GÖKHAN TÜRE yazdı: Nihayet Fenerbahçe
03.12.2021 - 09:21

Fenerbahçe BEKO, kaliteli oyuncu grubundan bu sezon ilk kez “topyekün” verim aldığı maçta Monaco’yu yenerek galibiyete olan hasretini sonlandırdı.

Yine o kaybedilen her maçta baş ağrıtan, saç baş yolduran “basit hatalar” yok muydu? Fazlasıyla vardı. Çoğu basit 16 top kaybı, bu kez yüksek şut yüzdesinin ve en önemlisi de “takımca savaşmanın” gölgesinde kaldı. Kırılma anlarında nihayet bu kez “kırılan” taraf olmadı Sarı-Lacivertliler…

Jan Vesely’yi bir kenara koyalım. O yine, kazanılan, kaybedilen tüm maçlarda olduğu gibi Fenerbahçe’nin en verimli ismiydi dün… İki pota arasında mekik dokudu. Yeri geldi, takım arkadaşlarına pozisyon hazırladı, servis yaptı. Yeri geldi hücum tıkandığı anlarda kilidi açacak hamlelerle “sorun giderici” olmayı sürdürdü. Hem de bunları, gripten üç gündür yattığı yatağından kalkarak yaptı!.. Pierria Henry, geldiği günden bu yana en verimli gecesini yaşadı. 4/5 isabetle 13 sayının altına imza atarken, 6 ribaund, 6 asist ve en önemlisi de 5 top çalma ile oyunun iki yönünde de müthiş katkı verdi. De Colo, akıl almaz top kayıplarıyla zaman zaman takımının ritm kaybetmesine neden olsa da hücum performansıyla bu olumsuzluğu telafi etti. Çizgi gerisinden 4/6 isabeti umarım Guduric’in de “fabrika ayarlarına” dönüşünü müjdeliyordur. Polonara ve Booker’ın da özellikle Vesely’nin kenarda olduğu anlarda geçmiş maçlardaki “uyumsuzluğu” giderdiğini görmek sevindiriciydi.

28 asist yaptı Sarı-Lacivertliler… Bu da topu iyi paylaştıklarının ve hücumda doğru tercihler yaptıklarının en önemli göstergesiydi. 13/22 (% 59,1) 3 sayı yüzdesinde Fenerbahçeli oyuncuların becerisi kadar Monaco savunmasının zaafları da etkili oldu.

Dört maç sonra gelen bu galibiyetin “milat” olabilmesi için, var olmaya devam eden sorunların minimize edilmesi şart… Bunların başında da takıma ritm kaybettiren “basit top kayıpları” geliyor. Dün, yine bu yüzden maçı birkaç kez kırılma noktasına getiren Sarı-Lacivertliler, vurup gidemediler. Kırılganlık ve maç sonunu oynama becerisi konusundaki sorunların giderildiği sonucuna bir maçta varmak gerçekçi olmaz. Buna karar vermek için daha sert ve kapasiteli takımlarla oynanacak olan maçları beklemeli… Ancak artık kırılganlığın aşılması gereken bir sorun olduğunu oyuncuların da fark edip reaksiyon vermesi memnuniyet vericiydi.
Fenerbahçe BEKO’nun oyunu çekip çevirecek, gerektiğinde el yakan topları sayıya dönüştürecek bir oyun kurucu ihtiyacı olduğu gerçeği hala tazeliğini koruyor. 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz