Faktör X: Taraftar...
25.04.2017 - 22:59

Fenerbahçe'nin oyun planı serinin ilk iki maçıyla aynıydı. Önce bir uzun, (Vesely) iki 3-4 (Kalinic-Datome) ve iki kısa...
Önce Datome - Udoh, sonra da Antiç-Kalinic değişimi. Panathinaikos ise özellikle Bogdanovic'in 'tepe pick and roll'larını savunmak için Singleton ve Gist ile başladı. Pana'nın bu planı oyunun başında tuttu. Fenerbahçe ise Mike James'in çabuk hücumunu durdurmak için önlem almış. İkinci periyotta oyuna Bourousis girene kadar skor dengede gitti. Bourousis'in savunma zaafı Fenerbahçe'nin yavaş yavaş skorda öne geçmesini sağladı. Fenerbahçe, Bogdanovic'in katkısı olmasa bile topu iyi paylaşarak ve savunma direncini kaybetmeyerek hep çözüm buldu. Devre 7 sayıyla bitti. 

Modern basketbolda ayakları yavaş, uzun oyuncu modası geçti (Bourousis)... Eğer bu oyuncu vazgeçilmez ise başka savunma organizasyonları yapmak gerekiyor. 

İkinci yarıya Fenerbahçe iki uzun ve bu kez Datome üçlüsüyle başladı. Datome en iyi yaptığı 'close-out'a hücum ederek sayı bulmaya başladı. Ve fark da periyot sonunda 10 sayıyı buldu. Bu periyotta Fenerbahçe 15 sayı gibi düşük skor üretmesine rağmen savunmadaki direnci sayesinde Pana'yı yanına yaklaştırmadı. 

4. periyotta aynı tablo devam etti. Fark açıldıkça Pana'nın gardı tamamen düştü. Anlayamadığım konu Panathinaikos'un Bogdanovic'i durdurmak hariç ne gibi bir oyun planları vardı? Bir ara Fotsis denemesi hariç pek bir şey göremedim. 
Zone savunmaya hiçbir hazırlık yapmamışlar... En azından alan savunmasıyla Bourousis'i oyunda tutup belki hücumda biraz daha çözüm bulabilirlerdi. Antrenörün görevi oyuncularının eksiklerini bilip onlardan maksimum fayda sağlamaktır. Bence bu açıdan Pascual sınıfta kaldı. 
Obradovic'in takımına hakim olması ve en büyük başarısı takımına ne zaman baskı kurması ve takımının üzerinden baskıyı kaldırmasını bilmesi... 

Ve takımın maksimum randıman sağlaması. 
Bir iki söz de Fenerbahçe taraftarına: Fenerbahçe salonu dolduruyor ve gelen taraftarın basketbol bilinci çok iyi. Hakeme ne zaman baskı kullanılması gerektiğini çok iyi biliyorlar. Kuru gürültü değil. Bu ülkemiz için yeni bir şey. Şapma çıkartmak gerek... Ama esas şapkayı Obradovic'e çıkartmak gerekiyor. Çünkü takımın Panathinaikos'u iki kez dışarıda, bir kez içeride yenip 3-0'la elemek her baba yiğidin harcı değil. 

Yorumlar


Enes Erman hocam çok ince bir çizgi kaldı o da kendi oyuncularımız üzerine bazen baskı yapıyoruz. Mesela Bogdanovic iyi savunulurken yine çok mükemmel bir oyun beklememiz gibi dün salondaydım ve bu durumdan şikayet eden taraftarlar ilk iki maçı çabuk unutmuşlar. Mazallah bir çökselerdi bence Pana direnç kazanacaktı o periyotta en nihayetinde bu spor ve eğlenmeyi bilmek lazım. Seyircilerden isteğim geçen sene F4 te Vesely kaçırdıkça homurdandılar bu sene Bogi biraz iyi savunuldu diye homurdandılar(Ya da zaman zaman Sloukas için haklılar ama...) ve şimdi Sinan Erdem yine pozitif seyirci desteği lazım. F4 te görüşmek üzere...
26-04-2017 14:27
Serdar Topaloğlu Erman hocam bu güzel analiz için ve ülkemizi yurt dışında mükemmel şekilde temsil etmeye devam ettiğiniz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız.
26-04-2017 10:23
basketsever biz de artık türk hocalarını en üst seviyelerde,final four'larda takım yönetirken görmek istiyoruz.
26-04-2017 09:46

Yorum Yazın


Tweetlerimiz