BİDEV - Jr.NBA birlikteliği
04.08.2022 - 14:53

National Basketball Association (NBA) ve ülkemizde basketbol sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla sivil toplum örgütü olarak kurulan Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), bugün İstanbul’da Jr. NBA Türkiye Ligi oluşturmak için uzun soluklu bir iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurdular.

Program, ilk yılında 11-14 yaş grubunda erkekler ve kızlar için 30 ilk öğrenim okulunun katılımı ile kurgulanacak. Jr. NBA Türkiye Ligi, Ekim ayında gerçekleşecek seçimler ile her okulun bir NBA takımına eşleşmesi ile başlayacak, oyunlara ilgili NBA takımlarının formaları ile katılacak ve Aralık ayında gerçekleşecek Jr. NBA Türkiye Lig Finali ile sonuçlanacaktır.

İş birliği için BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat ‘BİDEV sadece bir vakıf değil, basketbola gönül vermiş, Türk basketbolunun gelişmesine katkı sağlamak için bir araya gelmiş bir aile. Çocuklar ve gençler için fırsat eşitliği yaratarak zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. BİDEV olarak basketbolu, aydın ve nitelikli bireyler yetiştirmek için bir araç olarak görüyor, ilk adımı BİDEV ve NBA iş birliği ile atarak erkekler ve kızların geleceği için önümüzdeki yıllarda büyüyecek bir BİDEV-Jr.NBA Ligi programının başlangıcının heyecanını yaşıyoruz. Bu iş birliğimizi ilerleyen dönemde Anadolu’da da hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.’ dedi.

BİDEV Yönetim Kurulu Üyesi Eyal Tarablus, "Türkiye’de basketbol ve NBA’nin popülaritesi her geçen sene artıyor. Basketbol topunu eline alan her çocuk bir gün üzerinde bir NBA takımı forması görmenin hayalini kurar. BİDEV’de bu hayallere uzanan yolculukta NBA ile çalışacak olmaktan gurur duyuyoruz. Jr.NBA Ligi turnuva formatının her okul, çocuk ve koç tarafından hızlıca benimseneceğini ve muhteşem bir sezon olacağına inanıyoruz." diye konuştu.

NBA Avrupa ve Ortadoğu Basketbol Operasyonları Direktörü Henry Utku: “Jr. NBA Ligi programını, oyunu öğretme isteğimizi ve genç erkekler ve kızlar için değerlerimizi paylaşan BİDEV ile birçok muhteşem Türkiye’de başlatıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Türkiye zengin basketbol gelenekleri olan bir ülkedir ve bu program basketbolun etkileşimli ve eğlenceli bir ortamda daha çok gence ulaşmasını sağlayarak Türkiye’de gelişiminin devamını sağlayacaktır.” dedi.

Jr. NBA, oyuncular, koçlar ve veliler için basketbol deneyimini geliştirmek üzere kurduğu, basketbolun temel becerileri ve takım ruhu, saygı, kararlılık ve birliktelik gibi temel değerlerini öğretmeyi hedeflediği NBA’in erkek ve kız basketbol oyuncuları için küresel gelişim programıdır. 2021-22 sezonunda Jr.NBA, Avrupa ve Orta Doğu’da 93 lig organizasyonu ile 42,000 çocuğa erişti. NBA, geçtiğimiz senelerde Türkiye’de hazırlık maçları, Jr. NBA ligi, diğer alt yapı gelişim programları ve taraftar etkinlikleri olmak üzere birçok etkinliğe imza attı.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın