Kandemir: Biberovic yönetmeliğe göre Türk olarak oynayamaz
22.11.2021 - 17:59

Fenerbahçe Beko'ya 82-74 yenilen Beşiktaş Icrypex, rakip takımda forma giyen Tarık Biberovic'in yönetmeliğe aykırı Türk statüsünde oynatıldığı gerekçesiyle itirazda bulundu.

Beşiktaş Icrypex Başantrenörü Ahmet Kandemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Fenerbahçe Beko oyuncusu Tarık Biberovic yönetmeliklere aykırı olarak Türk statüsünde oynatılıyor. Bu konuda resmi itirazımızı yaptık." dedi.

Biberovic'in Bosna Hersek vatandaşı olduğunu belirten Kandemir, "Anne ve babası da Türk değil. Türk Milli Takımı'nda oynama hakkı yok, Bosna Hersek Milli Takımı'nda oynuyor. Geldiğinden beri yönetmeliklere aykırı olarak Türk statüsünde oynatılıyor. Türk Milli Takımı hakkı olmayan oyuncuya Türk statüsü veremezsin."

Siyah-beyazlı takımın kadrosunda bulunan Ercan Osmani'nin 15 yaşından beri Türkiye'de olmasına rağmen Türkiye liginde yabancı statüsünde oynadığını vurgulayan Kandemir, "Bizim oyuncumuz Ercan Osmani 15 yaşında Türkiye'ye gelmiş, Türk statüsü vermiyorsun. Tarık Biberovic yönetmeliğe göre Türk statüsünde oynayamaz. Fenerbahçe bize karşı 6 yabancıyla oynadı. Türkiye liginde 5 yabancıyla oynayabilirsiniz. Bize göre hükmen mağlubiyet olmalı." ifadelerini kullandı.

Tarık Biberovic'in Türkiye'de altyapılarda forma giymediğini, Basketbol Gelişim Ligi'nde (BGL) oynadığını hatırlatan Kandemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir oyuncunun Türkiye vatandaşlığına geçtikten sonra altyapılarda oynaması lazım. Biberovic altyapılarda hiç oynamadı. BGL'de kontenjandan oynadı. BGL altyapı değil, bunu altyapı gibi gösterdiler. Bazen kulüpler tepki gösterip maçlara altyapılarını göndereceklerini söylüyorlar. Karşıyaka, Fenerbahçe maçında yaptı ama BGL'deki oyuncularını gönderemedi. Oradan istediğinizi alamıyorsunuz. BGL'deki antrenörler ve oyuncular sözleşmeli, sözleşme varsa profesyonel demektir."

Oyuncuları Ercan Osmani'nin Türkiye'de askere de çağrıldığını kaydeden Kandemir, "Ercan Osmani herhangi bir milli takımda oynamadı, sadece bizim milli takımda oynamak istiyor. Ercan Şampiyonlar Ligi'nde Türk statüsünde oynuyor. Türkiye liginde yabancı statüsünde görünüyor. Biberovic ise FIBA'nın sitesinde yabancı oyuncu olarak görünüyor. Ercan burada vergi veriyor, askere çağrılıyor, öbürünün Türk statüsüyle alakası yok ama bunu elde edebiliyor." şeklinde konuştu.

Fenerbahçe'de geçen sezon Ali Muhammed'in yanı sıra Biberovic'in Türk statüsünde olduğunu belirten Kandemir, "Anadolu Efes ya da Fenerbahçe olduğu zaman oyuncular Türk statüsü hakkı elde edebiliyor. Biberovic'in yönetmeliklere göre Türk statüsünde oynama şansı yok, devşirme statüsünde oynar. Bir takımda da bir devşirme oyuncu olabilir. Fenerbahçe'de geçen sezon Ali Muhammed ve Biberovic devşirme statüsündeydi. Federasyonlar tüm yönetmeliklerini anayasaya göre yapmalıdır. Ercan Osmani'nin de Biberovic'in de TC kimliği var. Birine Türk statüsü verip, diğerine vermemezlik yapamazsın. Ercan, Anadolu Efes veya Fenerbahçe'ye transfer olursa Türk statüsünde oynardı." değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda hukukçulara da danıştıklarını anlatan Kandemir, "Benim hukuki yorumuma göre de hukukçuların görüşüne göre de Biberovic'in Türk statüsünde oynama şansı yok. Bu tamamen federasyonun yaptığı şey. Kişiye göre, yönetmeliğe göre bir madde koyarak bu olmaz. Türkiye'de Türk statüsündeki oyuncunun milli takımda da oynama hakkı olacak. O varsa buyursun Türk statüsünde oynasın." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar


ali ozan b.dixon, e.dudley, s.larkin, s.wilbekin türk sayılıyor da ercan osmani neden sayılmıyor.geçen sezon normal sezondaki tofaş maçında hakem kural hatası yaptı, federasyona başvurduk, itirazımızı görüşmeden reddettiler.bunun üzerine beşiktaş tahkime başvurdu ve serinin oynanmamasını istedi.ama karar açıklanmadan önce seriyi başlattılar ve bu hata nedeniyle playoff da tofaş eşleşmesinde saha avantajını kaybetmemize rağmen tofaşı eledikten sonra, tahkim kurulu beşiktaşı haklı buldu.birbirine zıt iki karar veren tahkim yada federasyon nasıl oluyor da görevlerinde devam edebiliyor ! kabile ülkelerinde bile böyle haksızlık hukuksuzluk görülmez.insanda biraz utanma olur ama tabi ki İNSANDA !!!
24-11-2021 09:56
bleda emel, "kişi kendinden bilir işi". Oynayıp oynamaması çifte standardı değiştirmez, kulübüne göre muameleyi değiştirmez. Kurallara aykırılığı değiştirmez. Fenerbahçeliliğin baskın etkisinde yorumlarınız şekillenmesin. Kandemir'in niyetini sorgulamaya gerek yok. Giden maçı çevirmek derdinde veya değil. Kural nedir onu söyleyin? Güngör, buradaki sorun bir yerleri sömürüp sömürmememiz değil, Fener'e ayrı başkalarına ayrı davranılması
23-11-2021 21:16
Sidü Emel, önce oyun kurallarını oku! 77. sayfada bulabilirsin. https://www.tbf.org.tr/sitefiny-tbf-media/dokuman/CEB8657240134392B8D1120A22C71FE3_basketbol-oyun-kurallari-2020.pdf Biberovic kadroda mı, değil mi ona bakılır. Sahaya girmesi gerekmez. Aklı başına yeni gelmiş, bu yapılanın cezasız kalmasını mı gerektirir? Kaybettiğin kadın maçının hükmen lehine tescili için az yazmadın Müslüman Kızılderili!
23-11-2021 14:01
emel Kandemirin aklı yenimi başına gelmiş maçı kaybediceğini anladığı son dakikalardamı itiraz formuna imza attırmak aklına gelmiş. Kaldıki bleda sende öyle böyle samimiyetsiz değilsin kandemirin derdinin başka olduğunu cümle alem biliyor biberovic bu maç sahay bile girmedi.
23-11-2021 13:14
Gungor 15 yaşında Turkiye ye gelmiş, çucuklugundan itibaren Turkiye de yetişmiş ve Turk vatandaşlıgı varsa Turk statusunde oynamalı ve milli takım da da olmalı. İspanyollar Güney Amerika yı, Fransızlar Afrika yı ne güzel kullanıyorlar. Biz niye kullanmıyoruz.
23-11-2021 09:25
bleda Kandemir yerden göğe kadar haklı. İlk kez haklı
22-11-2021 22:49

Yorum Yazın


Tweetlerimiz