En alttakiler / İSMAİL DURLANIK
04.02.2022 - 13:55

Play-off ve play-in mücadelesi tüm hızıyla sürerken bazı takımlar tüm bu yer kapma mücadelesinin dışında. Yeniden yapılanma sürecindeki Oklahoma City Thunder, Orlando Magic, Detroit Pistons ve Houston Rockets kazanma amacı olmaksızın çıkıyor maçlara. Konferansında son iki sırayı paylaşan bu dört takımın planlarında bugüne değil yarına yer var. Sezondan beklentileri genç oyuncularının mümkün olduğu kadar gelişimi ve gelecek sene draftta genç yetenek bulma yönünde.  
 

Rockets: Düzensizlikten bir düzen çıkar mı? 
 

Houston Rockets’ın planı draftta seçtiği 4 genç oyuncuyla diğer gençlere mümkün olduğunca sorumluluk verip gelişimlerini sağlamaktı. Ancak üst üste gelen yenilgiler sonrası Koç Stephen Silas’ın kovulacağı söylentileri çıkınca, Silas maç kazanmayı gençlerin gelişimine tercih etti. Takımda bir oyun kurucu sorunu var. Kevin Porter JR yetenekli olmasına karşın kontrolsüz oynuyor ve problemli bir karakter. İkinci sıra seçimi Jalen Green kendini tam olarak gösteremedi. Takımın hücum lideri olmasını bekliyordum ama baskı altında skorer kimliğini sahaya yansıtamadı. Rockets düzensiz bir takım. Çok top kaybı yapıyorlar. Christian Wood ve Eric Gordon başta olmak üzere deneyimli isimlerin takasla elden çıkarılması sürpriz olmaz.   
Temsilcimiz Alperen Şengün başarılı bir sezon geçiriyor. Roketlerin gelecek planları içinde olacağı kesin. Jalen Green için konuşmak erken ama Kevin Porter JR soru işareti. Oyun ve karakter olarak güvenilmez bir imaj çizen Porter JR’a yatırım yapma konusunda GM Rafael Stone çok iyi düşünmeli. 

Oklahoma City Thunder ve bitmeyen sil baştan

Oklahoma City Thunder yeniden yapılanan takımlar arasında farklı bir noktada. Çünkü yıldız seviyesine yakın bir saha içi liderine sahip. Shai Gilgeous Alexander çaylak kontratını bitirip bol sıfırlı kontratı kaptı. Önemli gelişim de gösterdi. Orta mesafeden çok iyi atıyor. Oyun kurmada ve savunmada da başarılı. Üç sayı yüzdesinin düşük olması dışında eksiği yok gibi. Bu sene draft edilen Josh Giddey estetik paslarıyla takıma hava kattı. Uzun boylu bir gard olmanın avantajıyla 7.4’lük ribaunt katkısı yapıyor. Şutu yeterli değil, yüzdesi de çok düşük ama oyun zekasıyla 11.4 sayı ortalaması yakaladı. Maç başına 6.2 asisti eklediğimizde çaylak sezonu için gayet iyi. Ayaklarının yavaş olması ve yetersiz atletizmi nedeniyle savunması hep sorun olacak ama Koç Mark Daigneault, Giddey’e forvet, Dortz’e gard savundurarak bu sorunu aza indirgedi. 
Shai ve Giddey’e Luguentz Dortz, Darius Bazley, Jeremiah Robinson Earl gibi rotasyon oyuncularını eklediğimizde Oklahoma’nın elinde genç bir çekirdek oluştu. Koç Mark Diagneault iki yılda ne kadar zayıf kadrosu olursa olsun mücadeleci bir takım yaratmayı başardı. GM Sam Presti önümüzdeki 7 yılda kullanacağı 15 1. tur ve 15 2. tur draft hakkının bir kısmından vazgeçerek en azından play-off zorlayacak bir kadro kurmalı. Sürekli sil baştan yaparak kaybeden bir takım olmak gençlerin gelişimine engel oluyor.  

