Efes günü kurtardı / GÖKHAN TÜRE
22.01.2022 - 09:04

Anadolu Efes, bu sezon en ağır yenilgiyi aldığı Panathinaikos’a az daha İstanbul’da da kaybediyordu.

Euroleague’de tarihinin en kötü sezonunu geçiren, ilk 19 maçtan topu topu 4 galibiyet çıkarabilen PAO karşısında “en iyi yaptığı işte”, hücumda maç boyunca ritmini bulamadı Efes… Hem de karşısında bu sezon Alba Berlin’le birlikte potasında en çok sayı gören iki takımdan biri olan Panathinaikos’u bulmuşken!.. Hem de 2.22’lik pivotu Papagiannis’i sakatlığı nedeniyle Atina’da bırakmışken!..

Üç sayı çizgisinin gerisinden 7/28 (% 25)’te kalan Efes’e, 12/28’le karşılık veren Yunan ekibi, Nedovic ve ilk maçın yıldızı Macon’la hep maçın içinde kalmayı başardı. Okaro White ve Papapetrou da bu ikiliyi tamamlayınca Efes’in kolay kazanmasını beklediğimiz mücadelenin büyük bölümü, özellikle de maç sonu tam bir “kriz” şeklinde geçti.

Efes’in düşük 3 sayı yüzdesi, Panathinaikos’un savunma başarısından değil “karavanadan” kaynaklıydı. Micic, kullandığı 7 atışın 7’sini de kaçırırken, 8/12 2 sayı isabetiyle maçı 20 sayıyla tamamlaması, Beaubois’nın sadece 4 sayılık katkı verebilmesi, Larkin’in 32 dakika sahada kalmasına yol açtı. Efes dün kazandıysa bunu bitime 2 saniye kala üçlüğü bulan Moerman’dan çok Bryant Dunston’a borçlu… ABD’li pivot 14 sayı, 4 ribaund, 4 top çalma,1 blokla elinden gelenin en iyisini yaptı. Singleton’ın hiçbir şey üretemediği, Pleiss’ın da katkı veremediği, Petrusev’in artık süre bile almadığı uzun pozisyonunda 35’lik Dunston’ın bu performansı Efes adına dün gecenin en önemli artısıydı.

Anadolu Efes için kötü günde kazanmak elbette güzel… Ancak Play-Off potasının 6 galibiyet gerisinde kalmış, sezonun kalanına dair umutlarını büyük ölçüde tüketmiş bir takım Panathinaikos… Arka arkaya Zenit ve CSKA deplasmanları Efes için sezonun kalanına dair daha net bir veri sunacak.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın