Phoenix avantajı kaptı / İsmail Durlanık
10.07.2021 - 15:31

NBA Final serisi beklediğim şekilde çekişmeli maçlarla başladı. Bu durumda Giannis Antetokounmpo’nun sakatlığın etkilerini tamamen atmış olarak oynamasının katkısı büyüktü. Evinde oynadığı ilk iki maçta planını sahaya yansıtan taraf Phoenix Suns oldu. Oyunun her iki yönünü de iyi oynayan ve daha kaliteli yedeklere sahip olan Phoenix, Chris Paul gibi bir saha içi lidere sahip olunca sistemin işlemesi kolay oluyor. Monty Williams’ın öğrencileri ilk maçı bizlere ezberlettikleri şekilde rakip savunmada bulduğu zayıf noktalara hücum ederek kazandı. İlk maçın kahramanı Chris Paul oldu. İkinci maçı çok doğru oynayan Bucks karşısında zorlanan Suns dış önce şutlarla oyuna tutundu, Bucks yorulup baskılı savunma gevşeyince bu defa aslar devreye girdi ve Phoenix sahasında oynadığı maçları kazanarak 2-0 öne geçti.

Sıkça B planı olmadığı için eleştirdiğim Mike Budenholzer ilk maçta denediği 3 kişiyle hücum ribaundu kovalamakta ısrar etmemesi akıllıca oldu. Bucks’ı eksik yakalayan Phoenix bolca 4’e 2 hücum ederek kolay sayı imkânı bulmuştu. Koç Budenholzer 2. maçta boyalı alanı kullanarak ve Chris Paul’e baskılı savunma yaptırarak doğruyu buldu. Zaten çok iyi şut atamayan Bucks için Phoenix’i mağlup etmenin anahtarı fizik gücünü kullanmak. Giannis Antetokonmpo, Jrue Holiday, Khris Middleton, PJ Tucker ve Brook Lopez fizik fiziğe mücadele için ideal oyuncular. Nitekim Giannis Antetokounmpo 2. maçta kaydettiği 42 sayının büyük kısmını boyalı alandan bularak planın doğruluğunu gösterdi. Buna rağmen galibiyet gelmemesinin nedeni Suns’ın % 50 isabetle 20 tane 3 sayı atması oldu. Bucks rotasyon oyuncularının savunmada açık vermesi ve Holiday’in yorulmasıyla 2. yarıda mağlubiyet geldi. Aynı oyun anlayışı biraz revize edilerek devam etmeli. Şayet bir sakatlığı yoksa Brook Lopez daha fazla oyunda kalmalı. Zaten kenardan gelecek kaliteli uzunu olmayan Bucks için Brook Lopez gibi boyalı alanda etkili bir ismin 25 dakika ortalama ile sahada kalması yeterli değil. Lopez 30-35 dakika sahada kalmalı. Bucks’ı zorlayan bir diğer konu Pat Connaughton dışındaki yedeklerin oyunun iki yönünde katkı verememesi. Bryan Forbes, Bobby Portis ve Jeff Teague kısıtlı da olsa ofansif katkı veriyor ama savunmada çok geçirgenler. Bu nedenle 10 dakikadan fazla oyunda kalamıyorlar. Bucks bu açmazı aşmak için alternatif isimlere yönelmeyi deneyebilir ama Koç Budenholzer bu konuda fazlasıyla tutucu. Thanasis Antetokounmpo’yu bir süre denemek hücum için olmasa da savunmaya fiziksel sertlik için yararlı olabilir.

2-0’ın rahatlığıyla Milwaukee Fiserv Forum’a gelen Phoenix ise rakibinin aksine yedeklerden oyunun iki yönünde verim alma lüksüne sahip. Bu nedenle Paul, Crowder, Booker dinlendiğinde Cameron Payne, Cameron Johnson ve sistemden taviz vermeden belli oranda katkı alabiliyor. Son maçta sakatlanan Torraye Craig’in yokluğu Pheonix’i bir miktar zorlayabilir. Craig fizikal mücadele için uygun bir isimdi ve kısa 5’te Deandre Ayton’u yedekliyordu. Onun yokluğunda Frank Kaminsky 10-15 dakika oynamak zorunda kalabilir. Bu durum Phoenix savunması için kötü haber.  

Bucks sahasında oynayacağı ilk maçı mutlak kazanmalı. 2. maçta Giannis’in hedefe kitlenmiş görüntüsü yeterli destek alması halinde galibiyetin habercisi olabilir. Çünkü Phoenix savunması Yunan forveti durdurmak için her şeyi denedi. Faul çizgisine gönderdiler, sertlikle yıldırmaya çalıştılar ama Giannis geri adım atmadı. % 50 civarı faul atmasına rağmen, çok yorulmasına rağmen motivasyonunu kaybetmeyen Antetokounmpo bu defa Khris Middleton’dan destek alırsa Bucks galibiyetle tanışabilir. Jrue Holiday ve Brook Lopez ilk iki maçta belli oranda hücum katkısı verdi ancak hücumda az sayıda opsiyona sahip Bucks’ın kazanması için Middleton’ın 30 sayı civarı atması lazım.

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın