Yine Efes / GÖKHAN TÜRE
04.03.2022 - 15:18

Anadolu Efes ve Fenerbahçe BEKO çok farklı iki yapı… Efes, “sıkıntılara yıldızlarıyla çözüm üreten”, özellikle de kırılma anlarında bu artısıyla ön plana çıkan bir takım… Fenerbahçe BEKO ise Pierria Henry’nin sakatlık sürecine kadar olan son dönemde “enerjisini savunmadan alan” yapısıyla arka arkaya galibiyetler almıştı.

Efes cephesinde Micic, Larkin ve Beaubois formda olduğunda onların karşısında durmak gerçekten çok zor… Geçen sene Simon’un da formda olduğu dönemde fırtınalar estirip, kupaya kadar uzanmışlardı. Bu sezonun başlangıcında ise Sertaç’ın gidişiyle uzun pozisyonunda “sancılı” bir takım haline gelen Efes, son dönemde bunu da iki şutör uzun Pleiss ve Moerman’ı etkili kullanıp, Dunston’dan da oyunun belli bölümlerinde ciddi katkı almaya başlayınca sorunu “en azından şimdilik” gidermiş görünüyor. Dün de Henry’siz, Vesely’siz ve üstüne üstlük henüz form tutamayan De Colo’nun etkisiz olduğu Fenerbahçe BEKO karşısında rakibinin eksiklerini iyi analiz ederek istediğini alan taraftı Efes… Maçın ilk 25 dakikalık diliminde, Sarı-Lacivertliler’in “doğru 5’i bulma” adına harcadığı zaman ve beraberindeki “savunma zaaflarını” en iyi şekilde değerlendirdiler. Ancak kalan 15 dakika, Efes gibi büyük hedefleri olan bir takımın da yaşamaması türden “gel-gitlerle” doluydu.

Fenerbahçe BEKO, fiziksel dezavantajlarının yanında (Vesely, Ahmet ve özellikle Henry gibi savunma dinamiklerinin önemli halkaları olmadan) maça “kafaca da hazır gelmemişti” dün… Onların, sanki üst üste gelen yenilgilerle “hafızasından silinen (!)”, arka arkaya kazandıkları 5 maçta en önemli artıları olan “savunma silahını” ortaya çıkarmaları 25 dakika aldı (!) dün… Djordjevic, maç boyunca kenardan “faul yapın” diye oyuncularına en az 10 kez uyarıda bulundu!.. Bu bile kafaca hazır olmadıklarının göstergesiydi. Ama bu noktada Djordjevic’in de maç önü motivasyonunda eksik kaldığını söylemeli…

Fark 22 sayıya çıkıp, Efes kısalarının da bu farkla “rahatlayıp”, erken zorlama atışları potaya yollamaya başlamasıyla özünü hatırlayıp ve en önemlisi de De Colo kenara gelip “Şehmuz’un direksiyona geçmesiyle” ateşi yaktı Sarı-Lacivertliler… Basketbolda çift haneli farkların “rehavetle” kısa sürede nasıl mum gibi eriyebildiğinin bir örneğini daha gördük… Diğer yandan Fenerbahçe’nin de “savunma olmadan” basketbol kalitesini bir noktaya getirebilme şansı olmadığını da… Şehmuz hem kısalar üzerindeki baskı ile hem de bire birlerdeki becerisiyle bazen potaya gidip bazen de 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu sayılarla momentumun Fenerbahçe’ye geçmesini sağladı. Polonara ve Pierre de Guduric’le birlikte ilk yarının aksine ceza atışlarında isabet bulunca Sarı-Lacivertliler son bölümde 22 sayılık farkı tek sayıya kadar çekti. Fakat “iş bitirici kısalara” sahip Efes, kırılma anlarında Beaubois ve Larkin ile öyle kritik 2 üçlük buldu ki Sarı-Lacivertliler’in galibiyete dair tüm umutlarını boşa çıkardı. Guduric’in en kritik hücumda faul alma niyetiyle uzak mesafeli zorlama üçlüğü hedefini bulmayınca Efes, bu sezon ezeli rakibine karşı sahip olduğu üstünlüğü bu maçta da elinden bırakmadı, 5. Kez karşılaştığı F.Bahçe’yi 4. kez mağlup etti.

Anadolu Efes coachu Ergin Ataman’ın maçtan önce Fenerbahçe BEKO’nun hafife alınmaması gereken zor bir rakip olduğunu neden söylediği ve maç içinde de fark 20’lerde iken kenarda takımını rehavetten korumak için yaptığı uyarıların ne kadar doğru olduğu, maçın son bölümünde yaşadıkları krizle tescillendi. Ve maç sonu açıklamasına da katılıyorum: “Şampiyonluğa odaklanan bir takımın ilerleyen maçlarda daha dikkatli olması gerekiyor”

Fenerbahçe BEKO uzun yıllardır kritik anlarda yaşadığı sakatlıklar yüzünden tartışmasız en çok mağdur olan takım… Bu yüzden kaçan şampiyonluklar dahi oldu… Bu sezon da yine benzer bir senaryo süregeliyor. Ancak şu üç maçlık yenilgi serisi öncesinde yakalanan ivme ve arka arkaya alınan galibiyetlerdeki savunma dinamizmi onlar için de yolun kalanı adına yegane “ışık” olmalı… Vesely’nin ve Pierre’in takıma yeniden dahil olması Sarı-Lacivertli takıma yeniden ivme kazandıracaktır. Bu anlamda kalan her maç artık bir final niteliğinde…

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın