Savunmadan asla / GÖKHAN TÜRE
23.03.2022 - 15:05

Anadolu Efes, büyük maçların savunma yapmadan kazanılmayacağını geç de olsa hatırladığı mücadelede Real Madrid’i son 9 dakikada 6 sayıda tutarak mağlup etmeyi başardı.

Real Madrid, kaybettiği son 3 deplasman maçında ortalama 53,3 sayı ile kulüp tarihinin “en vahim” dönemine imza atmıştı. Ancak evindeki iki galibiyetle “kıpırdanan” Eflatun-Beyazlılar’ın hem de Causeur, Llull ve hatta Abalde gibi oyuna yön, skora katkı veren önemli eksikleri de varken, “neredeyse daha ilk yarı biterken o 3 maçtaki ortalamasına ulaşma izni vermek”, Efes’e az daha pahalıya patlıyordu.

Efes oyuna savunmada öylesine yumuşak bir başlangıç yaptı ki, Real Madrid’in hücum iştahı, uzunuyla kısasıyla potaya “elini kolunu sallayarak” giden her oyuncusunun özgüveniyle birlikte arttıkça arttı. Haksız da değillerdi. Efes’i böyle yakalamışken, galibiyetin yanında 3 deplasmanda dibe vuran sayı ortalamasını toparlama fırsatı bile doğmuştu. Ne tribünlerdeki 15 binin üzerindeki seyirci, ne de coach Ergin Ataman’ın aldığı molalarda ya da devre arasında yaptığı uyarılar, fayda etmemişti… Taa ki son 9 dakikaya kadar!..

Üçüncü periyodun sonunda 7’ye eriyen fark, son periyodun başında Deck’in köşeden boş üçlüğü ve ardından Heurtel’in basketiyle yeniden 10’a tırmandığında “Efesli oyuncuların afyonu nihayet patladı”! Ve nihayet savunmadan bu maçı kazanamayacaklarını hatırladılar. O ana kadar, yani 31 dakikada potasında 84 sayı gören Efes, kalan 9 dakikada Real Madrid’i 6 sayıda tutarak, 19-6’lık seriyle göz açıp kapayana kadar maçı kazandı.

Anadolu Efes, hücumda sahip olduğu lüksü, büyük bölümünde savunma yapmadan “hoyratça” kullandığı bir maçı dahi kazanabilecek düzeyde bir takım… Bu her zaman mümkün mü, elbette hayır… Savunma, şampiyonluğa giden yolda her zaman “elzem”…

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın