Fenerbahçe Krizde Mi? / TOGAN KARATAŞ
01.04.2017 - 22:22

Hemen yanıtlayalım: Değil. Ama Fenerbahçe’nin EuroLeague’de 29. hafta sonunda 17 galibiyet ile yedinci sırada olmasını muhtemelen hiç kimse beklemiyordu. Peki sezonun şu aşamasına kadar beklentilerin kısmen altında kalan Obradovic’in Fenerbahçesinin bu kritik dönemde, üç maç üst üste kaybederek play-off’lara büyük ihtimalle ev sahibi avantajı olmadan girecek olmasının nedeni ne? Kaldı ki Obradovic’in takımları genelde doğru zamanda pik yapmasıyla bilinen takımlar olmuşken Fenerbahçe play-off’lara sıkıntılarla girecek gibi duruyor.

Şüphesiz temel neden olarak sakatlıklar söylenebilir. Nitekim Fenerbahçe bu sezonun genelinde olduğu gibi Madrid maçında da oyunu kuran oyuncularının sakatlıklarıyla boğuşmak zorunda kaldı. Bu nedenle Obradovic, bençinden sadece üç kişiye süre verdi ve toplamda yedi sayılık bir katkı alabildi. Madrid ise bençten 24 sayılık katkı aldı. 61-56 biten maçta fark yaratan nokta da buydu. Maç Obradovic’in kontrolünde geçerken Madrid bençi son sözü söyledi. Fakat burada göz ardı edilen bir nokta var: Obradovic’in sezon başından beri hem BSL’de hem de EuroLeague’de dar bir rotasyonla oynuyor. Bu nedenle sakatlıklarda biraz da Obradovic’in payı var. Çünkü bu sezonun 30 maç olacağı önceden belliydi ve koçların buna göre bir makro planlama yapması gerekliydi.

Zeljko Obradovic - Fenerbahce Istanbul - EB16

Fenerbahçe’nin ligdeki direkt rakipleri Madrid ve CSKA dönem dönem 12 oyuncuya da süre verirken Fenerbahçe sakatlık sorunu yokken bile dar rotasyonla mücadele etti ve aslında Obradovic’in olağanüstü mikro hamleleriyle genel performansına göre kazanacağı maç sayısını aştı da. (Averajlara göre hesaplanan pisagoryen galibiyet beklentisi Fenerbahçe için 16). Merak edenler EuroLeague’de sakatlık sorunu yokken bile Fenerbahçe’nin dar rotasyonla oynadığı sezon başı maçlarının istatistiklerine bakabilir. Bu çerçevede Fenerbahçe’nin EuroLeague’de oynadığı maçlarda ilk beşlerin ve bençlerin durumuna bir bakarak bu durumu netleştirelim: (Uzatmalar dahil – Kaynak: realgm.com)

Ortalama:

Maç sayısı

Dakika

Sayı

Şut yüzdesi

Ribaund

Asist

Top çalma

Blok

Top Kaybı

Fenerbahçe ilk 5

29

25.2

48.8

%48.7

18.5

10.2

4.4

4.4

7.3

Fenerbahçe benç

29

15.0

27.7

%43.9

10.1

7

2.1

2.1

4.4

Rakip ilk 5

29

23.9

44.6

%46,3

18

10.9

3.9

3.9

7.6

Rakip benç

29

16.3

30.6

%46,3

12

6.1

2.8

2.8

4.8

 

 

Tabloya baktığımızda 29 hafta sonunda Fenerbahçe bençinin rakip bençe neredeyse bütün istatistiklerde genel olarak yenildiğini söyleyebiliriz. Üstelik EuroLeague’de bençi Fenerbahçe’nin bençinden çok daha kötü bençe sahip takımlar varken. Bu açıdan Fenerbahçe genelde ilk beşiyle fark yaratırken bençler işin içine girince maç içinde momentumu kaybediyor. Fenerbahçe her ne kadar düşük tempoda kontrol oyunu oynuyor olsa da günümüzde oyunun genel eğilimi hızlı oynamak üzerine kurulu. Bu nedenle her ne kadar Obradovic rakip takımın oyununu çözüp tempoyu kontrol etse de Baskonia veya Efes gibi oyunu sürekli forse eden takımlara karşı tempoyu her zaman kontrol etmek mümkün değil. Ayrıca bu durum tam kadro oynayan CSKA ve Madrid gibi takımlara karşı daha büyük sorun olabilir. Bu sorunun boyutunu Fenerbahçe bençi ortalama 15 dakika süre alırken; CSKA bençinin 20, Madrid bençinin 19.7 ve Olympiacos bençininse 17 dakika süre almasından da anlayabiliriz. Her ne kadar karar maçlarında benç rolleri daralacak olsa bu birkaç dakikalık fark bu tip yakın maçlarda belirleyici olabilir.

Bobby Dixon - Fenerbahce Istanbul - EB16

Bu perspektiften sakatlıkların şanssızlıklar kadar biraz da bu dar rotasyonun sonucu olduğunu ve EuroLeague tarihinin tartışmasız en iyi koçu olan Obradovic’in bu uzun sezonun planlamasında sorunlar yaşadığını söyleyebiliriz. Bu yeni sistemde topu yönlendiren Sloukas, Datome ve Bogdanovic gibi oyuncularından zaman zaman yoksun kalan Fenerbahçe hedeflenen 23-25 galibiyetin uzağında kalmış durumda ve takımın yaşadığı dalgalanmanın standartlara göre daha derin olmasının temelinde bu rotasyon gerçekliği var.

Rotasyon sorunu dışında dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var. Takımlar aynı koçla çalışırken genelde ikinci veya üçüncü sezonunda tepe performansına ulaşır ve tepe noktası sonrası bir düşüş yaşanabilir. Ufuk Sarıca’nın Karşıyakası, David Blatt’in  Maccabisi ilk akla gelen örnekler. Fenerbahçe’nin de geçen sene oyununda zirveye çıktıktan sonra bu sezon dalgalanma yaşaması anormal değil. Bu durumu üç sene kuralı diye daraltmaya da gerek yok: Obradovic’in PAO’su da 2007’de şampiyon olduktan sonra 2008’de top-16’da elenmişti. Fenerbahçe’nin bu dalgalanmasına bu açıdan da bakılabilir.

Bütün bunlar Fenerbahçe’nin şampiyonluk için favori olmadığı anlamına gelmiyor. Nitekim Fenerbahçe ligin ilk üç sırasındaki takımla yaptığı altı maçın dördünü kazanmayı başararak sezon içinde gerekli mesajları da verdi. Özellikle play-off’lardaki eşleşmelerde rakip takımı çok iyi çözümleyen ve takımını çok iyi hazırlayan Obradovic ile Fenerbahçe halen ligin favorisi ve takımlarımız arasında play-off’ta favori olan tek takımımız. Basketbol tarihinde 1995 Houston Rockets, 2014 Maccabi Tel Aviv gibi birçok şampiyonluk öyküsü varken ve Fenerbahçe henüz hiçbir şey kaybetmemişken önümüzdeki duruma karanlık diyemeyiz. Dahası EuroLeague’in final-four formatı tek maç üzerinden olacağından bu hedef maçların uzmanı olan Obradovic’le Fenerbahçe hala bu ligin en güçlü üç şampiyonluk adayından biridir diyebiliriz.

TOGAN KARATAŞ

Yorumlar


Cybatx Simdi geriye bakip bu yorumlari okumak ne kadar da eglenceli. Ne kadar cok akli olmadan fikri olan var su guzel cografyamizda. Bi de tutturabilseler, icim gam yemeyecek. Yazik, gercekten cok yazik...
13-06-2017 01:26
ömer altuner Obra nin yanlişları var bu sene ama buna rağmen savunmayı iyi yaptırıyor. Real maçı son hücumlarda saçmalamasaydılar kazanılabilirdi.Üç sayı gerideyken kaybedilecek birşey varmış gibi üçlük denemezler, topu kaybedene kadar paslaşırlar.Bazen diyorum ki acaba bilerek rakip mi seçiliyor ?Bu durumun tek avantajı playoff ta 2 türk takımı birbirine düşemiyor ve 3 playoff eşleşmesinde 3 türk takımı olunca belki biri son 4 e kalır. Fener takımına gelince.Nunally gibi oyuncu nerden bulunur,vesely neden serbest atış çalışmaz,takıma neden bir klas point guard daha alınmadı.Mike james in de boyu kısa ama adam uçuyor.Dixon smaç yapabilrmi sizce?Ancak çember altında dans edip topu kaybeder.Kaç defa dixonun potaya giderek sayı attığıni gördünüz.bu pg ile nasıl bir takım euroleague şampiyonu olabilid?
04-04-2017 01:49
erdoz79 Büyük bir aksilik olmazsa son 8e 3 takımımız kalacak.ve bu 3 takımımız ilk 4teki hertakımı içeride ve dışarıda yenebilecek kapasiteye sahip takımlar.FB nin bir krizde olduğunu düşünmüyorum.Saha avantajı tabi ki önemli ama şu aşamadan sonra Obradovic faktörü devreye girecek ve sakatların da takıma dönmesiyle FB işi bitirecektir diye düşünüyorum.Ayrıca daçka ve efesin de ne kadar potansiyelli takımlar olduğunu ilk4 takımlarının koçları çok iyi biliyorlar.Bu yüzden f4 da 3 türk takımı olursa kimse şaşırmasın.
03-04-2017 11:30
KingJames Sevgili gizli troll, basketbol tarihinde bir kez yaşanan olayı üst üste iki kez yaşatmış birinde final oynatmış hala teneke kupa ile laf sahibi olduğunu düşünüyorsun. Obradoviç EC için uğraşmaz dahi o ayarda bir adam değil.. EL için buyrun diyeceğim gördük olanları..
03-04-2017 00:33
Sinan Ne yazık ki Fenerbahçe bench'i yeterince destek veremiyor. Melih kendisini biraz geliştirdi ama yeterli değil. Savunmada ağır kalıyor. Berk Euroleague'de kendi yaşında iyi işler yapan oyuncuları örnek alamadı. Fenerbahçe yönetimi gençlerin geliştirilmesini istiyor ama onun istemesiyle olmuyor. İşler kısıtlı sayıda oyuncuya kalıyor. Gene de Fenerbahçe iyi durumda bence. İddiasını da yitirmedi. Çok iyi oyuncular var. İnanırlarsa yapabilirler.
02-04-2017 18:06
hasan Bencede Fenerbahçe her ne kadar sıkıntılı durumda olsada Türk takımları içerisinde Final Four'a kalabilecek en yüksek ihtimalli takım gibi duruyor.Obradoviç kariyerinde Pao gibi yıldızlar topluluğunu şampiyonluğa taşıdığı gibi, Badalona gibi gruptan son anda çıkan mütevazi bir takımıda Avrupa Şampiyonluğuna çıkarmış bir koç.İnanıyorum ki aynı başarıyı bu senede gösterecektir.Çeyrek finali geçersek Final Four geçen sezondan daha rahat olacaktır.
02-04-2017 15:46
Efesli Barcayı yenerse olimpiakos gelecektir.Yenemezse cska. cska gelirse elenir. Oli'yi eler. Efese kim gelirse gelsn f4 yapacaktır bu sene.
02-04-2017 14:19
trakyalı1907 nunanly transferi bence hatalıdır.Antiç in takımda tutulması ikinci hatadır.Üçüncü en büyük hata Sluakos ve Dixon ile devam etmektir.
02-04-2017 13:19
