FIBA, Kıtasal Kupa Elemeleri’ni tamamladı
03.12.2020 - 11:20

FIBA, kasım ayında dört farklı kıtada gerçekleştirdiği FIBA Kıtasal Kupa Elemeleri’ni, uluslararası basketbol topluluğunun dünya çapındaki koronavirüs salgınının ortasında gösterdiği olağanüstü çaba ile başarıyla tamamladı.

Tüm katılımcıların sağlık ve güvenliğinin ön planda tutulduğu turnuvalarda, dünyanın dört bir yanından 72 takım ve 870 oyuncunun yer aldığı 78 eleme maçı oynandı. Müsabakalar, FIBA İcra Komitesi’nin eylül ayında aldığı karara göre; Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa'daki 15 farklı şehirde güvenli fanuslarda gerçekleşti. FIBA 2022 Basketbol Avrupa Şampiyonası (EuroBasket) Elemeleri’nde D Grubu’na Türkiye, İstanbul’da ev sahipliği yaparak; Hollanda, Hırvatistan ve İsveç’i ağırladı.

FIBA Tıp Komisyonu tarafından Dünya Sağlık Örgütü ile görüştükten sonra geliştirilen kapsamlı ihtiyati tedbirlerin başarılı ve tutarlı bir şekilde uygulanması sayesinde, bütün merkezlerde oynanan maçlardan sadece 4 tanesi FIBA Milli Takım ve Kulüp Müsabakaları için Koronavirüs Protokolü doğrultusunda ertelendi. Böylelikle FIBA; Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa'daki bölge ofisleri ile birlikte böylesine büyük ölçekteki organizasyonlarını güvenli bir şekilde organize edebildiğini kanıtladı.

Elemelerden önce hazırlık sürecinde; koronavirüs salgını protokollerinin anlaşılmasını sağlamak ve farkındalığı artırmak adına, ev sahipleri, katılan ulusal federasyonlar ve yerel yetkililer ile birlikte toplam 400'den fazla katılımcıyla 18 çevrimiçi seminer düzenlendi.

Turnuvaların düzenlendiği merkezlerde güvenli bir ortam sağlamak için, tüm sporcular ve takım üyeleri, merkezlere gitmeden önce iki negatif koronavirüs testi sundular. Bu testlerin biri seyahatten en geç 72 saat önce ve diğeri ise 5 gün önce yapıldı. Katılımcılar merkezlere vardıklarında tekrar test edildi. Seyahatlerden önce 5 binden fazla PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi yapıldı ve tesislerde ise 4 binin üzerinde PCR testi düzenlendi.

FIBA, daha önce, FIBA 3x3 Basketbol Dünya Turu 2020, Basketbol Şampiyonlar Ligi Elemeleri ve Sekizli Finali’nin yanı sıra FIBA 2021 Kadınlar EuroBasket Elemeleri’nde de maçları güvenli merkezlerde düzenleyerek, başarılı bir şekilde organize etmişti.  

Kasım penceresi, 166 bölgede 53 yayıncı kuruluş tarafından ve dünya çapında da livebasketball.tv'de yayımlandı.

FIBA Kıtasal Kupa Elemeleri'nin Şubat 2021'de oynanacak üçüncü ve son penceresi de tüm katılımcıların sağlık ve güvenliğini sağlamak için yine fanus formatında düzenlenecek.

 

 

 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın