GÖKHAN TÜRE yazdı: İhanet!
29.04.2021 - 09:00

Euroleague, bundan 20 yıl önce FIBA’dan bağımsız bir organizasyon olarak hayata geçip Avrupa’nın elit kulüplerini çatısı altında toplarken, bu yolu tercih etmesinin en önemli gerekçelerinden biri, artık kabak tadı veren hakem skandallarıydı.

Euroleague yönetimi, verdiği mesajlarda da hep “adalet” konusunu işliyor ve hakemlerin kulüplerle arasına mesafe koyarak önemli bir hamle yapıyordu. FIBA organizasyonlarında abartılı “hakem ağırlama (!)” yöntemlerinin (özellikle pahalı hediyeler) hem hakemlik müessesesine olan güveni azalttığını hem de doğal olarak spekülasyonlara yol açtığını gerekçe gösteriyorlardı. Haklıydılar da… İşin cılkı çıkmıştı. “Hakem bütçesi geniş (!)” olan kulüpler sahada bariz biçimde kayırılıyorlardı.

İlk etapta gerçekten de hakemlerin hem aldıkları ücretlerin arttırılması hem de kulüplerden izole edilmeleriyle “profesyonel” yapıya kavuşturulması yerinde bir hamleydi.

NEREDE KALDI FARKINIZ?

Ancak, aradan geçen 20 yıl sonunda, her geçen yıl daha da vahim bir hal alan “hakem katliamları”, Euroleague organizasyonu bünyesindeki oluşumun da çivisinin çıktığının göstergesi… Kuruluş amacına ihanet ediyorlar!..

En net ve vahim örneğine, hatta Euroleague tarihinin en büyük “hakem katliamına” dün gece Ülker Arena’da şahitlik ettik!..

Şunu peşinen söyleyelim… Hakem müdahalesi olmasa da CSKA dünkü maçı kazanabilirdi. Clyburn ve Lundberg’in kariyer maçlarını oynadığı gecede bu mümkündü. Ancak zaten sıkıntı, Fenerbahçe BEKO’ya “mücadele etme” şansının tanınmamış olmasıydı. Robert Lottermoser, Sasa Pukl ve Tomasz Trawicki hakem üçlüsünün, her ne kadar niyetleri belli olsa da eminim dünkü maçı oturup tekrar izlerken kendilerinin bile mideleri bulanacaktır!..

BİR MOSKOVA’YA BAKIN, BİR DE DÜNE!

Moskova’da geçen hafta oynanan ilk iki maçın sertlik düzeyini bir hatırlayın… Zaten hem sakatlık hem de COVID-19 vakalarıyla darbe yemiş Fenerbahçe BEKO’nun “üretebilen” yegane iki ismi De Colo ve Guduric, Moskova’da bir gün arayla 2’şer dayak yediler resmen!.. Guduric’in Rusya’dan sakatlanmadan dönmesi mucize gibiydi. De Colo da 27 sayı bulduğu ilk maçın ardından ikinci karşılaşmanın henüz başında Kurbanov’un tekme tokat savunmasıyla (hem de faul bile çalınmadan!) ağzı burnu kan içinde kenara gelişi sonrası her süre aldığında darbelere maruz kalmaya devam etmişti. CSKA’nın bu seviyede kollandığına yakın geçmişte çokça şahit olmuştuk; bu açıdan olağan karşıladık!..

İstanbul’daki rövanşta da Fenerbahçe BEKO’nun “ev sahibi” olarak, Moskova’daki kadar “vahşice” olmasa da sertliğin dozajını yukarıda tutmasını bekliyorduk. Vesely de Ahmet’le birlikte fedakarlık yaparak sahadaydı. 12-0’lık başlangıç, Fenerbahçe’nin kararlılığının da göstergesiydi. Ancak Sarı-Lacivertliler’in verdiği reaksiyon, ikinci çeyrekten itibaren çalınan ve çalınmayan “akıl almaz” düdüklerle yerini kaosa bıraktı.  De Colo’yu 2. maçta kan revan içinde bırakan Kurbanov, sahalara geri dönen Vesely’nin de “icabına bakmaya” çalıştı önce!.. İstanbul’da da kaldığı yerden devam ediyordu. Pozisyon çok net olduğu için ıkına sıkına sportmenlik dışı faul çaldılar.

MVP ÖDÜLÜNÜ HAK ETTİLER!

Biz tribünden “acaba bu özgüveni ve ayrıcalığı nereden buluyor?” derken, ikinci çeyrekte Fenerbahçe’nin üç uzunu, Vesely, Barthel ve Ahmet “bir çırpıda” iki faulü yükseldiler. Kısacası ev sahibi olmak da Sarı-Lacivertliler’in kaderini değiştirmedi. Sertliği uygulayan CSKA, faul problemine giren Fenerbahçeli oyuncular oldu. Hele Vesely’ye ikinci yarının başında üst üste çalınan iki hücum faul, saç baş yoldurtacak cinstendi!.. İlkinde rakibine en ufak teması olmayan Vesely, ardından Shengelia’nın hareketli perdelemesinde faule maruz kaldı. Ama o da ne?.. Vesely’le 4. faul çıktı!.. Çek pivot da haklı olarak isyan etti, pozisyonu anlatmaya çabaladı, ama olmadı. Bir de itirazdan teknik faul aldı!.. 5 faulle kenara geldi. Kısacası, Fenerbahçe’ye serinin 3. maçında hayat veren, takımını ayağa kaldıran Vesely, birbirinden ucuz faullerle kendini benchte buldu!.. Fenerbahçe’ye daha ağır bir darbe nasıl vurulabilirdi?.. Bu da yetmedi!.. Lottermoser’in kaldığı yerden bu sefer Pukl devam etti. Oyuna bakacağına kenardaki Vesely’yi takip etmeyi sürdüren Pukl, Çek pivotu sahadan attı. Bu arada CSKA da Fenerbahçe şoku atlatamadan, günümüzün moda tabiriyle “Atı Aldı, Üsküdar’ı geçti!..” Durun; bitmedi. Cilayı ve finali de adı sanı duyulmamış Polonyalı Trawicki yaptı. O da ağabeylerinden geri kalmadı. Kokoskov’un yerine 2 maçtır baş antrenör olarak görev yapan yardımcısı Erdem Can’a, çizgi ihlali gerekçesiyle bastı teknik faulü!.. Sonrası mı; tam bir tiyatro!..

KEPAZELİĞİN HESABI SORULMALI

Fenerbahçe BEKO’nun mental olarak dağılıp oyundan düşmesi, CSKA’nın da bundan fayda ile arayı açıp, maçı geri dönüşü olmayan yola sokması… Maç 23. dakikada bitti, gitti!..

Şimdi Euroleague yönetimine soruyorum!.. Play-Off gibi bütün sezonun emeğinin meyvesini alacağınız bir evrede, son dönemde hem sakatlık hem de COVID-19 vakaları nedeniyle son düzlüğe girilirken ağır darbeler yemiş, baş antrenörünün bile sahada olamadığı bir takımın hakemler tarafından böylesine ağır kararlarla “linç edilmesine” ne diyeceksiniz? Yine özür mü dileyeceksiniz?..

Euroleague’in kuruluş amacıyla çelişen bu çirkin görüntü, bardağı taşıran son damlaydı. Fenerbahçe yönetiminin de bu kepazeliğe sessiz kalmaması, başta Maurizio Gherardini ve Sertaç Komşuoğlu olmak üzere Euroleague’i ayağa kaldırmaları gerekiyor…

Kulüplere gelir yaratma konusunda uzun yıllardır zerre kadar yol kat edemeyen, “yegane” sponsorları Türk firmaları olan Euroleague’in, bir Türk takımı “doğranırken” kılını kıpırdatmaması olacak iş değil!..

