Novak: Hakemler için 2015'e göre daha az şikayet aldık
17.09.2017 - 18:06

EuroBasket 2017 final karşılaşması öncesi FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, FIBA Avrupa Genel Direktörü Kamil Novak ve TBF CEO’su Ömer Onan basın toplantısında soruları yanıtladı.

İşte toplantıdan öne çıkanlar;


Turgay Demirel: 4 federasyon da kendi ülkelerinde bu turnuvayı başarıyla tamamladı. Fransa’da olan turnuva gibi değildi belki, daha büyük salon ve doğal olarak daha fazla destek vardı. Ancak yine de güzel bir turnuva oldu. Yeni yıldızlar ortaya çıktı uluslararası arenada. Avrupa şampiyonaları, geleceğin oyuncularını da en iyi üreten turnuvalar. Tüm ülkeleri ve oyuncuları tebrik ederim. Slovenya ilk madalyasını aldı, bu açıdan onları özellikle tebrik ederim. Hiç kaybetmeden buraya kadar geldiler. Şampiyon olurlarsa namağlup şampiyon olacaklar bu önemli bir başarı. Pau Gasol turnuvada Tony Parker’ın tüm zamanlar sayı rekorunu kırdı, bu rekordan dolayı da onu özellikle tebrik ederim.
Avrupa şampiyonalarının 4 yılda bir yapılması kararı alındı ve eleme takvimi bu şekilde oluştu. Eskiden hepsi dünya şampiyonaları için de elemeydi, bu yüzden bir sonraki şampiyona için de önemliydi turnuvada aldığınız sonuç. Yeni formatta ise mücadele edip bir sonraki turnuvada olmanız gerekiyor. Herkes bu formata alışacaktır. Futbol gibi oldu, 4 yılda bir şampiyonalar ve öncesinde elemeler var. Bence doğru yoldayız. NBA oyuncuları bireysel nedenlerle gelmediler. Eminim bir sonraki turnuvalarda olacaklardır.
Kamil Novak: Organizasyonu düzenleyen 4 ülkeyi de tebrik ederim. Uzun bir süreçti, 4 ülke için de başarılı ve güzel bir turnuva geçti. Salonlardaki atmosferler çok iyiydi diğer ülkelerde de. Eski turnuvalarla karşılaştırınca her zaman pozitif bir ilerleme var,  tesisleşme anlamında da oyun anlamında da seyirci anlamında da. Büyük bir heyecanla final maçını bekliyorum. Bu zamana kadar basketbol açısından zayıf olan ülkeler zaman içerisinde gelişme kaydetti. Slovenya, Letonya ve diğer takımlar. İniş çıkışlar yaşasa da onların da artık güçlenmesi Avrupa basketbolu için iyi. Bir sonraki turnuvanın ev sahipliği formatına daha karar vermedik. Düzenlenme periyotları değişti ancak 4 ev sahipli ilk defa yapıldı. Ev sahibi 1 ülke de olabilir sonraki turnuvada. Belli olunca bir açıklama yapılacaktır. Hakemlerle ilgili şikayetler TOP 16 turundan sonra arttı çünkü elenen gidiyordu ve daha fazla tepki yarattı. Daha az hataların olması için, hakem sürecinde çalışan çok fazla insan var. Her zaman hakemlerden şikayet olacaktır, oluyor. Futboldaki Şampiyonlar Ligi’nde bile durum böyle. Ancak 2015’ten çok daha az şikayet vardı (*2015 yılında Euroleague ve FIBA yollarını daha keskin biçimde ayırmıştı, hakemler de dahil olmak üzere) Her Avrupa şampiyonasında aynı durum yaşanıyor açıkçası, ancak geçmişteki hataların daha fazla olduğunu unutmamak gerekiyor.


Ömer Onan: Çok güzel bir turnuva geçirdik, sonuna başarılı geldiğimiz için mutluyuz. Biz de burada milli takım olarak olmak isterdik, ancak turnuvada mücadele eden ve sevilen bir takımımız oldu. Emeği geçen herkese teşekkürler. Özellikle bayram olmasına rağmen grup maçlarında ve İspanya maçında tribünleri dolduran taraftarlarımıza da büyük teşekkürler. Final maçında da takımlara başarılar dilerim. Erken elenmemiz tribünleri ne yazık ki etkiledi, diğer ülkelerdeki grup maçlarında da bunları gördük. Salonlar dolu değildi. Bunun yanı sıra, Avrupa olarak kolay zamanlar geçirmiyoruz, tatil rezervasyonlarının bile iptal edildiği bu dönemlerde insanlar turnuvaya gelmek istememiş olabilirler. Ben devam eden takımların seyircilerinin daha az gelmesini de bu açıdan düşünüyorum.

Yorumlar


KingJames Boş olacağını bildiğiniz maçların biletlerini biraz ucuz yapsanız. aile paketleri vs yapsanız hepimiz gelirdik. Sonra salon boş.. evet boş..
18-09-2017 12:46

Yorum Yazın


Tweetlerimiz