İsmail Şenol'dan Fenerbahçe'nin yeni transferi Tyler Ennis yorumu
18.07.2018 - 23:33

Brad Wanamaker'ın Boston Celtics ile anlaşmasının ardından James Nunnally'nin de NBA'deki teklifleri değerlendirmeye almasıyla Fenerbahçe'de oluşan guard açığı NBA patentli bir isimle giderilmeye çalışılıyor. Son gelen haberlere göre Sarı Lacivertliler 24 yaşındaki Tyler Ennis ile büyük oranda anlaşma sağladı.

beIN SPORTS yorumcularından İsmail Şenol, kişisel Twitter hesabından Ennis için şunları söyledi:

"Yaz dönemimde ilk olarak Malcolm Delaney’ye teklif yaptı Fenerbahçe. Ancak oyuncu maddi olarak yüksek bir talepte bulununca, transferden vazgeçti. Milos Teodosic opsiyonunu kullanıp NBA'de kalmayı tercih edince, seçenekler azaldı.

Avrupa piyasasının en büyük sorunu bu. Para var, oyuncu yok. Fenerbahçe beklerken Avrupa'daki guard piyasası iyice daraldı. Seçenekler içinde Larkin (adam değişme savunması için çok küçük), Westermann (geçen sezonun yarısını sakatlık yüzünden kaçırdı) gibi isimler kalmıştı.

Bu noktada NBA'de sözleşmesi biten oyuncular, yeni bir havuz yaratıyordu. Yaşını almış ve alışkanlıkları oturmuş oyuncuları bir kenara bırakırsak; kalanlar içinde Shelvin Mack ve Joseph Young'ın yeterli şut tehdidi olmaması büyük eksiydi.

Alternatifler arasında bir kişi dikkat çekiyordu. Kanada Basketbol Federasyonu'nun danışmanlarından Maurizio Gherardini'nin çok yakından tanıdığı Tyler Ennis. 24 yaşında, 1.91 boyunda, kardeşi Dylan geçen yıl Euroleague'de oynamış, NBA'de dört takımda tutunamamış bir oyun kurucu.

Bu tip oyuncularda ilk soru "NBA'de neden tutunamamış?" olmalı. Ennis'in atletizmi NBA'de fark yaratacak kadar iyi değil. Ayrıca kendine güvenecek bir takım bulmakta zorlandı. Avrupa'da atletizm sorununu çok yaşamaz. Fenerbahçe'de aldığı rol de kimliğını bulmasını sağlayacaktır.

Tyler Ennis basketbol zekâsı yüksek, saha görüşü iyi, oynatmayı seven bir guard. Syracuse Üniversitesi'nde geçirdiği yıl, Avrupa'ya uyumu için faydalı. Syracuse, ikili oyunlar üzerine dayalı hücumuyla bilinir. Ennis o takımın lideri ve kritik anlarda şutu kullanan isimdi.

Syracuse lideri demişken: Okulun Gerry McNamara, Jonny Flynn, Michael Carter-Williams gibi efsane oyun kurucuları, kariyerlerinde hep hayal kırıklığı yarattı. Tyler Ennis de, en azından ilk dört sene itibarıyla beklenen oyuncu olmadı. Fenerbahçe, onun kariyeri için büyük fırsat.

Ennis ikili oyun yönlendiricisi, asist-top kaybı oranı yüksek ancak bir noktaya dikkat etmek gerek. Ennis, ikili oyunlarda sorunu genellikle dribling üzerinden çözüyor. Yani pozisyon sonlandırmayı seven bir guard. Fenerbahçe'nin pas trafiğine nasıl uyum sağlayacağı önemli soru.

Yine hücumda, maç sonunda kritik anlarda Fenerbahçe'de sorumluluğu kimin alacağı önemli bir soru işareti olarak kalıyor. Skorer özelliği ön planda olmayan Ennis, ilk seneden bu role oturur mu? Emin değilim. Wanamaker'dan çok başka bir oyuncu.

Ayrıca Syracuse senesi boyunca sadece 2-3 alan savunması yapmış bir oyuncu. Pas kanallarına baskı yapıp, top çalmayı seviyor. NBA'de net bir rolü olmadığı için bire bir savunması hakkında konuşmak adına erken. Ancak Obradoviç sisteminde prensip top çalma kumarı değil, eksilmemek.

Sonuç olarak Tyler Ennis ile hesaplanmış bir risk alıyor Fenerbahçe. Oyuncunun hedefi yeniden NBA'e dönmek, Fenerbahçe'nin hedefi onun yeniden NBA seviyesinde oynamasını sağlamak. Gidilecek çok yol var, fakat piyasa şartlarını da düşününce çok mantıksız bir hamle gibi görünmüyor."

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz