Harden erdi muradına / İSMAİL DURLANIK
12.02.2022 - 13:09

Neredeyse tamamına yakını sessiz geçen takas dönemi son gününe sığan flaş hamlelerle sona erdi. Çok fazla takas oldu. En önemlisi de dengeleri değiştirecek türden takaslar yapıldı. Özellikle Doğu Konferansı’nda güç dengeleri çok değişti. Sezonun merakla beklenen “Ben Simmons nereye gidecek?” sorusu cevabını buldu. Simmons, Brooklyn Nets’in yolunu tutarken James Harden, GM Daryl Morey’le Philadelphia Sixers’da yeniden bir araya geldi. Washington Wizards, Indiana Pacers, Los Angeles Clippers, Sacramento Kings, Portland Trail Balzers, Boston Celtics, New Orleans Pelicans ve Toronto Raptors takasta aktif diğer takımlar oldu.

Gelelim sadece takas döneminin değil sezonun en büyük hamlesi olan Ben Simmons-James Harden takasına; Ben Simmons kâğıt üzerinde defolarının daha az görüleceği bir takıma gitti. Yapabildiklerine Brooklyn’in ihtiyacı var. Şut atamaması da Nets için Sixers’da olduğu kadar büyük sorun değil. Ben Simmons 1,2,3 ve 4 numaraları savunabilen elit savunmacı. Bu, savunmada tıkanan Nets için bulunmaz nimet. Ayrıca iyi pasör olması Bruce Brown, Nicolas Claxton ve James Johnson gibi hücumu sınırlı rotasyon oyuncularını devreye sokma açısından çok önemli. Simmons bu özellikleriyle Brooklyn adına büyük bir açığı kapatıyor. Hücumda şut sokamıyor ama çok iyi delici. Kyrie Irving’in olmadığı bir senaryoda bile skoru üstlenecek ve rakip savunmanın konsantrasyonunun üstünde olacağı formda bir Kevin Durant’la oynayacak. Ayrıca Seth Curry ve Patty Mills gibi keskin şutörler var. Bu Simmons için bolca alan açılması ve potaya yüklenerek çift haneli skor bulma imkânı demek. Şut sokamaması da bu açıdan çok büyük problem oluşturmaz. Takasın diğer parçaları da takıma uygun isimler. Seth Curry, dripling üzeri sayı atabilen bir keskin şutör. Ayrıca savunma çabası ve ikincil hücum yönlendirebilmesiyle yararlı olur. Savunması eski seviyesinde olmasa da hücum ribaundu ile takıma katkı yapacak bir Andre Drummond hiç fena bir ekleme olmadı. Sixers’dan gelecek iki 1. tur draft hakkını eklediğimizde Brooklyn Nets açısından bu takasın oldukça kârlı olduğunu söyleyebilirim.

Takasın Nets açısından riskli tarafına gelirsek; her ne kadar Ben Simmons uygun bir ortama gelmiş olsa da kriz anlarında teslim olduğunu gördük. Şampiyonluk hedefindeki Nets’te belli bir baskıyı üstlenmesi gerek. İşlerin yolunda gitmediği bir dönemde gene ‘küstüm oynamıyorum’ demeyeceğinin garantisi yok. Böylesi bir durumda Brooklyn, yıllığı 37 milyondan 3 yıllık bomba kontratla başbaşa kalabilir. Neredeyse bir senedir takımla antrenman yapmayan Simmons’ın fiziksel olarak ne durumda olduğu da bir diğer soru işareti.

Gelelim takasın diğer tarafına; öncelikle bu takas Sixers elitlerini mutlu etti. Nets’ten kurtulup istediği takıma giden James Harden zaten pürneşe. GM Daryl Morey nihayet Harden’a kavuştuğu için mutlu, Joel Embiid uyumlu oynamadığı Simmons yerine hücumda sorumluluğu dolayısıyla rakip savunma baskısını ve skor yükünü paylaşacağı Harden’la oynayacağı için mutlu. Harden’ın çok iyi bir ikili oyun oyuncusu olması Joel Embiid’i heyecanlandıracak bir başka etken.

James Harden eski günlerinin uzağında. Fiziksel olarak düşüşte. Ayrıca yeni faul yorumu en büyük hücum silahı temas almaya yönelik oyununu yok etti. Şut yüzdesi de düştü. Ancak her şeye rağmen ligin en büyük hücum silahlarından biri. Özellikle play-offlarda bütün hücumu sırtlanmak zorunda kalan Joel Embiid’i topu yere vuran ve kendi skorunu yaratan elit bir skorerle oynayacak olmak çok rahatlatacak. Harden’ın savunmadaki eksiğini kapatacak Matisse Tyhbulle ve Danny Green gibi kısaların olması bir diğer avantaj. Sixers takım olarak da iyi savunma yapıyor. Dolayısıyla Harden enerjisini rahatlıkla hücuma saklayabilir. James Harden, Joel Embiid’le liderlik mücadelesine girmez ve 2. adam olmayı kabul ederse çok rahat eder. Çünkü artık bir şampiyonluk adayını tek başına sırtlayacak fiziksel kapasiteye sahip değil.

Nets bugün için bir MVP takviyesiyle istediğini aldı. Ayrıca Thybulle ve Mexey gençleri kaybetmeden bu takviyeyi yaptı. İki 1. tur draft hakkının ne derece bir kayıp olacağı biraz da Harden’ın performansına bağlı. Harden’ın Houston’un ardından Nets’de de takas olmak için isteksiz oynaması iş ahlakını sorgulatması açısından bir problem. Anladığım kadarıyla Harden’ın Daryl Morey’le geçmişten gelen uyumlu çalışması Sixers’ın bu konuyu görmezden gelmesine yol açmış. Harden teorik olarak takımla ve özellikle Embiid’le uyumlu oynar görünüyor. İkili arasında oyun olarak bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Ancak egolar arasında bir savaş yaşanabilir. Bunun olmamasını sağlamak da Morey’e düşüyor.

Harden-Simmons takası bugün için her iki tarafın da istediğini aldığı bir ‘kazan kazan’ takası oldu.

Takas döneminde dikkat çekici hamle yapan diğer takımlarının değerlendirmesine geçelim:

Los Angeles Clippers: İhtiyaca yönelik nokta atışı hamleler yaptılar. Kawhi Leonard ve Paul George’un olmadığı bir sezonda Norman Powell gibi skorunu üretebilen bir kısa takviyesi şahane oldu. Diğer takviye Robert Covington, düşüşte olsa da koç Tyron Lue’un çok sevdiği ve muhtemelen play-offlarda tercih edeceği beş kısalı kadronun pivotu olabilecek biri. Clippers’ın önemli açık kapatacak bu iki ismi sadece 2. tur hakkı ve Kawhi-George ikilisiyle uyum sorunu yaşaması muhtemel Eric Bledsoe’yu vererek alması bir yöneticilik başarısı.

New Orleans Pelicans: Hamleleri takımı play-ine sokmaya yönelikti. CJ McCollum için 1. tur hakkı verdiler ama Lakers ve Bucks’dan gelen ekstra hakları vardı. Bir yerde cepten yediler. CJ McCollum kendi şutunu yaratabilen ve P&R oynayabilen bir oyuncu. Ayrıca tecrübesiyle genç çekirdeğe mentörlük yapabilecek olumlu bir karakter. Zion döndüğünde ona hem alan açabilecek hem de ikili oynayabilecek olması bir diğer artı yönü. Larry Nance JR, Pelicans’ın uzun vadeli planlarında yer almayabilir ama bugün için boyalı alanda savunma ve dış şut katkısı verebilecek bir isim. Herb Jones 4 numarada iyi iş çıkardı ama gerek zayıf fiziği gerek çaylak olması nedeniyle Larry Nance’in varlığı onun yükünü hafifletir. Pelicans bu takviyelerle hücumda güç kazandı ama zaten kötü olan savunma Josh Hart’ın kaybıyla daha da yara aldı. Pelicans için kazandı veya kaybetti demek için erken. Günü kurtardılar diyebilirim.

Portland Trail Blazers: Yeniden yapılanmaya yönelik hamleler yaptılar. Powell takasını neredeyse almadan yaptılar ama MC Collum için draft hakkı ve Josh Hart gibi genç, maaşı makul ve Lillard’ı tamamlayabilecek bir oyuncu aldılar. Ayrıca yaz dönemi için maaş limitinde 25 milyon dolarlık boşluk oluşturdular. Damian Lillard’ı kalmaya ikna edecek bir takviye için kullanacaklarını düşünüyorum.

