ÖZEL - Karşıyaka Arena neden Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu oldu?
12.04.2016 - 10:08

Pınar Karşıyaka’nın salonu Karşıyaka Arena, Karşıyaka Belediyesi’nin kararıyla Mustafa Kemal Atatürk Salonu olarak değiştirildi. Bu karar kamuoyunda büyük yakın uyandırdı. Konuyu Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile konuştuk. Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar, bu kararı neden aldıklarını Basketdergisi’ne anlattı.

 

-Karşıyaka Arena’nın adını dikkat çekici bir kararla Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’na çevirdiniz… Bu kararı almanızdaki nedenleri anlatır mısınız?

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR: Son yıllarda yapılan stat ve salonlara 'arena' isminin konması modası oluştu. Çoğu yerden de Atatürk isminin silindiğine şahit olduk. Taraftarlar, arena isminin uyandırdığı coşkuya kapılarak kabulleniyor olabilir ancak gözardı edilen bir gerçek var. Arena bizim kültürümüzde olan bir kelime değil. İspanya'da boğaların güreştirildiği, Roma döneminde gladyatörlerin kapıştığı ve kölelerin katledildiği bir yer olarak tarihte adı var. Bizim için önemli olan Atatürk ismini yaygınlaştırmak ve insanların zihinlerine daha çok kazımak. Açılan her tesise Arena isminin verildiği süreçte, biz de taraftarlarımızın bir mabet olarak gördüğü salonumuza Mustafa Kemal Atatürk ismini vererek farkındalık yarattık.


-Olumlu ya da olumsuz, nasıl tepkiler aldınız?

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR: Oldukça da güzel tepkiler aldık. Demek ki doğru bir adım atmışız.  Bu önerimi ilk dillendirdiğim andan itibaren, hem taraftar gruplarından hem de ülkenin dört bir yanından övgüler aldım. Böyle bir hamleye ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu gösteren mesajlardı bunlar. Çok değerli gazeteciler bu hamlemizi köşelerine taşıdı ve bizim sesimiz oldu. Tebrik mesajlarını yanıtlamakta bile zorlanıyorum.

-Pınar Karşıyaka’nın İzmir’e katkısı ortada. Geçen sezonu şampiyon tamamlayan bir ekip vardı. Özellikle İzmir’in sporda çıkış aradığı bir dönemde önemli bir başarıya imza attılar. Sizin ne gibi destekleriniz oluyor?

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR: Belediyeler yasalar ile yönetilen kurumlardır. Yasalar, spora ve spor kulüplerine yapılan yardımların çerçevesini belirler. Elimizden gelenin fazlasını yapmak isteriz ancak belli bir doğrultuda ilerlemek zorundayız. Yapabileceğimiz her türlü maddi ve ayni desteği verdiğimizden herkes emin olabilir. Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonumuz'un mülk sahibi belediyemiz olmasına rağmen, kullanım hakkı da kulübümüze aittir.  

-Pınar Karşıyaka ile ilgili başka ne gibi projeleriniz bulunuyor?

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR: Pınar Karşıyaka, bizim Avrupa'ya hatta dünyaya açılan yüzümüzdür. Belediye her zaman kulübümüzün yanındadır ve destekçisidir. Sporun her türlüsünü destekleyen bir belediye olarak, bundan sonraki süreçte de yasaların bize izin verdiği ölçüde Pınar Karşıyaka'ya destek olmayı sürdüreceğiz. 

 

*Basket Dergisi Özel Haberidir

 

Yorumlar


Tunay Kaya Bravo. Karşıyaka'nın görevi artık daha büyük. Salondaki taşkınlıkları azaltmaları lazım. Çünkü o salon artık bir kat daha değerli
12-04-2016 12:19
levo Çok güzel bir karar. Tebrik ederim.
12-04-2016 12:12
numan06 kesinlikle doğru bir karar ksk belediyesini takımı taraftarını tebrik ederim...
12-04-2016 11:23
memeo süper bi adım cumhuriyetimize açılan savaşın göstergesidir stad isimlerinin yok edilmesi
12-04-2016 10:43

Yorum Yazın


Tweetlerimiz