinde alternatif üretmekte sıkıntı yaşıyordu. Geçen sene bu konuda aşama kaydetti. Ancak hala eksiği olduğunu düşünüyorum. Bu sene şampiyonluk baskısı ve kovulma korkusu olmadan takımını yöneteceği için alternatif hamleler konusunda daha yaratıcı olmasını bekleyebiliriz.

Milwaukee Bucks’ın normal sezonu ilk 3 sıra içinde tamamlayacağını yüksek olasılıkla da Brooklyn Nets-Milwaukee Bucks Doğu Finali izleyeceğimizi düşünüyorum.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz