Önceliğimiz ‘sabır’ olmalı / GÖKHAN TÜRE
01.08.2022 - 08:35

Genç Milli Basketbol Takımımız’ın, şampiyonluk yarışındaki rakiplerinden biri olan İspanya’dan kalite olarak eksiği yoktu. Ancak gerek başlangıç motivasyonugerekse devamında oyuna akıl koyma konusunda fark yaratan taraf İspanya oldu.

Milli Takımımız’ın da hem şampiyonluk adaylarından biri olması hem de saha&seyirci  avantajını elinde bulundurması karşısında stratejisini “sert başlangıç” olarak belirleyen İspanya, bunu “yüksek motivasyon” ile destekleyerek oyuna girince Ay-Yıldızlılar için hiç de beklemediğimiz bir ilk çeyrek izledik. 16 atıştan tek saha içi isabet çıkaramadı Millilerimiz… Tek sayı ile geçilen bu 10 dakikadaki tek teselli hücum işlemese de savunma direncinin ayakta kalmasıydı.

İkinci çeyrekte gecikmeli de olsa gelen “reaksiyon”, sertlik ve baskının artması, Arda ve Berke’nin Samet ile birlikte hücumda devreye girmesiyle gençlerimiz “enerjisini savunmadan alan takım” kimliğine kavuştu. Baskı ile rakibin üst üste top kayıplarını geçiş hücumlarıyla değerlendiren Millilerimiz, 19. dakikada rakibini yakalayıp öne dahi (24-23) geçse de devre 24-27 kapandı.

Üçüncü periyotta İspanya “sabırla” hücum ederken, biz ise “acele” etmeyi tercih ettik. Hatayı da burada yaptık. Bir an önce dizginleri ele geçirip oyuna hakim olma güdüsü, oyuna akıl koymanın önüne geçti… Acele ile sonuca gitmeye çalıştıkça, zaten iyi bir savunma takımı olan İspanya bundan fayda sağladı. Son periyoda da 9 sayılık avantajla girdiler. 

Son periyotta Berke, Hamza ve Arda’nın hücumdaki üretimleriyle rakibe yetişmeye çalışırken savunmada risk aldığımız bölümde ise ceza atışlarında Rodriguez ile etkili oldu İspanya… Ardından da son bölümde rakibimiz en büyük kozu Almansa’nın ikili oyunlardaki bitiriciliğini kullanıp kazanmayı başardı.

İyi tarafından bakacak olursak, turnuvada sonraki turlarda tekrar karşılaşma ihtimalimiz olan İspanya ile nasıl mücadele etmemiz gerektiğini, nelere dikkat edip, hangi yanlışları tekrarlamamak gerektiğini görmüş olduk. Baskı karşısında soğukkanlılığı korumak, motivasyonu hep aynı seviyede tutmak ve tabii en önemlisi de acele etmeden, sabırla hücumda en akılcı tercihleri uygulamaya koymak önceliğimiz olmalı…

Yorumlar


Bahadır Kıratlıoğlu Bu maçın arkasından sabır diliyorsak, ya seyrettiğimizi anlayamıyoruz, ya da aman eleştirip kimseyi karşımıza almayalım demek istiyoruz. Eleştiri kötü bir şey değildir tam tersi eleştirilmeyen hiç bir şeyin değeri de yoktur. Sabır, turşu da sabırla oluyor. Yıllardır yaş guruplarının ardından böyle gelir geçer yorumlar yaptığımız için hiç birinden bir şey olmadı. Hücum etmeyi bilmiyorsan, sayıyı bulmak için bir kaç silahın yoksa, yaratıcı değilsen sabır bunu nasıl çözer. Hücumda topu kaç pasla kullanıyoruz, bu akıcılıkta doğru şutu veya çembere gitmeyi bulamıyorsak, yanlışı tespit edip doğru işi geliştiremiyorsak sabır ne işe yarar. Onlarca yaş gurubunun ardından hala sabırla bekliyoruz.
01-08-2022 16:59

Yorum Yazın


Tweetlerimiz