erdem Şunu da unutmamak lazım ki Obra'nın elinde ne eski Pana'daki tribünde oturanı bile her takımın yıldızı olacak kadro var ne de Real Madrid, CSKA daki gibi derin kadro var. Baktığın zaman bu takımlar ile FB kadrosu-bütçesi arasında dağlar kadar fark var. Bir de as oyuncuların sakanlandığı zaman sıkıntı yaşıyorsun. Bu Obra'nın elini kolunu bağlayan tarafı tarafı... Diğer taraftan bakarsak; Ahmet ve Melih özellikle lig maçlarında daha çok süreler alabilirdi. Bu güveni verdiler. Ligde süre alıp forma girdikçe EL de daha çok süre alabilirdi. Son maçta ve Baskonia maçında 5 sayı geridesin acil sayı ihtiyacın var, savunması kuvvetli hücumu zayıf olan Kalinic oyunda, Melih kenarda... FB'nin gelecek sene bütçe artışına ihtiyacı var. Obra'nın Melihe en azından biraz daha süre vermesi lazım.
02-04-2017 11:42
ballokum @Baba gibi düşünüyorum, defalardır dile getirdim bunu buralarda... Ama obrakolikler hep saldırıya geçti. Bu adam bu sene çuvalladı. O kadar net. Hem de gözgöre göre... Bunda ne kadar yedek oyuncuların yüzüne bakmama hastalığı varsa, Efes'in Pera'sında da düzgün oynayan 5'i bozarak -hem de 3'er 3'er -yedekleri sokarak takımın ritmini bozma hastalığı gördük bu sene boyunca.
02-04-2017 09:44
Mertbaba İyi de sezon başında ben bunu yazdım zaten!!!Fb'li arkadaşlar ATAMAN ile uğraşırken ben Fb'nin en büyük rakibi SAKATLIKLARDIR diye yazmıştım. Amma velakin Ataman bunu yapınca "bu nasıl planlama vs" derken, bir eli yağda bir eli balda olan OBRA yapınca şanssızlık oluyor deniyor.SKOR YAZARLARI oldukça da bu sürecek. Ben hala obranın ne Türk basketboluna bir oyuncu kazandırdığını gördüm ne de kupa!!! Hayır, beklentimin nedeni fblilerin Obra gelince yazdıklarının 10 da 1'i... Umarım obranın bu verimsizliği de gündeme gelir.Gerçi sıkıntı kulübün doğasından kaynaklı olsa da...
02-04-2017 00:48
Baba 6 aydır konuştuğumuz şeyler. Obra geçen seneki formatta kaldı. Lig maçlarında Ahmet'ten, Berk'ten, Antic'ten, Melih'ten bir şekilde daha çok yararlanmalıydı. Sene başında 1 sayı farkla kazandığı 3-4 maç da uyandırmadı kendisini. Bennett yerine yapacağı bir iyi transfer bile işi bitirebirdi. Bu sene çok formsuz görünüyor. Bakalım kalanlarla Olympiakos ya da Cska maçları nasıl geçecek .
02-04-2017 00:11
OBRANIN ASKERİ FENERBAHCE SU AN AVRUPANIN EN İYİ TAKIMI CEYREK FINALDE 3-0LA ELEYECEKTIR KIM GELIRSE. FINAL FOUR'DA HAKEME TAKILMAZSA SAMPIYON OLURUZ. OBRA VAR GAM YOK.
02-04-2017 00:11
mete FB için en kritik nokta, sakatlık nedeniyle çeyrek finalde kilit oyuncularından birinin bile eksik olması büyük dezavantaj olur. Ama ideal kadrosu ile çıktığı maçlarda deplasman dezavantajının üstesinden gelebilir. Çeyrek final eşleşmesine eksiksiz çıkan bir FB vites yükseltecektir.
01-04-2017 23:41
coşkun Tolga bey siz herhalde bir tek Fenerbahçe yorumcu yazarısınız (Nostradamus gibi yazmışsınız)play-off’ta favori olan tek takımımız.Bir bilginiz varsa paylaşın lütfen idaa oynamayalım
01-04-2017 23:08
Ivkovic Elinize sağlık Togan Bey. Ufuk açıcı bir yazı olmuş.
01-04-2017 22:54
LEONS FENERBAHÇE YILLARDIR KRİZDE..BAYAN VE ERKEK BASKETBOLA DÜNYALARI HARACADILAR ELDE VAR SIFIR..GALATASARAY AZ BÜTÇEYLE KADINLARDA EUROLİGİ ERKEKLERDE EUROCUPI ALDI..BEDAVA BİLET UYGULAMASI KALKARSA ERKEKLERDE DE EUROLİGİ ALIR...1907 DE KURULAN BİR TAKIMIN AVRUPADA KUPA ALMAMIŞ OLMAMASININ NEDENİ KRİZ DEĞİLDİR...
01-04-2017 22:45

Yorum Yazın