2023 Dünya Kupası katılımclıları netleşti
28.02.2023 - 07:55

25 Ağustos-10 Eylül arasında düzenlenecek 2023 Dünya Kupası'nda elemeler sona erdi.

Filipinler, Japonya ve Endonezya'nın ev sahibi olduğu turnuvaya katılımcılar şöyle:

AFRİKA Angola, Yeşil Burun Sahilleri, Fildişi Sahilleri, Mısır, Güney Sudan
AMERİKA: Brezilya, Kanada, Dominik Cum.Meksika, Porto Rico, ABD, Venezuela
ASYA: Avustralya, Çin, İran, Japonya, Ürdün, Lübnan, Yeni Zelanda, Filipinler
AVRUPA: Fransa, Finlandiya, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Litvanya, Karadağ, Sırbistan, Slovenya, İspanya.

Yorumlar


demos İzleme oranlarından bahsetmiyorum. Ülke basketbolunun gelişim seviyesidir söylediğim. Son 5 yılda 2 kez EL şampiyonu çıkartmış, Final Four'da her sene takım bulundurmuş Türkiye'nin Dünya Kupasına gidememesi kabul edilemez. Sadece milli takımında yer alan NBA ve EL oyuncuları mı oynayamadı elemelerde? EL'deki iki takımımızın yabancı oyunculara dayalı başarıları bir yanılsama yaratıyor. Kaldı ki NBA'e istikrarlı bir şekilde oyuncu "ihraç" edebilen bir ülke de değiliz. EL'de (FB ve Efes dışında) başka bir takımda oynayan oyuncumuz da yok. EL'de de ligde de sahnede ağırlıkla yabancılar var. Tamam, basketbolun milliyeti olmaz, iyi oynayan, hak eden formayı kapar. Ama sonuçta milli takım düzeyinde devşirmelerle bile işte ancak bu düzeyde bir sonuç alırız. Sonuçta birşeylerin yolunda gitmediği açıkken, suçu FİBA'ya falan atmayalım. Bu yoldan milli takım düzeyinde bir sıçrama yapmak mümkün değil.
01-03-2023 09:46
Uğur Albayrak Demos yanılıyorsun, FİBA elemeleri saçmasapan tarihlere koymakta inat ettiği için NBA ve Euroleague oyuncuları oynayamadı. Bence giden ülkelerde şampiyonada NBA ve Euroelague oyuncuları getirmesinler bakalım Fiba dünya kupasını kaç kişi seyredecek.
28-02-2023 19:36
demos Euroleague'de takımı bulunan iki ülke (Türkiye ve İsrail) Dünya Kupası'na katılamıyor. Ama Finlandiya, Gürcistan, Letonya, Karadağ, Slovenya gibi EL'de takımı bulunmayan ülkeler 2023 Dünya Kupası'nda yer alacaklar. EL'de Anadolu Efes ve Fenerbahçe'nin son yıllarda aldığı başarılı sonuçların ülke basketbolunun gelişimiyle ilgili olmadığının, Türkiye'nin milli takım düzeyindeki performansına bir katkı yapmadığının en açık göstergesidir bu durum. İyi bir bütçeyle yıldız oyuncuları toplayıp iyi bir organizasyonla Avrupa'da kulüp düzeyinde bir "başarı" elde edebiliyorsunuz, ama bu durum Türkiye basketbolunun geliştiği ve başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Finlandiya, Gürcistan, Karadağ, Letonya Dünya Kupasına giderken biz paşa paşa evde oturup maçları TV'den izliyoruz!
28-02-2023 15:34

Yorum Yazın