Orlando Magic: Kaybederken kazanmak

Drafta yatan takımlar arasında en çok maç kaybeden ama geleceğe en çok yatırım yapan takım Orlando Magic oldu. Koç Jamahl Mossey oyuncu gelişimindeki hünerini gösterdi. Gençlere sorumluluk verdi. Cole Anthony, Markelle Fultz’un yokluğunda bulduğu şansı iyi değerlendirdi ve takımın ana skoreri olmayı başardı. Geçen seneye oranla karar verme yetisini geliştirdi. Maç sonlarını da daha iyi oynuyor. Çaylak Franz Wagner çok yönlü oyunu ve savunma konsantrasyonuyla dikkat çekti. Top hakimiyeti iyi. Atletizmi ve birebir skor üretebilmesiyle hücumda fazla sayıda silahının olduğunu gösterdi. % 34’lük üçlük yüzdesi çaylak sezon için kabul edilebilir düzeyde ancak şutunu geliştirmeli. Diğer çaylak Jalen Suggs daha iyi olabilirdi.  Özellikle savunma ve asist olarak biraz daha yukarıda olmasını bekliyordum. Kötü bir çaylak sezonu geçirdi diyemem sadece daha iyi olabilirdi. Suggs çok şey yapıyor ama azar azar yapıyor. Zamana ihtiyacı var. NBA temposuna alıştıkça daha iyi performans sergileyecektir. Ayrıca top kaybını da azaltmalı. Potansiyelini yeterince yansıtamamasında sakatlanmasının da etkisi var. İki genç uzun Mo Bamba dış şut, Wendell Carter Jr. pasörlük ve şut yeteneğiyle boyalı alanda fena iş çıkarmadı. Ancak her ikisi de savunmada yetersiz kalıyor. Sakatlıktan dönecek Jonathan Isaac uzun forvet için savunma açığını kapatır. Magic savunmacı bir pivot almalı. İyi bir planı olan Orlando Magic, kaybederken nasıl kazanılır onu gösterdiği bir sezon yaşıyor. Gençler pişiyor, gelişiyor. Sihirbazların geleceği parlak. 
 

Detroit Pistons: Cunningham topa hükmetmeli
 

Detroit Pistons geleceğe mi yatırım yapacak yoksa Jerami Grant’in süper star olma hayaline mi yardımcı olacak karar vermeli. Pistons drafttan çok önemli bir yetenek olan oyun kurucu Cade Cunningham’ı seçti ama Jerami’den fırsat bulup oyun kurucu yeteneklerini sergileyemedi. Grant’ın sakatlığı nedeniyle forma giymediği iki Denver maçında sırasıyla 34 sayı, 8 ribaunt ve 8 asistlik performans sergileyen Cunningham diğer maçta 18-5-8’lik katkı yaptı. Utah Jazz maçındaki 25 sayı, 6 ribaunt ve 5 asistlik performansını Phoenix maçındaki 24 sayı, 4 asist ve Toronto maçındaki 18 sayı, 7 ribaunt ve 7 asistlik katkı izledi. Jerami Grant faydalı bir oyuncu ama tavanı belli. Herhangi bir takımın ana skoreri hatta ikincil skoreri bile olabilecek oyuncu değil. Nedense böyle bir tavır içinde. Bu oyununu da olumsuz etkiliyor. Oysa her takımın isteyeceği türde bir çift yönlü forvet. Topu Cunningham’a verse kendisi için de daha iyi olacak. Ancak Jerami bu kafada değil. Takaslanması hem kendisi hem de takım adına en akılcı yol. Ayrıca Koç Dwyane Casey’in bu genç çekirdeğin uyumu ve gelişmesi için uygun bir koç olup olmadığı konusunda kuşkuluyum. Detroit’in elinde kısıtlı sayıda yetenek var. Cunningham, Saddıq Bey dışında potansiyeli yüksek oyuncu yok. 

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın