BASKET DERGİSİ ÖZEL - AHMET KURT geri döndü: Mücbir Sebep!
22.03.2020 - 16:19

Liglerin ertelenmesi basketbol kulüpleri için mücbir sebep sayılır mı? Sayılırsa hangi hukuki sonuçları doğurur? Yani... Örneğin..

Kulüpler yüzbinlerle dolar tutarındaki oyuncu ve antrenör paralarını ödemekten kaçınabilirler mi? Devlet, asgari ücrete verdiği desteği bu büyük paralı ‘ücretlilere’ de verecek midir?

Önce 'mücbir sebep' nedir ona bakalım. ‘Mücbir’ Arapça kökenli bir kelimedir. ‘Cebir’ den, yani ‘zorlama’dan gelir. Mücbir sebep, zorlayıcı sebep demektir. Mücbir sebebin tanımına vikipediadan bakabilirsiniz. Açıklama hukuk kitaplarından alındığı için doğru ve anlaşılır bir izahattır. Burada tekrar etmeye gerek olduğunu sanmıyorum.

Neyse! Esas sorumuza gelelim. Salgın hastalık bir mücbir sebep olduğuna ve bu nedenle liglere ara verildiğine göre kulüplerin ve spor emekçilerinin hakları nelerdir?

Ülkemizde bu soruya henüz bir yanıt aranmadığı için, ben, "Orada neler oluyor?" diye Fransa’da koçluk yapan Erman Kunter'e sordum. Yanıtını pek yakında Basket Dergisi'nde paylaşacağız.

Bugünlük benden bu kadar.

Klavye tembelliğimi üzerimden atarsam tekrar yazarım.

Sevgiler...

AHMET KURT

Yorumlar


Engin Aksöz 90'lı yıllarda derginize Bursa'dan katkı yapmış bir spor yazarı olarak kendinizi çok özlettiniz. Sizin kalibrenizde kaç adam var ki basketbol dünyasında. Mutlaka yazın Ahmet hocam; eksik bırakmayın. Farklı üslubunu da özledim; kulak çekme yerine geçen öğütlerini de. 40 yıldır baskebol yazan bir emekçi olarak Ahmet Kurt'u çok özledim.Lütfen devam...
27-03-2020 16:14
Ahmet kurt Şimdi tv de bir futbol yorumcusu ‘futbolcu kontratları gününde sona erer’ diyordu. Hiç sanmıyorum. Mücbir sebep sürelerin uzamasına neden olabilir. İnceleyelim...
22-03-2020 18:46

Yorum Yazın