Enerji tükenince / GÖKHAN TÜRE
22.04.2021 - 10:17

Fenerbahçe BEKO, onca eksiğe rağmen “genel olarak” çok iyi mücadele ettiği, 30 dakika da oyunun içinde kaldığı maçta CSKA’ya Moskova’da kaybederek seride 1-0 geriye düştü.

Vesely başta olmak üzere, Pierre, Dixon, Eddie, Ulanovas, Ahmet gibi isimlerin kadroda olmadığı, coach Kokoskov’un da COVID-19 nedeniyle yer alamadığı maçta direksiyonda yardımcısı Erdem Can vardı. Takıma ne kadar hakim olduğunu da Sarı-Lacivertliler’in “yarım düzine” eksiğine karşın 30 dakika güçlü rakibiyle başa baş bir oyunla maçın içinde kalmasıyla gösterdi. Kısacası elinden gelenin en iyisini yaptı kenarda Can… Oyun içinde sürekli değişen savunma düzenleriyle rakibinin ritm bulmasına maçın büyük bölümünde engel olmayı başardı. Taa ki yorgunluğun tavan yaptığı son periyoda kadar…

De Colo, ilk yarıda ürettiği 22 sayıyla Fenerbahçe BEKO’nun ayakta kalmasını, ikinci yarıya umut taşımasını sağlayan en önemli etkendi. 35 dakika sahada kaldı Fransız yıldız… 27 sayı, 4 ribaund, 3 asist, 3 top çalma ile maçı ne kadar istediğini de gösterdi. Ama O’nun ikinci yarıda aynı üretimi yapamayacağı, böyle bir beklenti içinde olmanın bu düzeyde basketbol için “hayalcilik” olduğunu görmek de zor değildi. İlla ki enerjisi bir noktada tükenecekti ki üçüncü çeyrekte de, biraz da rakibin aldığı tedbirlerle yavaş yavaş ritmini kaybettiğini gördük. Guduric ve Brown bu anlamda ilk yarıda olmasa da üçüncü çeyrekte De Colo’nun üzerindeki yükü hücumda hafifleten isimlerdi. Hücum tıkandığı anlarda sorumluluk alıp hem pas trafiğine hem de skora ciddi katkı yapan O’Quinn de gecenin iyilerindendi. Barthel, hücumda yine O’Quinn g"ibi pas trafiğine destek sağlarken, hücumda neredeyse hiç sorumluluk almadı, çizgi gerisinden boş kaldığı anlarda dahi pası tercih etti. Savunmadaki gayretine karşın hücumda topa girmemesi boyalı alan ve çevresinden üretimi de doğal olarak aşağıya çekti.

De Colo’nun kenara geldiği anlarda sahada olan Alex Perez’in ve yine 18 dakika sahada kalıp, 0/3 şut isabeti, 1 ribaund, 1 top kaybı ile maçı -6 verimlilik puanıyla tamamlayan kaptan Melih Mahmutoğlu’nun, ne savunma ne de hücumda takıma artı değer katamamaları gecenin en dikkat çeken olumsuzluklarıydı. Bu anlamda 18 yaşındaki Biberovic’in sorumluluk almaktan kaçınmayıp, 4’te 4 isabetle 9 sayılık katkı vermesi böylesi zor bir atmosferde yenilgiye karşın sevindiriciydi.

28-10’luk son çeyrek, Fenerbahçe BEKO’da 30 dakika üzeri ya da o civarda süre alan oyuncuların harcadığı fiziksel eforla açığa çıkan yorgunluğun etkisiydi. Ancak üç çeyrek boyunca ortaya koyduğu mücadele ve direniş de takdir edilecek cinstendi.

CSKA ile eşleşme netleştiğinde Fenerbahçe BEKO’nun olabilecek en iyi seçenekle buluştuğunu düşünmüştük. Dünkü 40 dakika da bizi yanıltmadı açıkçası… CSKA, dünkü farklı galibiyete karşın ‘sıkıntılı takım’ kimliğini koruyor. Hackett dün CSKA’nın en sorunlu olduğu oyun kurucu pozisyonunda takımına hayat veren isimdi. Ama O’nun her maç aynı çizgide olması kolay değil. Tek net pivotu Michael Eric olan CSKA’nın bu handikapı işlenebilecek bir “maden”… Eğer Sarı-Lacivertliler tam takım olsa bu seriyi geçmesi işten bile değildi… Hala da fazlasıyla umut var. Ama bu umudu canlı tutacak olan, Fenerbahçe’nin kalan maçlarda nasıl bir takımla sahada olacağı… Eksik oyunculardan kimlerin geri dönebileceği, kimlerin sahada olacağı Fenerbahçe BEKO için çok belirleyici olacak.

Yorumlar


oktay abi bu takımdan acilen melihi ahmeti alexi (niçin alındı hala bilmiyorum) ulonovas ı brown ı bartheli gönder yoksa değişen birşey olmaz
22-04-2021 10:32

Yorum Yazın


Tweetlerimiz