Gazozuna da oynasan... / HAKAN YAVUZ
13.11.2020 - 09:00

Bu sezon Fenerbahçe Beko'yu izlediğim EL maçlarında takımın en büyük sıkıntılarından biri bu maçın başında yine ortaya çıktı. O da rakibin yaptığı legal sertliğe misli ile cevap verememeleri.

Bırakın misliyi aynı oranda bile cevap veremiyorlar. Bütün takım oynadı. Galiba yapılan toplam faul 16. Böyle çok rotasyonla oynayan takımların maç başına yaptıkları faul adedi daha yüksek olmalı.

Böyle oluncu da daha maçın başında rakip bütün kontrolü ele alıp oyunu istediği gibi oynuyor. Kokoskov maça başladığı beşten sonra rotasyona başladığında bazı eşleşmelerde Fenerbahçe Beko'nun hem savunma da hem hucum da zayıf kaldığı görüldü. Rakibin kadro derinliğide açıkça ortaya çıktı. Temsilcimiz bilhassa savunma da off picklerden çok rahat şut pozisyonları verdi. Barça gerek pick and roll'lerde gerekse topun orta sahayı geçtigi anlarda sürpriz double team ler yaptı. Bilhassa Brown'ın oynadığı pick and roll'lerde uzuna pasının zayıf olduğunu bildiklerinden forvetlerden yardıma çok gelmediler. Boşları da sokamadık.Fenerbahçe Beko'nun en iyi yaptığı hücum genelde tepe pick and roll lerden sonra kısa devrilen Vesely'ye pası vererek oradan yaptıkları boş adamı bulma arayışları idi.

Jasikevicius'un maça verdigi önem 2. çeyreğin hemen başında fark, yedikleri ilk üçlükten sonra 11'e düştüğünde aldığı moladan belli idi. Jarell Eddie'nin savunması nın kötülüğünden bahsedecektim ki bir baktım kimsenin savunma ile alakası yok. Birde Melih bu takımın şutörü ise farklı geride olup soğuk bir şekilde oyuna girdiğinde attığı şutların yüzdesi düşüyor. Bence böyle bir takımda Melih in ilk beş başlayıp sıcak bir şekilde o şutları kullanması daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Fenerbahçe Beko 2. yarıya match up zone yaparak başladı ve başarılı da oldu. Barça 0/4 ile hücum etti zona. Ancak hücum da sokamayan Fenerbahçe Beko nedense savunmayı değiştirdi. Barça ilk yarıdaki tepe pick and roll savunması tuttuğu için bazılarında double teame ilave arkadaki üç kişi zone gibi dizildiler ve ilk yarı boş atış verdikleri pozisyonları vermediler.

Barça EL'in favorilerinden tamam da bir maçı gazozuna da oynasan bu kadar kolay bırakmamalısın. Daha önce de yazdım. Bence böyle bir kadro ile daha az rotasyonla oynanmalı diye düşünüyorum.

Burada en az eleştirilecek kişi Kokoskov. Çünkü NBA gibi bir organizasyondan gelen bir coachun kuracağı bir takım değil bu takım. Bir de geldiğinde geçmiş sezondan kalan üç tanesi yüksek kontratilı 6/7 oyuncunun bulunması onun transferde rahat hamle yapmasını muhakkak ki engellemiştir.

Anlaşılan bu sezon Fenerbahçe'de futbol in basketbol out.

HAKAN YAVUZ

Yorumlar


gürkan Yazınızada kendiniz sorup,kendiniz cevap vermişiniz ! Buda bana ilginç geldi !
13-11-2020 12:18
hasan duran Bir maç için fener basketbolu out diyemezsiniz. Bu takım f8 hatta f4 oynayabilir. Takım yeni ve tecrubesiz kişilerden kuruldu. Ancak potansiyel oldukça fazla. Barca gibi maçlar kafada bitmiş fenerli oyuncuların. bu çok önemli. Bitmemeli. Mucadele edip yenileceksen yenil kaldı ki kimse yenilgisiz değil hele ki bu covid pandemisinde. Yani kupayı bile alabilirsin yeterki kimseden korkma çekinme. Malesef Barthel ve Ulanovas haric Eddie ve Pierre hatta Brown EL oyuncusu değil EuroCup seviyesindedir. Bir koç olarak bunu bilirim söylerim. Hocama da saygılar.
13-11-2020 09:58

Yorum Yazın


Tweetlerimiz