Uzun yıllardır basketbol yazıyorum. Hakem eleştirmeme konusundaki hassasiyetimi de herkes bilir. Ama dünkü rezaletin ardından maçın yazılacak bir yanı kalmamıştı, inanın… Ben Play-Off gibi Euroleague’in en keyif alınacak sürecinde hakem yazmaktan açıkçası utandım!.. Bakalım, Euroleague yönetimi, kuruluş amacına İHANET olan bu görüntüden utanacak mı?.. Ya da bazı hakemlerinin hangi konuda “profesyonel” olduklarını mı araştıracak?.. Hep beraber göreceğiz…

Yorumlar


Murat Fenerbahcenin en buyuk problemi Euroleague'in yillardir en buyuk sponsoru THY yonetimidir. Bunun baska bir izahi olamaz. Ana sponsorun marka degerimize zarar veriyorsunuz diyerek sadece Fenerbahce veya Turk kluplerini degil hakki yenen her kulubu savunmasi gerekirken, Fenerbahce'ye yillardir yapilan haksizliklarin bir klasik haline gelmesine sessiz kalmasi bunun en buyuk ispati degil de nedir?
25-05-2021 12:23
sporsever Bu memleket en vahşi saldırı altındayken katillerimize yol gösteren içimizdeki kılavuzları merak edenler güncel örnek olarak "Doğan" rumuzlu yorumu okuyabilir, midesi kaldırıyorsa.
30-04-2021 19:43
Beyaz gölge Rezaletten öte bence dün akşam olanlar organize bir iş ! 14 senedir CSKA play off parça elenmemis ! Neden dönmediği dün akşam bir kez daha anlaşıldı ! Peki nedir CSKA yi böyle kollamanin nedeni ! Bence VTB liginin hakemleri ! Birde yıllardır Türk takımı final four da yoktu.son altı yıldır FB , bir önceki yılda Efes son dört takım arasına girdi.belliki bu istatistik birilerini çok rahatsız ediyor ! Bu senede iki Türk takımı final four adayiydi, bu yıllardır buraları parsellemis olan takımları çok rahatsız etti ve birini eklediler ! Bakalım filmin sonu nasıl olacak !?
29-04-2021 12:47
Uğur Albayrak Elinize dilinize sağlık. Mükemmel bir yazı. Umarım Mösyö Gerardini artık neden burada olduğunu hatırlar ve ne gerekiyorsa yapar.
29-04-2021 12:07
Doğan Lümpen fanatik seyirci düzeyinde analiz olmuş. Takımların yerini değiştir. O zaman Fener enfes savunma yaptı dersin. Rakip hücum faulü gösterince hırsız, bizim oyuncular gösterince adı basketbol aklı ve zeka oluyor. Hangi maçı izledin kardeşim? Gelmiş buraya analiz kasıyorsun. Clyburn nasıl sahayı zevkine göre kullandı, Hillard nasıl 3. maçta devreye girdi, FB niye seride kısa savunması yapamadı? Kenarda ne gibi hatalar yaptı koçlar? Bunları değerlendir kardeşim. FB 5 yıl üst üste marstan gelen hakemlerle değil, bunlarla final four oynadı, yeter ayıp artık...
29-04-2021 11:00
Umut Gokhan Bey yazdiklariniza 100% katiliyorum. Yine de bir ekleme yapmak isterim. Hakemlerin kluplerden izole edildigi dogru degildir. Dunku macin hakemlerinden Trawicki bu yil VTB'de mac yonetti. Pukl bildigim kadariyla bu yil yok ama gecen yil da dahil uzun yillar VTB'de duduk caldi. ilk maca verilen hakemlerden Latisevs bu yil VTB'de mac yonetti. Unutulmaz finale donersek, Javor o yil VTB hakemiydi. Lamonica ve Eurolegue "hakem direktoru" Richard Stokes her sene VTB seminerleriyle bir guzel agirlanirlar. CSKA esittir VTB bunu da kimse yadsiyamaz herhalde. Sonuc da ortada. Yoneticilerimiz bu hakemlerin VTB bagini bilmiyorlar mi? Kesin biliyorlardir. Bu atamalarin onune gecilemiyor demek ki. 1996 finalinin son iki dakikasini hatirlayacak kadar yasim var, Lamonica'nin Efesi yillarda itinayla dogramasini da hatirlarim. Euroleague'in su anda geldigi nokta kirlilik acisindan fersah fersah ileridedir kanimca.
29-04-2021 10:11
Aksoy Bu kepazeliğin hesabını yıllardır hiç bir kulübümüz soramadı ve soramayacakta,bugün Fb'ye yapılanlar belki bu akşam belki de F4'te kalırsak finalde Efese de yapılacaktır.Bundan önce aldıkları şampiyonluklar yanlarına kar olarak kalacaktır.
29-04-2021 10:02

Yorum Yazın


Tweetlerimiz