ERMAN KUNTER yazdı: Fransa nasıl mücadele ediyor?
24.03.2020 - 13:19

Dünyanın büyük bir sağlık savaşı verdiği şu günlerde gayet doğal olarak bütün spor aktiviteleri de geçici olarak durduruldu. Yaz olimpiyatlarının 2021 yılına ertelenmesi her gün biraz daha konuşulur oldu. Kanada ve Avustralya’nın katılamayacaklarını açıklamaları ile birlikte Fransa’nın da bu eğilimde olduğu görülüyor. Ferdi branşlarda şu anda ancak yüzde 43 sporcunun barajı geçerken (olimpiyat) takım sporlarında ise ayrı bir sorun yaşanıyor.

Basketbolun Avrupa’daki durumuna göz atarsak şu an herkesin bildiği gibi bütün ligler belirsiz bir tarihe ertelendi ve ne zaman başlayabileceği bilinmiyor. Kulüplerin büyük bir ekonomik sıkıntıda olduğunu görüyoruz. NBA ve ACB kulüpleri oyuncu kontratlarında indirime gidilmesi için çalışmalar yapıyor.

Fransa’da belirsizlik sürüyor. Basketbolcuların kontrat bitim tarihi 30 Haziran’dır. Dünyanın sosyal güvenlik ve iş hukuk konusunda öncü ülkelerinden olan Fransa’nın şu an için getirdiği çözümü sizler ile paylaşmak istiyorum. Profesyonel kontratlarda devlet asgari ücretin (şu anda net 1219 Euro) tavan olarak 4.5 katını karşılayacağını açıkladı. Geri kalan paranın yüzde 84’ten aşağı olmamak kaydıyla işveren tarafından karşılanması sağlanacak. Bu kontrat bitimine kadar (30 Haziran) sürecek.

Sporcu ülkesine dönmek isterse kulübün engellemesi mümkün değil. Ancak tavsiyede bulunabiliriz. Ülkesinde dönüş kararı veren oyuncu, haklarını korur. Ancak dönüş biletini kendi imkanları ile alır. Liglerin başlaması halinde geri dönmek zorundadır. Buradaki sorun 14 günlük karantina süresi olacaktır. Bu yüzden bunu kulüp olarak tavsiye etmiyoruz. Bu büyük sağlık savaşının en öncelikli problemimiz olduğunu hiç aklımızdan çıkaramayız. Ancak bir sonraki etaba hazırlıklı olmalıyız.

Herkesin dileği tabii ki salgının durması ve hayatın normal akışına dönmesi. Hiç kimse bir süre veremiyor. İkinci aşamada yaraların sarılmaya başlamasıyla ekonomik sorunlar nasıl çözülecek?

KULÜPLER SALGIN DURDUKTAN SONRA LİGLERİN BAŞLAMASINDAN YANA

Şimdi de maçların geleceğinin ne olacağı konusuna değinmek istiyorum.  Şu anda bilindiği gibi antrenmanlar başta olmak üzere her şey durmuş durumda. Kulüplerin büyük bir kısmı salgının durması durumunda liglerin yeniden başlamasından yana. Her şeyin başı sağlık, ancak bu salgının durmasıyla ekonomik gerçeklerle yüz yüze geleceğiz.

Şu an için tartışılan dört tip proje var.

1-Salgının sona ermesi durumunda liglerin hızlandırılmış bir şekilde bitirilmesi. En ideali ve çoğunluğun desteklediği bir proje.

2-Salgının kontrol altına alınması halinde seyircisiz ve hızlandırılmış bir şekilde sezonun tamamlanması. Ancak bu şık sporcuların büyük bir düşüş gösteren moral ve motivasyonunu nasıl yükselteceği konusunda büyük zorluklar içeriyor. Ayrıca kulüplerin ekonomik sıkıntılarının çözümüne katkı sağlanması çok zor olacaktır.

3-Yüzde 65-70 oranında maçların oynanmış olduğu göz önüne alınarak şu andaki klasmanı korumak, küme düşmeyi kaldırmak ve sezonu bitirmek. Litvanya, Belçika, Polonya bu tercihi yaptıları. Buradaki sorun bir üst kümeye çıkmanın ne şekilde olacağı konusu.

4-Ligin oynanmamış kabul edilmesi (beyaz sezon) küme düşme olmaması, önceki sezonun sıralamasının ölçü alınması.

Genel kanıda, 1 ve 3. şıklar ön plana çıkıyor. Bakalım ülkeler ne karar verecekler. Her şeyin başı sağlık. Umarım en kısa zamanda bu kaostan çıkarız.  

ERMAN KUNTER

Yorumlar


sporsever 1 no'lu seçeneğin dışındakilerin tümü yanlış. Salgın 6, 8 veya 10 ay sonra da sona erse, kadrolar büyük ölçüde de değişse kalan maçlar az sayıda olduğu için haftada iki maç yapılarak lig bitirilir, play-off ise kesinlikle oynatılmaz. Diğer seçenekler verilmiş emeklerin çöpe atılması ya da lig liderinin kafadan şampiyon yapılması gibi birbirinden beter iki saçmalığa yol açıyor. Bu arada mevcut ortamda lüks fantezi halini alan "play-off" bu yılın salon sporu ligleri bitirildikten sonra başlanacak 2020-2021 sezonunda asla devreye alınmamalı, hatta tüm branşlarda takım sayısının en fazla 14'e düşürülmesi için düşenlerin sayıları arttırılmalı, çıkanlar ise en fazla "1" ile sınırlandırılacak şekilde şu an ertelenen bu sezonun liglerinde değişiklik yapılmalıdır.
26-03-2020 01:56

Yorum Yazın


Tweetlerimiz