Dallas Mavericks: Bu sene fena oynamasa da sıkça sakatlanan ve savunmada defo olan Kristaps Porzingis’i göndererek Spencer Dinwiddie ve Davis Bertans’ı aldılar. İki isim de kötü sezon geçiriyor ama Doncic’le beraber katkı verebilirler. Dinwiddie topu domine ederek oynuyor. Ara ara Doncic’in maç içinde aktif dinlenmesi açısından bu özelliği işe yarayabilir. Topsuz da katkı verebilirse zaten savunmada iyi olduğu için Doncic’le verimli olabilir. En kötü sınırlı dakikada Doncic dinlendiğinde sorumluluk alır. Dinwiddie beklenen katkıyı yaparsa yazın serbest kalacak Jalen Brunson’ın olası kaybedilmesine karşı bir çözüm olur. Bertans, Porzingis’ten kurtulmak için Dallas’ın istediğinden şok razı olduğu bir takviye oldu. Çok iyi üçlük attığı için Doncic’e gelen kili sıkıştırmalar için bir rolü olur. Ancak topu yere vuramaması ve kötü savunmacı olması nedeniyle çok iyi attığı bir günde bile max 20 dakika sahada kalabilir.

Washington Wizards: Zaten kimya problemi yaşayan bir takımın Kristaps Porzingis’ten nasıl verim alacağını merak ediyorum. Wizards, Spencer Dinwiddie ve Davis Bertans gibi verim alamadıkları iki kontrattan kurtuldu ama bir başka zor kontrat aldı. Ayrıca Porzingis de takımdaki uyum sorununa çözüm olacak biri değil. Ben takasların yaz döneminde de devam edeceğini düşünüyorum.

Indiana Pacers: Sabonis’i çok iyi paket karşılığında takasladılar. Tyrese Haliburton gibi çok potansiyelli bir oyuncu aldılar. Çok iyi şutör, ikincil bir oyun kurucu gibi oynatabilecek bir isim. Savunması elit değil ama Carlishe’nin yönetiminde o konuda aşama yapacağını düşünüyorum. Buddy Hield ve LeVert takasından gelen draft hakkıyla Pacers yeniden yapılanmanın ilk hamlelerinde amacına ulaştı diyebilirim. Seneye hamle yapabilecekleri maaş boşluğu ve genç oyuncular var. Daha çok savunmaya yönelik takviyeler bekliyorum. 

Cleveland Cavaliers: Sadece bir draft hakkı ve sakat Rubio’yu kullanarak Caris LeVert’i aldılar. LeVert sağlıklı kalırsa Garland’ın skor yükünü paylaşır. Orta mesafeden skor yapar. Dış şutunu da geliştirdi. Takım savunmasına da katkı yapar. Ayrıca pasör özelliğiyle yararlı olur. Az, öz ve başarılı hamle.

Boston Celtics: Derrick White ve Daniel Theis’i 1. tur draft hakkı ve verim alamadığı Romeo Langford, sezon sonu muhtemel tutamayacağı Dennis Schröder ve iyi oynamasına rağmen istikrarına güvenemeyeceği Josh Richardson’u vererek almış olmaları olumlu. Derrick White çok yönlü oyunuyla takıma katkı yapar. Savunması da iyidir. Spurs’te ana skorer olamadı ama Celtics’te tatum be Brown’ın ardından 3. skorer olması beklenecek. Bu görevin altından kalkar. Koç Ime Udoka’nın Jaylen Brown’u 3 numaraya kaydırarak White 2 numarada Brown ve Tatum ikilisiyle kullanacağını düşünüyorum. Theiss, Celtics’te daha önce oynamış ve rotasyonda iş yapacak bir uzun. Robert Williams’ın arkasında zaman zaman da 4 numarada iş yapar. Ayrıca White’ın yıllığı 17 milyon dolardan 3 yıllık, Theis’in 9 milyon dolardan 3 yıllık kontratları olası bir uyumsuzluk veya takas durumunda masaya konulabilecek makul kontratlar. Taze GM Brad Stevens risksiz iki takviye yapmayı başardı.

Toronto Raptors: Thaddeus Young’u alarak boyalı alana sisteme uyacak bir uzun takviyesi yaptılar. Young, Barnes, Siakam ve Anunoby gibi uzun kollu ve iyi savunma yapan kanat oyuncularıyla kısa beşin pivotu olarak oynayabilir. Takasın tek eleştireceğim yanı 1. tur draft hakkı. Young 86’lı ve sezon sonu serbest kalacak. Kısa vadeli bir çözüm için draft hakkı fazla oldu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın