ONAN: Türkiye Kupası erkeklerde İstanbul, kadınlarda Mardin'de
01.01.2018 - 21:57

TBF CEO'su Ömer Onan, basketbol gündemini değerlendirdi, çok önemli açıklamalar yaptı.

TBF binasında bir grup gazeteci ile bir araya gelen ve Basket Dergisi'nin de yer aldığı toplantıda Onan, soruları yanıtladı.

Onan'ın açıklamaları şöyle:

-Türkiye Kupası İstanbul'da mı?

Evet, Türkiye Kupası erkeklerde İstanbul'da , kadınlarda Mardin'de. Antep'te Cumhurbaşkanlığı yaptık. Daha çok basketbolu götürüp geliştirebileceğimiz yerleri seçiyoruz, sağ olsunlar Mardin de çok heyecanlı. Hem vali hem emniyet müdürü. Zaten kadın basketbolunu biraz daha sosyal projelerle destekleyip ön plana çıkarmak istiyoruz. Bence Mardin bu anlamda da çok güzel bir şehir. Erkekler de İstanbul'da Sinan Erdem'de oynanacak.

Önümüzde bir All-Star var, onun için de hazırlıklarımız var. Türkiye Kupaları bizim için önemli, sponsor bulma konusunda da girişimlerimiz var, kadın ve erkeğin pazarlamasını birlikte yapıyoruz. Öyle olursa kulüplerin üzerinden yük almış olacağız. Geçen sene erkeklerde çok ciddi bir para dağıttık. Kulüplere bu arada külfet olarak gelmemesi için federasyon olarak üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Sağ olsun sponsorlar da geçen sene destek verdi. Hatta istiyoruz ki Türkiye Kupaları'nın pazarlamasını 3 senelik yapalım. Onların iletişimi ayrı olsun. Çünkü erkek ve kadınlara baktığımızda 8 tane üst düzey takım geliyor ve eleme usulü olduğu için kıran kırana maçlar oynanıyor. Ben bu senenin de çok iyi geçeceğine inanıyorum.

Banvit-Kupa-20170219-1

Erkeklerde İstanbul'u seçmemizin nedeni, seyirci sayısı. Bir derbi maçında 10 bin 15 bin seyirci oluyor, Anadolu şehirlerinde o büyüklükte çok fazla salon yok. Bu işin bir de maddi tarafı var. Geçen sene federasyon tarihinde bir rekordu, 800 bin TL dağıttık kulüplerimize. Erkekler finalinde belki 16 bin kişi olacakken, onu 5 bin kişilik bir yerde yapmak zorunda kalmış oluruz.

 

-Kupada Galatasaray, Anadolu Efes, Fenerbahçe birbirlerini ilk turlardan eleyebilir.

 

Göreceğiz, Sakarya, Eskişehir bu sene geldi lige ama 5 bin kişiye oynayıp salonu dolduruyor. Tofaş'ın salonu keza full. Kimler kalır finale bilemiyoruz, belli olmaz. Maçlara çok ciddi bir seyirci akışı olabilir. Ben oyuncuyken Karşıyaka finale kalmıştı, Ankara'da olmasına rağmen insanlar İzmir'den akın etmişti.

Banvit-Kupa-20170219-4

 

-Basketbolun yayılması konusunda bir plan var mı? Elâzığ’da Yozgat'ta derbileri oynatmak gibi?

 

Burada bu iş kolay olmaz ama Avrupa'da da kolay olmaz. Çünkü NBA'de naklen yayın ihalesini 9 senelik 26 milyar dolara satıyor. Kulübe de sen Londra'da oynayacaksın diyor, kimse de bir şey diyemiyor doğal olarak. Biz şu anda böyle bir şey yapamayız, çünkü ev sahibi takımın bir avantajı var, kombinesi var.

 

-Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde geçtiğimiz yıllara kıyasla çok daha ciddi bir rekabet ortamı söz konusu. Sizce bu ortamın oluşmasını sağlayan sebepler nelerdir?

 

En önemli sebeplerden biri gelirlerin artması. Daha dengeli takımlar kuruluyor. Bu işin iki tarafı var, ne kadar rekabet olursa o kadar sponsor geliyor, ne kadar çekişme olursa o kadar naklen yayın ihalelerinde başarılı oluyorsunuz. Bu sezon Tofaş çok iyi bir kadro kurdu ve öne fırladı. Yeni çıkmalarına rağmen Sakarya ve Eskişehir çok başarılı, düzgün takımlar kurdular ve iyi yönetiliyorlar. Bunların sürdürülmesi çok önemli. Ne kadar çok rekabet olursa o kadar avantaj.

cska olympiakos ile ilgili görsel sonucu

-Turkish Airlines EuroLeague'deki ekiplerimizin performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

EuroLeague'deki takımlarımız yıllardır orada, Fenerbahçe geçen sene kupayı aldı. Ama bence bu sene EuroLeague'in genelinde bir kalite düşüşü var. Ben bunu EuroLeague ile de konuştum, FIBA'ya da söyledim. FIBA - EuroLeague kavgası var ama asıl siz ne zaman NBA ile Avrupa basketbolu için savaşmaya başlayacaksınız?

