ATAMAN: Heurtel ve De Colo'yu durduramadık
09.07.2016 - 19:02

Filipinler'deki 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Basketbol Elemeleri yarı finalinde Fransa'ya yenilen A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın başantrenörü Ergin Ataman, "Oyunu belirleyen nokta ikinci yarıda Heurtel ve De Colo'nun oyuna ağırlık koymasıydı." dedi.

Ataman, maçtan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa karşısında maç planı ve stratejisinin istedikleri gibi başladığını, uzun bir aradan sonra kullandıkları iki uzunlu sistemde Semih Erden ve Ömer Aşık'ın iyi anlaştığını söyledi.

Müsabakanın başında 10 sayı öne geçtiklerini hatırlatan Ataman, daha sonra Fransa'da Nando De Colo'nun devreye girdiğini belirterek, "En büyük fark dış atışlarda. Aslında onlar da fazla atamadılar ama 3 sayılık atışlarda onlar 22'de 7, biz 20'de 3 atmışız. 20 tanenin yarısı boş pozisyon sonucu şutlar. Bunları sokamayınca bir türü hücumda sayı üretemiyoruz, sayı üretemediğimiz zaman hızlı hücum yeme ihtimalimiz oluyor. Onlara şans veriyoruz, moral olarak da aşağıya gidiyoruz. Buna rağmen oyuna tutunduk ama bugün kısalardan fazla verim alamadık." ifadelerini kullandı.

Ataman, sakatlığı bulunan Cedi Osman için ayrı bir parantez açmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Cedi Osman, Türk sporcusuna ve genç basketbolcularına örnek bir davranış sergiledi. Normal şartlarda 2-3 hafta dinlenmesi gerekiyordu. Ayağında ağır bir burkulma vardı ama hem sağlık ekibimiz tarafından çok iyi tedavi edildi hem de kendisi ısrarla oynamak istedi. Maç başında tutuktu ama ikinci devre oyuna girdi."

Tecrübeli başantrenör, hiçbir kısa oyuncuyu devreye sokamadıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Oyunu belirleyen nokta ikinci yarıda Thomas Heurtel ve De Colo'nun oyuna ağırlık koymasıydı. Bizde maalesef hiçbir kısa oyuncumuz bunu gerçekleştiremedi. Dış atışlar da girmeyince sonuç kaçınılmaz oldu. Çok iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Herkes çok istiyordu olimpiyata gitmeyi, bunun için büyük bir emek sarf etti takım. Lig bittikten 2 gün sonra toplandık ve çalışıyoruz ama olmadı. Çok da zordu. Fransa takımını yenmenin çok zor olduğunu biliyorduk. İyi gitti maç ama dış atışlar girmeyince mağlubiyet kaçınılmaz oldu."

Milli basketbolcu Ömer Aşık ise ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirterek, "Çok top kaybı yaptık. Onlar daha iyi oynadı. İkinci yarı onları yakalamaya çalıştık ama başaramadık." şeklinde konuştu.

Yorumlar


sezer Dacka'ya gelen Wanamaker 1,93 boyunda ve 26 yasında. Bobby den hem genc hem uzun hem de daha kuvvetli. Yabancı kontenjanı için onu tercih etmeliyiz. Goksenin veya Doğuş Balbay'ın muhakkak takımda olması lazım ki gerektiğinde sertlikle kaos basketbolu oynayabilelim. Bu turnuvada takıma Doğuş yerine Ender'i almak hataydı bence. TBF gençleri pilot takım mı Adriyatik ligi mi neyse kazanmanın yolunu bulmalı artık.Furkan'ı bile paslandırmayı başardık.
10-07-2016 22:37
demir demir izzzzzzzzzzzz back
09-07-2016 21:09
Emre Ergin Ataman "Çok iyi mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Büyük bir emek sarf etti takım.Dış atışlar da girmeyince sonuç kaçınılmaz oldu." demiş. Ömer Aşık ise "Çok top kaybı yaptık. Onlar daha iyi oynadı." demiş. Yani bir anlamda antrenörünü tekzip etmiş diyebilir miyiz? Şut sokamayan, top kaybı yapan bir takım için "çok iyi mücadele ettik" demek ne kadar tutarlı acaba? Top kaybı yapıyorsun ve doğal olarak kaybettiğin topu kazanmak için daha fazla efor sarf ediyorsun sonra bunun adı "çok iyi mücadele ettik" oluyor öyle mi?
09-07-2016 19:35
Tarik Basketbol artik yaratici ve becerili guardlarin etrafinda isini iyi yapan rol oyunculari ile oynanan bir oyun haline geliyor. Bizde bir parca Bobby, sonrasi yok.
09-07-2016 19:23

Yorum Yazın


Tweetlerimiz