GÖKHAN TÜRE yazdı: Fenerbahçe Beko derede boğulmadı
21.01.2022 - 09:23

Fenerbahçe BEKO, Olympiakos’u yenerek “okyanusu geçtiği” haftanın ardından Zalgiris Kaunas karşısında “derede boğulmanın” eşiğinden döndü.
Sakatlıklar ve hastalıklar öncesinde bu sezon “Fenerbahçe BEKO için kolay maç yok” gibi görünüyordu… Şu aşamada durum değişti; “bütün maçlar çok zor”…
Zalgiris Kaunas da İstanbul’a eksik gelmişti. Ama hiç değilse, oyuna yön verecek iki guardı (Lekavicius ve Kalnietis) mevcuttu. Sarı-Lacivertliler’de De Colo’dan sonra İsmet’in de sakatlanması, bu bölgede sıkıntıyı zirveye çıkarırken, Henry’nin büyük bir özveriyle, sakatlığına rağmen sahaya çıkması da bu kez bu açığı kapamaya yetmedi. Sonuçta Henry de etten, kemikten… Olympiakos maçının yıldızı tecrübeli oyuncu bu kez istese de yapamadı, vücudu O’na izin vermedi… Durum ve hal böyle olunca da bütün yük Guduric ve Şehmuz’un üzerine bindi. Guduric hem oyuna yön verip hem de skor üretmeye odaklandı. Şehmuz da ondan boşalan “skorer guard” koltuğuna oturunca, Biberovic, bu kötü günde ritmini bulamayan Pierre’in yerini doldurup, Ahmet, Booker’a destek atıp Polonara neredeyse hiç çıkmadan oyunda kalınca taşlar yerine oturdu.
Oyuna tutuk başlayınca, hele de onca kilit eksik olunca negatif enerji de virüs gibi yayılıyor takımın içine… Herkesin “şut kaçırma yarışına” giriştiği ilk periyotta topu topu 7 sayı bulabildi Kanarya… 24 dakika geride kaldığında ise topu topu 26 sayısı vardı Sarı-Lacivertliler’in… Zalgiris’in farkı 17 sayıya çıkardığı o dakikada gelen mola, COVID-19’a yakalanan coach Djordjevic’in yardımcısı Goran Bjedov’un yine gününde olmayan Melih’i kenara alıp Şehmuz’u sahaya sürmesi, beraberinde “tavan” yapan savunma sertliğini getirdi. Ve çeyreğin kalan 6 dakikasında rakibini 4 sayıda tutmayı başarıp, son periyoda girilirken farkı 7 sayıya eritti Fenerbahçe…
Son periyotta Fenerbahçe’nin baskısı arttıkça, Zalgiris’in de hata adedi çoğalmaya başladı. Sadece top kayıpları değil, hücumda yanlış seçimler de birbirini takip edince Fenerbahçe momentumu ele geçirdi. Şehmuz, Polonara ve dün takımın liderliğine soyunan Guduric’in çizgi gerisinden bulduğu isabetler, 17 sayıdan geri dönüşün zeminini de hazırladı. Guduric, geçen sezon da geldiği andan itibaren fark yaratmıştı. Sezona durgun girse de bu takım için ne kadar hayati önem taşıdığını, gerektiğinde saha içinde takım arkadaşlarına liderlik yapabileceğini, oyunun iki yönünde de koyduğu enerji ve katkıyla kanıtladı.
Coach Djordjevic’in olmadığı, Henry’nin topallayarak oynadığı, De Colo, Vesely, Barthel, İsmet ve Shayok’un sakat olduğu Fenerbahçe BEKO, kalan maçlara bakıldığında, kaybetse sezonun kalanına olumsuz açıdan “doğrudan” etki edecek bir kritik eşiği daha aşmış oldu. De Colo ve Vesely’siz evreyi ne kadar az hasarla atlatırlarsa da o kadar iyi olacak… Bardağın dolu tarafından bakacak olursak da Fenerbahçe’nin yoklukta gelişen en önemli yönü “savaşma kabiliyeti”… Sakatlar döndüğünde, bu dönemden miras kalan en önemli artısı da bu olacak.

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın