"Karakter Her Şeyden Önce Gelir"
24.03.2018 - 12:17

Herkese merhaba, uzun süredir editör ekibinde yer aldığım sitemizde, bundan sonra yazdığım yazılarla da görevime devam edeceğim.

7DAYS EuroCup yarı final serisinde temsilcimiz Darüşşafaka, zorlu gözüken ve ev sahibi avantajına sahip olmadığı seriyi 2-0 ile geçip adını finale yazdırdı. Finale yükselme başarısındaki en büyük paylardan biri kuşkusuz David Blatt’e ait. Takımının adeta sahada olmadığı ilk maçın birinci devresinde takımı adına sahadaki en enerjik isim koçun kendisiydi. Farklı şekilde geride olmanın da etkisiyle sürekli arayışta olan koç, bir dakika bile yerine oturmadı. Kenardan sürekli oyuncularını motive etmeye çalıştı. Basın tribününden koçun farka hiç aldırmadığı, takımına ne kadar güvendiği belli oluyordu.

Aslında bu durum biraz da koçun karakteri ile ilgili. Her basın toplantısında hâl hatır soran, o sırada devam eden maçların skorlarını öğrenmek isteyen ve öğrendikten sonra maçlar hakkında küçük yorumlar yapan koç Blatt, kazanmayı değil de basketbolu, sahadaki oyunu sevdiğini herkese gösteriyor. Koç, Bayern Münich ile oynanan ilk maçtan sonra basın toplantısında önce Darüşşafaka kurumunun misyonundan bahsetti, Doğuş Özdemiroğlu (az oynamasına rağmen kendisini hazır tutup böylesine önemli bir maçta katkı sunduğu için) ve Michael Eric’e (eşinin doğum yapmasına sadece birkaç gün varken takımı yalnız bırakmak istememesi sebebiyle) özel teşekkür ederken, “karakter her şeyden önce gelir, bunu sakın unutmayın” demişti. Bu cümle koçun sadece basketbola değil, hayata bakış açısını çok güzel örneklendiriyor.

Wilbekin’in kariyerinin en önemli performansına da değinmeden olmaz. Yıldız oyuncu böylesine zorlu bir maça mental olarak çok iyi hazırlanmış ve oyun içerisinde ritmini de bulmasıyla son yıllarda Avrupa basketbolundaki en etkileyici performanslardan birine imza attı. Sadece hücumda değil, özellikle maç sonunda savunmada da doğru yerde durup pas açılarını kapatmasıyla takımını sırtladı ve kendisini seneye farklı yerlerde izleyebileceğimizi bize gösterdi. İlk geldiği zamandan bu güne kadar aldığı yol, Avrupa basketboluna adapte olması ve kritik toplarda elinin titrememesi gerçekten kendisini çok özel bir oyuncu haline getirdi.

Finalde rakip organizasyonun güçlü ekiplerinden Lokomotiv Kuban. İki takımın finale gelene kadar oynadığı oyunlara bakıp final maçı için yorum yapmak pek isabetli olmaz. Kupa hangi tarafın olacak çok net bir fikrim yok, ancak Darüşşafaka’nın oyundaki gidişat ne olursa olsun asla geri adım atmayacağını çok iyi biliyorum. Çünkü ne demişti David Blatt? “Karakter her şeyden önce gelir”.
*Soru, görüş ve önerileriniz için: https://twitter.com/knnlpy

Yorumlar


Kemaal David Blatt in karakterli bir insan olduğu ve disiplin ile serbestliği iyi harmanladığı zaten biliniyordu. Cavs dan kovulmasının altında yatan nedenlerden biri bu. Onun füzyon mantalitesi takımda nefes almanın bile setlere bağlı olduğu katı disiplinli Fener-Obra felsefesinin karşısı ve şahsen ben kişilik olarak ta Blatt' i tercih ederim. Ancak şu şartlarda Blatt in ülkemizde kalması zor.
26-03-2018 11:21
Saras Koçu bu detayları bilmeden de severdim ancak yazıdan sonra gerçekten gözümde değeri arttı. Umarım Daçka kupayı da alacak ve Blatt seneye Türkiye'de kalacak.
24-03-2018 17:33
mete Çok güzel bir David Blatt değerlendirmesi olmuş, çok beyefendi bir spor adamı, gerçek bir sportmen, oyunu ve oyuncuyu öne çıkarması ayrıca tebrik edilesi.
24-03-2018 16:44
Fatih Obradovic ve Blatt'in aynı zamanda ligimizde olması gerçekten büyük ayrıcalık, seneye Darüşşafaka'nın durumu ne olur, yatırım yaparlar mı EuroLeague için bilemiyorum ancak umarım Blatt bir şekilde ligimizde kalmaya devam eder.
24-03-2018 14:25

Yorum Yazın


Tweetlerimiz