 

Herkes birbirini kandırıyor ama çok açık ve net söylüyorum Avrupa basketbolu çok kötüye gidiyor. EuroLeague ve FIBA'nın acilen NBA'e karşı nasıl bir savaş vereceklerini düşünmeleri lazım. NBA'i çok seviyoruz ama geçen sen EuroLeague'de oynayan 7 oyuncu bu sene NBA'de. Kaliteli oyuncu yok, kaç tane maçın kaderini değiştirecek oyuncu var EuroLeague'de? Buradan oraya gitmesi daha zor olması lazım oyuncuların veya oraya gidiyorsa da NBA'in çok daha büyük paralar ödemesi lazım bu kulüplere. Diğer türlü NBA'de her şey artıyor, salary cap artıyor, maksimum minimum kontrat artıyor, D-League'deki oyuncuların bile parası 2 kat artıyor, ne artmıyor? Avrupa kulüplerine ödediğin bonservis. 25 bin dolar arttırıyorlar. EuroLeague ve FIBA'nın asıl bu konuda kavga etmesi lazım.

 

Gün geçtikçe Avrupa basketbolu bu sistemde çok daha geriye gidecek. Kulüplere yazık değil mi? Bu kadar yatırım yapıyorlar, oyuncu yetiştiriyorlar. Şimdi Doncic, 1 sene izleyeceksin Doncic'i, seneye %80 yok.

 

Avrupa basketbolunu daha ileriye götürmek için ne yapacağız? Kulüpler, federasyonlar, EuroLeague, FIBA, biri bir yol haritası çizsin. Bir mücadele verilmesi lazım, mesela NBA'ye gidip, bize bir tarih verin, 8 takımlı bir konferans da buradan alacaksın denilebilir. Bir şey bulunması lazım, sen her şeyin en iyisini alıp en kötülerini buraya yolluyorsun. Bütün Avrupa'da seyir zevki sıkıntıya giriyor. 

Yorumlar


Mertbaba Hımmmm o zaman Gs'yi de küçümsemişim... Eurolig kötüydü Eurocup nasıl olur acabağğğ!!! Bence sen Nba'deki yayın gelirleri ne zaman arttı ona bir bak!!! Belki benim (ki 3yıldır bunu her aklı başında yorumcu yapıyor) neden dediğimi anlarsın.Son olarak hep diyorum hiçbir başarı küçümsenemez ama sen rakibinin her attığı adımı küçümsersen karşındakini ''kendin gibi düşünmen " normal!!!
03-01-2018 01:32
Kamil Mataracı E çünkü sen 3 yıldır gerilediğini söylüyorsun, bunu söylerken de tek motivasyonun FB'nin başarılı olması. Derdin başka yani. Halbuki adam sadece bu seneden bahsediyor ve NBA bedavaya oyuncularımızı çalıyor diyor.
02-01-2018 14:37
Kamil Mataracı E çünkü sen 3 yıldır gerilediğini söylüyorsun, bunu söylerken de tek motivasyonun FB'nin başarılı olması. Derdin başka yani. Halbuki adam sadece bu seneden bahsediyor ve NBA bedavaya oyuncularımızı çalıyor diyor.
02-01-2018 14:37
Mertbaba Hoooop millet nerdesiniz ben son 3 yıldır kademeli olarak eurolig'in gerilediğini söylerken bana küsüyordunuz(en hafif tabir) Bakın toprağımda aynı şeyleri söylüyo buyrun ona da küsün...
02-01-2018 01:15
Beyaz gölge Onan, EL in kötüye gittiğini söylemekle FİBA ya yakın durduğu imajını bende yaratıyor ! EL yani Avrupa basketbolu her zaman yıldız oyuncusunu yetiştirir,bu konuda yeterli kaynağı vardır.Belki zaman,zaman durgunluk olabilir,buda çok doğaldır.NBA ye Avrupadan oyuncu her zaman gidecektir,oradanda gelecektir.Bundan 10 sene bile önce kimse EL bu seviyeye geleceğini düşünemezdi bile.Bence 10 sene sonra çok daha iyi bir yerde olacak.
01-01-2018 23:36

Yorum Yazın